2022 Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti Nedir?

Bu yazımızda 2022 yılı için şahıs şirketi kurmanın maliyetlerinden bahsedeceğiz.

Ticarete atılmaya karar verdiniz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Belkide serbest meslek erbabısınız ve bilgi birikiminizi değerlendirmek istiyorsunuz. Her iki durumda da ilk yapmanız gereken şey ilk olarak bir şirket kurmak. 

Genel yanlış algıya göre şirket kurmak çok maliyetli bir şey. Oysa özellikle tek başınıza şirket kurmayı düşünüyorsanız ve iş hayatına yeni giriyorsanız, kurmanız gereken şirket türü şahıs işletmesidir ve kuruluşu hiç de maliyetli değildir.

Bu yazımızda 2022 yılı için şahıs şirketi kurmanın maliyetlerinden bahsedeceğiz. Tabiki şirket kurmanın aşamalarını anlatarak bunu yapmamız daha mantıklı olacaktır.

Şahıs Şirketi Kurmak Zorunlu Mu?

Eğer ticaret yapmaya veya serbest meslek faaliyetine başlamaya karar vermişseniz şirket kurmak zorunlu bir durumdur. İlk olarak değinmek istediğim konu; ticaret yapanların şirket kurmasına gerek olmayan durum: Eğer satacağınız ürünü evinizde kendi el emeğinizle üretiyorsanız şirket kurmanıza gerek bulunmamaktadır. Ancak bunun şartı, vergi dairenize başvurarak esnaf muafiyet belgesi almaktır. Konu hakkında ayrıntılı bilgiye WorqCompany’nin web sitesinde bulunan esnaf muafiyeti makalemizden ulaşabilirsiniz. 

Yukarıda değindiğimiz esnaf muafiyet belgesine sahip değilseniz şirket kurmak zorundasınız. Serbest meslek erbabı olarak bilgilerinizi danışmanlık benzeri şekilde paylaşarak para kazanmayı düşünüyorsanız zaten size dair bu anlamda bir muafiyet yasalarımızda bulunmamakta.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs işletmesi kuruluşu diğer şirket türlerine göre çok daha kolaydır. Kuruluş amacıyla interaktif vergi dairesi üzerinden kuruluş başvuru dilekçesi doldurularak gönderilmesi gerekmektedir, ardından vergi dairesince yapılacak yoklama ile şirket kuruluşu tamamlanmaktadır.

Şahıs İşletmesinde Adres Neresi Olmalıdır?

Şirket adresi seçiminde üç seçeneğiniz bulunmaktadır. İşletme sahibi olarak siz, yapacağınız işin türüne  göre dilerseniz fiziki bir ofis tutarak adres olarak kullanabilirsiniz. Son yıllarda özelliklede e-ticaret işleri bir bilgisayar aracılığıyla yapılabildiğinden isterseniz ikamet ettiğiniz evinizi işletme adresi olarak gösterebilirsiniz. Adres konusundaki son  seçeneğiniz ise günümüzde oldukça popüler olan sanal ofis uygulamasıdır. 

Sanal ofis kullanmanın diğer olasılıklara göre en bilindik artısı kira stopajının olmamasıdır. Eğer ikamet ettiğiniz evinizi adres olarak gösterirseniz ödediğiniz kiranın vergisini ev sahibinden keserek develete ödemekle yükümlü olursunuz ancak sanal ofislerde size sanal ofisi kiraya veren, bir şirket olduğu için bu ödev ortadan kalmaktadır.

2022 Şahıs İşletmesi Kuruluş Maliyeti Nedir?

2022 yılı için şahıs işletmesinin kuruluş maliyeti şu şekildedir; kuruluş için gereken belgelerden imza sirküleri noter tarafından 300 TL civarına onaylanmaktadır.

Şirket kurmak ile ilgili aklınıza takılan tüm konuları danışmak veya kuruluş ve ilerisi için destek almak istiyorsanız WorqCompany olarak yanınızdayız. Şirket kuruluş sayfamızı ziyaret ederek işinize en uygun hizmet paketimizi seçebilirsiniz. 

E-Tİcaret Fİnansmanı

Siz de E-Ticaret Finansmanı ile İşini Büyütenler Arasında Yerinizi Alın