2022 Limited ve Anonim Şirket Kurma Maliyetleri

2022 yılında limited veya anonim şirket kuruluşu nasıl yapılır ve bunun maliyeti nedir?

Belki yeni bir işe atılıyorsunuz ve kurumsal olarak hareket etmek istiyorsunuz, belki de şahıs işletmesi olarak başladığınız iş hayatınızı genişletmek ve büyütmek istiyorsunuz. Ya da şirketinizle ilgili gelecek planlarınız arasında şirketi büyütmek ve belirli bir noktada satmak var. Her ne sebeple olursa olsun; eğer kurmak istediğiniz şirket türü limited veya anonim şirket ise bu yazımız sizin için.

2022 yılında limited veya anonim şirket kuruluşu nasıl yapılır ve bunun maliyeti nedir?

Bu sorunun cevabını araştıracağımız yazımıza başlamadan önce, henüz kurmak istediğiniz şirketin türüne karar veremediyseniz bu linkten anonim ve limited şirket türlerini karşılaştırdğımız ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Limited şirket kuruluşu biraz karmaşık bir süreçtir. Karmaşık olmasının yanıda kuruluşta yapılabilecek bir hata ileride hukuken problemli durumlarortaya çıkarabilecektir. Bu sebeple kuruluş için profesyonel destek almanızda fayda bulunmaktadır. WorqCompany şirketinizin kuruluşunu sıfır hata ve minimum sürede sağlayarak işinizi bir an önce başlatmanız veya büyütmeniz konusunda size destek olmaktadır.

Kuruluşta ilk aşama şirket ana sözleşmesinin hazırlanmasıdır, ana sözleşmede şirket unvanı, ortaklık yapısı gibi konuların net olarak belirtilmesi gerekmektedir. Sözleşme hazırlanma aşamasında dahi ticaret odası ile irtibatlı bir şekilde hareket etmek gerekebilmektedir. Ardından şirket genel kurul ve müdürleri belirlenir ve  şirketin faaliyet konuları eklenerek ana sözleşme hazırlanır.

Ana dözleşme hazırlandıktan sonra MERSİS’e (merkezi sicil sistemi) giriş yapılır ve sistemden potansiyel vergi numarası ile vergi dairesi bilgileri alınır.

Türk Ticaret Kanunu’na yapılan değişiklik ile, limited şirket kuruluşlarında anonim şirketlerden farklı olarak sermayenin bir kısmını kuruluşta ödeme zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Dolayısıyla kuruluşta herhangi bir sermaye ödenmesi şartı bulunmamakla birlikte, minimum sermaye şartı olan 10.000 Türk Lirası veya belirlenen diğer sermaye bedelinin2 (iki) yıl içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

Tüm bu aşamalar gerçekleştirildikten sonra şirket kuruluşunun tescili, Ticaret Odası ziyaret edilerek tamamlanmaktadır.

Limited Şirket Kuruluşu Ne Kadar Zaman Alır?

Limited şirket kuruluşu evrakların tamamlanmasının ardından ticaret odasından randevu alınarak yapılabilmektedir. Uygulamada bu süreç ortalama üç iş günü ile bir hafta arasında tamamlanabilmektedir.

,

Limited Şirketlerin Kuruluş Maliyeti Nedir?

Tek ortaklı bir limited şirket kurulacağını düşünürsek, ticaret odası ana sözleşmedeki kelime sayısına göre ücretlendirme yapmaktadır. Bu da ortalama bin kelimeye kadar 1500 TL civarı tutmaktadır. Ayrıca, kuruluşun bir temsilci vasıtasıyla gerçekleştirilmek istenmesi halinde noterden düzenlettirilecek vekaletname adlı doküman için de belli bir miktarın ziyaret edilen noterliğe ödenmesi gerekmektedir.

Bu ücretlendirme şirketin ortak sayısına göre, çalışan sayısına göre şubesi olup olmamasına göre değişkenlik göstereceğine dikkat etmeniz önem arz etmektedir.

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Anonim şirket kuruluş öncesi tıpkı limited şirkette olduğun gibi profesyonel yardım almanız size büyük kolaylık ve yasal presedürler açısından güvenlik sağlayacaktır.

Kuruluş aşamasında yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Esas sözleşmenin hazırlanması
  • Noter onay işlemlerinin yapılması
  • Esas sözleşmenin ticaret sicilde onaylanması
  • Potansiyel vergi numarasının alınması
  • Bankaya sermayenin ilgili tutarının yatırılması
  • Kuruluş için gereken evrakların ticaret sicile iletilmesi
  • Vergi dairesine açılış bildiriminin yapılması
  • İlgili oda kaydının yapılması (sanayi odası/meslek odası gibi)
  • Sermayenin belli bir kısmının Rekabet Kurumu ödemesi olarak yatırılması

Kuruluş için ilk yapılması gereken şirket esassözleşmesinin hazırlanmasıdır, öncelikle yine ticaret odası ile irtibatlı bir şekilde şirket unvanı belirlenir. Ardından şirketin ortaklık yapısı, genel kurul ve yönetim kurulu üyeleri ile şirketin faaliyet konuları da belirlenerek ana sözleşmeye eklenmelidir.

Kuruluş için gerekli olan belgeler hazırlandıktan sonra Ticaret Bakanlığı’na ait olan MERSIS sitemine giriş yapılır ve sistemden potansiyel vergi numarası ile vergi dairesi bilgileri alınır.

Anonim şirket kuruluşu için yasal olarak asgari sermaye tutarının dörtte birinin yani 12.500 TL’nin banka şubesi vasıtası ile belgelenir. Ticaret odası işlemlerinin ardından şirket kuruluşu ilgili vergi dairesine bildirilir ve son olarak gerekiyorsa ilgili mesleki vb. odaya kayıt yapılır.

Anonim Şirketlerin Kuruluş Maliyeti Nedir?

Hemen hemen tüm şirket türlerinde kuruluş masrafları şirketin ortak sayısı, sermaye miktarı, kira miktarı, şirketin bulunduğu şehir vb. faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Ancak biz yazımızda tek ortaklı bir anonim şirket kuruluşu için ortalama bir maliyet hesaplamak istersek;

Noter masrafı: imza sirküleri için  ortalama 300 TL, kuruluş vekaleti için yine 300 TL, yaklaşık 600 TL’dir. Bu tutarlara yaklaşık denmesinin sebebi noterden notere ücret değişikliklerinin olabilmesidir.

Ticaret odası masrafı: bu noktada esas sözleşmedeki kelime sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte yine ortalama bir tutar belirtecek olursak yaklaşık 2000 TL civarıdır diyebiliriz.

Kira damga vergisi: kiralayacağınız iş yerine göre değişkenlik gösteren bu tutarda 1.000 TL aylık kira ile tutulan bir yer için yaklaşık olarak 120 TL civarındadır. Bu tutarın net olmamasının sebebi sözleşmenin kefilli olup olmaması veya tutulan yerin sanal ofis olup olmadığı gibi değişkenlerden etkilenmesidir.

Sermaye blokajı: yukarıda da bahsettiğimiz gibi en az 50.000 TL olmakla beraber esas sözleşmeyle belirlenmiş olan sermayenin ¼’ü kuruluş aşamasında bankaya yatırılmak zorundadır.

Yukarıda saydıklarımızı hesapladığımızda sermaye blokajı ile birlikte bir anonim şirket kurmanın başlangıç maliyeti 2022 yılı için yaklaşık 17.000 TL’dir. Ancak, başlangıçta kuruluş için bloke edilen sermayenin bir kısmının kuruluş sonrası blokajının kalkacağını ve kullanılabileceğini de söylemek gerekmektedir.

Yine dikkat etmek gerekir ki bu maliyetlere ödenecek kira tutarı şirket için alınacak demirbaşlar gibi kalemler dahil edilmemiştir. Hangi şirket türünü kurmaya karar verme aşamasından şirketinizin kuruluşuna ve hatta işlerinizi yürütmenize kadar tüm süreçlerde destek almak isterseniz WorqCompany olarak yanınızdayız. Şirket kuruluş paketlerimizi inceleyerek size en uygun olana karar verebilirsiniz.

E-Tİcaret Fİnansmanı

Siz de E-Ticaret Finansmanı ile İşini Büyütenler Arasında Yerinizi Alın