Gelir Paylaşımlı Finansman: Neden E-Ticaret Şirketini Finanse Etmenin En İyi Yolu?

Kozmetik sektöründe ürün satışı yapan Berkay Bey, 2019'dan bu yana istikrarlı bir şekilde şirketini büyütüyordu. Kasım 2022’de Efsane Günler ve 11.11 kampanyaları başladı ve pazaryerlerinde bir hafta içerisinde o zamana kadarki en fazla satışını yaptı. Artık, müşterilerine ulaştırması gereken çok sayıda sipariş vardı ve stokları bitmek üzereydi. Siparişlerin devam etmesini sağlamak için yeni ürün tedarik etmeye bunun için de finansmana ihtiyacı vardı. Hangi finansman türünü kullanacağını karar verme zamanı geldiğinde, gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansmanının en iyi finansman olacağını biliyordu. Neden mi? Geleneksel finansman türleri ya istediği hızda finansman sağlayamıyor ya da özsermayeden pay istiyordu.

Bu yazımızda gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansmanının neden e-ticaret şirketini finanse etmenin en iyi yolu olduğunu ele alacağız. Hadi başlayalım.

Nakit akışını destekleyen tercihe dayalı gelir paylaşımı periyodu

Geleneksel finansman sağlayıcılar, işletmenin başarılı olmasını hedeflemez. Ne olursa olsun her ay aynı miktarda ödeme yapılmasını ister ve bekler. Stokların müşterilere satılmak yerine bir limanda konteyner gemisinde sıkışıp kalsa da, yine de ödeme almak isterler. Bu da sana nakit akışı sorunu yaratır.

Biz, gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansmanı ile işletmenin başarılı olmasını hedefliyoruz. Bununla birlikte senin tercih edebileceğin gelir paylaşımı periyotlarını sunuyoruz. Bu, finansmanı kullandıktan sonra gelir paylaşımını işletme sermayesi döngüne göre planlayabilmen demektir. Tercihe dayalı gelir paylaşımı periyodu, nakit akışı yönetimini destekleyerek nakit sıkışıklığı yaşadığın zamanlarda riske maruz kalmamanı sağlar. 

Geleneksel bir finansmanın zaman çizelgesine örnek:

0. Gün: 100.000 $ finansman için onay aldın.

1. Gün: Envanter siparişi vermek ve sözleşme imzalamak için üreticiyle iletişime geçersin. Üreticiye %30 peşin ödeme yapman gerekir, bu yüzden 30.000 $ ödersin.

30. Gün: Finansmanın ilk ödemesini yaparsın, ancak fabrikadaki birikmiş işler nedeniyle malların henüz sevk edilmedi bile. Geleneksel finansman sağlayıcısına ilk ödemeyi yaparsın.

45. Gün: Stokların nihayet sevk edildi ve tedarikçine kalan %70'i borçlusun, bu yüzden son 70.000 $'lık ödemeni yaparsın.

60. Gün: Bankaya tekrar borçlanırsın, ödemeyi yapabilmek için ay sonunda nakit akışını daraltırsın.

90. Gün: Nakliye gecikmelerinden sonra, ürünlerin nihayet depona ulaşır ve bu stoğu müşterilere satmaya başlarsın. Ancak geleneksel finansman sağlayıcısına üçüncü ödemeni yapman gerektiğinden nakit akışında yine sıkışıklık yaşarsın.

Gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansmanı zaman çizelgesine örnek:

0. Gün: WorqCompany’den 100.000 $'lık finansman için onay aldın.

1. Gün: Ürün tedarikçin ile bizi bir araya getirirsin. Almak istediğin ürünleri senin yerine tedarikçiden toptan satın alırız. Tedarikçiye bir borcun kalmaz.

2. Gün: Pazaryeri mağazanın stoklarını güncellersin ve satış yapmaya başlarsın. 

60.Gün: Tercih ettiğin gelir paylaşımı sıklığına göre geri ödemelerini yaptığın ilk gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansman projeni bitirirsin. Özsermayen ile işletmenin diğer gider kalemlerini karşılayabilirsin. Nakit akışı sıkıntısı yaşamadan ürünlerini satmaya devam edersin. 

61.Gün: Önkoşulsuz bir şekilde yeniden gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansmanına başvurabilirsin.

Gelir paylaşımlı finansman hissene dokunmaz

Geleneksel finansman sağlayıcılar genellikle finansman karşılığında şirketinden hisse talep ederler. Bu durumda şirketin için ileriye dönük en iyi yolu belirleme yetkisini kaybedebilirsin. Karar verme yetkisini elinde tuttuğunda bile, şirketinin uzun vadeli geleceğini engelleyen kısa vadeli kararlar almak zorunda kalabilirsin. 

Ancak biz gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansmanı sağlarken satış potansiyeline göre başvurunu değerlendirdiğimiz için finansmana erişim sağlamak için işletme hissenden vazgeçmen gerekmez. İşletmen için tüm söz hakkını elinde tutarsın. 

Finansmana hızlı erişim

Geleneksel finansman sağlayıcılardan finansman almak haftalar hatta aylar sürebilir. 

Çünkü varlıklarının ve kârının mevcut durumunu incelemek için zamana ihtiyaç duyarlar. Ancak bu bekleme süreci nakit akışı üzerinde daha fazla baskıya neden olur. Biz, gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansmanını size günler içinde sağlıyoruz. Bu sayede zaman yönetimini verimli bir şekilde yapabimene ve nakit akışını iyi yönetebilmene fırsat veriyoruz.

Finansmana hızlı erişim, daha sağlıklı ve bilinçli kararlar almana yardımcı olur. WorqCompany olarak hızlı bir şekilde finansman verme yeteneğine sahibiz. Pazaryerlerinde satış yaptığın ve gelir artışı potansiyelin olduğu sürece, başvuru onayının ertesi gününde bile ihtiyacın olan stoka sahip olabilirsin. Sipariş oranın düşmeden veya yeni müşteriler bulma konusunda çaresiz kalmadan satışlarını rahat bir şekilde yapabilirsin.

Mevcut varlıklar yerine gelir potansiyeline bakış

Şirketin henüz altı aydır faaliyette olabilir, bu nedenle elbette henüz gösterecek büyük bir kârın veya varlığın olmayabilir. Ancak finansman, tam olarak bulunduğun seviyeden yukarı çıkmak için ihtiyacın olan şeydir. Bunun farkındayız ve gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansmanının yapısını potansiyel gelire dayanarak inşa ettik. Bu sayede finansmana başvurduğunda onay alma ihtimalin hatta talep ettiğin finansmanın tamamını alma olasılığın çok yüksektir.

E-ticaret işini geliştirmek için çabalarken çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldığının biliyoruz. Bu zorlukların en büyüğünün de stokları yenilemek olduğunu görüyoruz. Gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansmanı ile ihtiyacın olan stoku senin yerine tedarikçinden satın alıyoruz ve yüksek kâr elde etmene destek oluyoruz.

Bugün gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansmanına başvurarak sen de işletmen için hızlı gelir artışı sağlayabilir, başarının kilidini açabilirsin. Şimdi Başvur.

E-Tİcaret Fİnansmanı

Siz de E-Ticaret Finansmanı ile İşini Büyütenler Arasında Yerinizi Alın