İşyeri Sağlık
WorqCompanyWorqCompany

Startuplar ve Kobiler İçin Corona Günlerinde Kriz Yönetimi Rehberi

Belki de şimdiye kadar yaşanmış en büyük Global sosyal ve ekonomik krizlerden birinin kıyısında duruyoruz. Covid-19 Çin'de yayılmaya başladığında idacapital, bağlı olduğu Capria Küresel Fon Yöneticileri ağı ile birlikte, salgının ekonomi ve işlerimize etkileri üzerinde hazırlık planları yapmaya başladı. Bu kapsamda dünyanın farklı ülkelerindeki fon yöneticileri ve yatırımlarının risk değerlendirmelerini ve riske hazırlık planlarını gördük ve kendi şirketlerimize de benzer tavsiyelerde bulunduk.

Startuplar ve Kobiler İçin Corona Günlerinde Kriz Yönetimi Rehberi

Bu süreçten ekonomik olarak en çok zedelenecek şirketlerin KOBİ’ler ve startuplar olduğunu göz önünde bulundurarak, aynı deneyim ve tavsiyeleri WorqCompany üzerinden tüm küçük işletmelerin faydalanabileceği öneriler olarak listeledik.

Genel Beklenti

Okulların 14 gün kapatılması, ardından eğlence yerleri ve toplu hizmet verilen yerlerin kapatılması psikolojik bir 14 gün beklentisi yarattı. Önümüzdeki birkaç gün biraz daha net bir tablo çıkaracak olsa dahi, bizim beklentimiz bu sürecin 14 gün ile sınırlı kalmayacağı ve en az birkaç hafta daha uzayacağı şeklinde. Aynı şekilde, virüsün etkisinin havaların ısınması ile azalacağı şeklinde bir beklenti olsa da, risk planlaması yapıyorsak, bunun tersinin de olabileceğini göz ardı etmemiz gerekiyor.

Aşağıdaki senaryoların bir risk analizi olduğunu ve kötü durumda nasıl bir tablo ile karşılaşılabileceğinizi betimlemek için yazıldığını tekrar hatırlatırız.

Risk Analizi - Çok Yönlü Düşünün Farklı Senaryolar için Önlem Alın

Tüm kriz anlarında olduğu gibi ilk yapılması gereken olası farklı senaryoların yönetim tarafından masaya yatırılmasıdır. Risk analizi finansallardan, iletişime, insan kaynaklarına operasyon yönetimine kadar pek çok farklı bileşenden oluşmalıdır.

Farklı sektörlerde çalışan, farklı iş modeline sahip işler kendine has risklere sahiptir.

Örneğin:

 • Bir tedarik zinciri sisteminin parçası iseniz mal tedariğiniz aksayabilir.
 • Üretim yapıyorsanız işgücü kaybı ile üretim kapasiteniz düşebilir.
 • Dijital bir iş yapmıyorsanız, müşteriye erişiminiz (veya müşterinin size erişimi) ciddi şekilde azalabilir veya durabilir.
 • Nakit değerli hale geldiği için, alacaklarınızın tahsili zorlaşabilir, borçlarınız içinse erken ödeme talepleri ile karşılaşabilirsiniz.

Ekip Yönetimi - Şeffaf, Anlayışlı ve Güvenilir Liderlik Gösterin

Krizin ekibinizin dikkatinin dağılmasına, moralinin bozulmasına ve motivasyonun düşmesine yol açması riski yüksek. Bu noktada tavsiyemiz öncelikle ekibinize karşı mümkün olduğunca şeffaf olmanız ve olası senaryoların çalışılıp bunlara yönelik gerekli önlemlerin alındığının bilinmesini sağlamanız. Panik belirsizliklerden doğar ve kontrolün sizde olması paniğin önüne geçilmesinin, mümkün olduğunca odaklı biçimde işin devam etmesinin tek yoludur.

Finansalların Yönetimi- Nakit Akışını Düzenlemek için Tedbirlerini Hayata Geçirin Hangi sektörde, hangi ölçekte, hangi iş modeline sahip firmanız olursa olsun, her şirketin kalbinde elbet finans atıyor. Satışların düşmesi, durması, alacak tahsilatının aksaması veya gerçekleştirilememesi, bunlar nedeniyle borçların vadelerinin uzaması veya ödenememesi her şirketin başına gelebilecek olası riskler.

Hazırladığınız senaryoları göz önünde bulundurarak, alabileceğiniz temel önlemleri çıkarıp uygulamaya alın. Örneğin: Üretim kapasitenizin veya aylık satış kapasitenizin yarıya düştüğü bir durumda, cironuz da yarı yarıya düşecektir. Bu sürecin iki ay devam ettiğini ve vadeli alacaklarınızın en az 60 gün gecikmeli geleceğini varsayarsak, işletme sermayesi ihtiyacınız ciddi şekilde artacaktır.

Bu durumda:

 • Vadeli borçlarınız için şimdiden alacaklılarınızla, yukarıdaki hesabı yapıp yeni bir vadelendirme müzakeresi yapmak faydalı olacaktır.
 • Alacaklarınızın tahsili için nakit, olmazsa çek vb. gerektiğinde kredilendirilebilir enstrümanlar elde etmeye çalışmanız doğru olacaktır.
 • Giderlerinizi düşürmek için de bir plan yapmanız doğru olacaktır.

Operasyonların Yönetimi - Evden/Uzaktan çalışma için enstrümanlarınızı hazırlayın

Genç bir şirketin kurumsal şirketlere göre en büyük avantajlarından biri yeni bir çalışma modelini hızla hayata geçirebilir olması. Kuşkusuz ki önümüzdeki dönem için en büyük değişikliklerden biri kısa, orta vadede evden çalışmak olacak ve muhtemelen şirketler buna adapte olduktan sonra tehlike kalksa bile maliyetleri düşürmesi ve zaman kazandırması nedeniyle bazı operasyonların uzaktan yönetimi devam edecek.

 • Video Konferans yöntemi gayet verimli kullanılabilir. Skype ve WhatsApp zaten kullanıyor olabilirsiniz. Biz Zoom'u (zoom.us) etkili bir şekilde kullanıyoruz. Kullanımda herhangi bir kayıt gerektirmemesi müşteri görüşmeleri için kolaylık sağlayabilir.
 • Birçok startup’ın zaten uzun süredir kullandığı Slack yine dönemin can simitlerinden birisi olacak. Slack sayesinde tüm ekiplerin farklı operasyonlarını farklı kanallardan yürütmesi mümkün olduğu gibi, kişilerin tekli konuşmalar yapması da mümkün.
 • Müşteriye erişim için dijital iletişim kanallarınızı (web, mobil, telefon) daha aktif hale getirmeniz gerekecektir. Ayrıca, eğer işinizin türü uygunsa, müşterinin size gelmesi yerine sizin müşteriye gittiğiniz bir yöntemi uygulamaya geçirmeye başlayabilirsiniz.
 • Müşterinizin satın alma kararını etkileyen en önemli kriterin hijyen olduğunu kabul edersek, mağaza ilaçlamanın ötesinde bir özen ve uygulama yaptığınızı ve özel bir hijyen zinciri uygulandığını gösterebilmek çok etkili bir satış yöntemi olabilir.
 • Eğer mevcut duruma uyarladığınız, müşterilerinize evlerindeyken bile satabileceğiniz ürün veya hizmetler varsa, dijital pazarlama kanallarındaki aktivitenizi arttırabilirsiniz. Burada azalan reklam aktivitesi, maliyetlerinizin düşmesine ve takip edilecek müşteri sayısında artışa yol açabilir (biz bunu yaşıyoruz)
 • Uzun zamandan beri ertelediğiniz, orta ve uzun vadede yapılacaklar listesine koyduğunuz planlama, proje hazırlama, uyum, sözleşme takipleri vb. işlerinizi de ekibinize iş paylaştırarak yapmak için ideal bir zamandayız.

Önümüzdeki dönemde yukarıda bahsettiğimiz konuların detaylarına ve burada henüz bahsedemediğimiz başka başlıklara da değinerek, Korona günlerinde KOBİ’ler ve startuplar ile deneyim ve bilgi paylaşımımızı sürdüreceğiz.