E-Ticaret Finansmanı Nedir?

E-Ticaret Finansmanının en büyük artılarından birisi için ürün tedarik ederken katlanacağınız maliyeti düşürmesi diyebiliriz.

E-Ticaret sektörü, günden güne katlanarak büyümekte olan bir iş kolu olarak karşımıza çıkmaktadır. E-Ticaretin bu ivmesi satıcıların da ürün tedariğinde hızlanmasını zorunlu kılmaktadır.  Gelen siparişlere zamanında yanıt verilmediğinde  satışların sekteye uğraması ve potansiyel alıcıların kaydedilebilmesi olasılıkları doğmaktadır. Eğer siz de E-Ticarete başlamayı düşünüyorsanız, daha önce yazdığımız “E-Ticaret Şirketi Kurmayı Düşünenlere Tavsiyeler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ürün tedariğinin hazırlanabilmesi için ise satılan ürünlerden elde edilen kazançlara duyulan ihtiyacın azaltılması gerekmektedir.   Bu noktada dış kaynaklardan yararlanmak elverişli olabilecektir. E-Ticaret Finansmanı hizmeti sektördeki bu açığın giderilmesi için sunulan bir hizmettir. Bu yazımızda E-Ticaret Finansmanının ne olduğunu daha yakından açıklamaya çalışacağız. 

Eldeki Sermaye mi E-Ticaret Finansmanı mı?

Ticarete başlamışsanız eğer yapacağınız ticaret modeline göre değişken bir sermayeye ihtiyacınız olacağı muhakkak. Başlangıçta elinizde bulunan sermaye ile şirket kuruluş işlemleri, E-Ticaret sitelerinde mağaza açma işlemleri gibi giderlerinizi karşılamanız gerekecek. Kalan paranız ile de satmayı planladığınız ürünleri edineceksiniz. Buradaki sorun, elde bir miktar nakit bulundurmanın gerekliliği. Herhangi bir iş yaparken mutlaka yedekte bir miktar nakit bulundurmak önemlidir. Hatta olası masraflar için bulundurmak gereken bu tutar kurumlar vergisi kanununda zorunluluktur. Oradaki ismi yedek akçe olarak geçer. Dolayısıyla özellikle küçük veya orta büyüklükte bir sermaye ile işe girmişseniz elinizdeki nakitin tamamını ürüne bağlamak doğru olmayacaktır. Bunun yerine E-Ticaret Finansmanı ile ürünlerinizi tedarik ederek satışınızdan elde edeceğiniz kazançla işinizi büyütebilirsiniz. Elinizdeki nakit ile de acil durumlarda sıkışmamış olursunuz.

E-Ticaret Finansmanı ile ürün tedariği

E-Ticaret Finansmanının Faydaları

E-Ticaret Finansmanının en büyük artılarından biri, ürün tedarik ederken katlanacağınız maliyeti düşürmesi diyebiliriz. Ürün maliyetlerin alım hacmine göre değişkenlik göstermektedir. Satmayı düşündüğünüz ürünü örneğin dropshipping sisteminde olduğu gibi tek tek alarak yönlendirdiğinizde birim maliyetiniz oldukça yüksek olacaktır. Ancak aynı ürünü aynı tedarikçiden yüksek miktarda aldığınızda birim maliyet düşebilir. Bu duruma şöyle bir örnek verebiliriz. Ürününüzü paketlemek ve markanızın etiketini yapıştırmak istediğinizde, size özel tek bir etiket almak isterseniz fiyat 40-50 TL civarı olacaktır. Ancak aynı etiketi 100 adet sipariş ettiğinizde birim başı 3-4 TL'ye gelecektir. Tabii satacağınız ürün de bu seviyede bir oynama olmayabilir. Ancak yine de fiyatın oldukça fark edeceği kesindir diyebiliriz. Bir diğer fayda yukarıda da bahsettiğimiz geri besleme korumasıdır. Bu finansmanı kullandığınızda elinizdeki nakit, zor durumda size destek olacaktır. Ayrıca ürünleri nakit olarak almak satıcı ile aranızda daha sıkı bir güven ilişkisi oluşturacaktır. Tedarikçiler, genellikle nakit ödeme yapan müşterilere daha özenli ürün göndermeyi tercih ederler.

WorqCompany E-ticaret Finansmanı ile aklınız stoklarınızda kalmasın, stoklarınız sizi yarı yolda bırakmasın. E-ticaret finansmanı ile ilgili bilgi almak için ”Hemen Başvurun”.

E-Tİcaret Fİnansmanı

Siz de E-Ticaret Finansmanı ile İşini Büyütenler Arasında Yerinizi Alın