"Kurumsal hayattan e-ticarete uzanan hikayeleri."
Hİkâye

Stella

"…artık günden güne büyüyoruz. Aldığımız ürünleri satıyor, sattığımız ürünlerin geliri ile WorqCompany'ye ödeme yapıyoruz."

MüşterİMİZ
Derya Altay
sektör
E-Ticaret
hİzmet/ürün
Tekstil
kuruluş tarİhİ
Kasım, 2020

Beyaz Yakalılıktan E-ticaret'e...

  Stella Grup olarak, ticarette 10 yıllık bir tecrübeye sahibiz. Ben ve ortağım Ozan Bey birlikte çalışıyoruz. Benim bilişim sektöründeki geçmişim ve Ozan Bey'in bankacılık kariyeri düşünüldüğünde, e-ticarette aktif olmak için kalifiye kişiler olduğumuzu düşünüyorduk. Yine de yoğunluk ve projelerin tamamlanması için gereken nüanslar nedeniyle tam olarak kendimizi bu işe veremiyorduk. Derken pandeminin başladığı, işlerin nispeten azaldığı ve bunun bize boş zaman yarattığı o günlerde e-ticaret ve özellikle de e-ihracat konularını incelemeye, araştırmaya başlamıştık. İlk defa, e-ticaret yapan bir arkadaşımıza ürün tedariği yaptığımızda ise artık bu konuda bir adım atmamız gerektiğine karar verdik.

 

   Sanki herkes her an bu işi harika bir şekilde yapabilecekmiş gibi e-ticaret hakkında konuşmak kolay. Peki ya tüm gerekli doneleri bir arada toparlayıp bu işte başarılı olmak kolay mı? Bize göre bu yapıyı büyütebilmek için en önemli ve en gerekli nüanslar ise; finans, satış becerisi, planlama, tedarik zinciri ve reklam idi. Bunların hepsini tek bir elden yürütebilmek ve başarılı şekilde ilerletebilmek, şüphesiz ki e-ticaret konusunda başarıyı da getirecekti. Fakat bunların hepsini başarmak zordu. Bu nedenle kendimizi bu basamaklarda geliştirmek için çalışmaya ve kadın giyim üzerine satış yaptığımız mağazamızı ilerletmeye karar verdik. Bunları oturtmamız ise iki senemizi aldı.

 

  Tek tek baktığımızda, satış becerisi için piyasayı bilmek ve müşterilerin neye rağbet gösterdiğini iyi analiz edebilmek gerekiyordu. Hızlı bir ağ oluşturmak, planlamayı çok iyi yapabilmek lazımdı. Bu adımları gerçekleştirdiğimiz anda müşterilere isteklerini tam olarak sunmak kaçınılmazdı. Tedarik zinciri ise bambaşka bir konuydu. Kendine göre ürün seçmek kolay. Ancak 'Peki ya o ürün tutmazsa ne olacak? Ya da tam tersi, çok tutar da stokun devamı olmazsa? Ya stok olur da onu alabilecek gelir elde edilemezse?' gibi birçok soru doğuyordu. Bu yüzden kendini garantiye almak için çok ürün alabilmek, tutan ürünleri belirlemek ve stok devamlılığını bu şekilde sağlayabilmek çok önemliydi. Reklam ise işin ayrı bir basamağıydı. Doğru bir reklamla; değil ülkenin, dünyanın her yerine ulaşmak mümkündü. Son olarak finans ise tüm bu detayların ana kaynağı gibiydi. Yeteri kadar ürün temin etmeden, finans sağlamadan çalışmak mümkün değildi. Bu yüzden tüm talepleri karşılamak, ürün çeşitliliğini artırmak, stok devamlılığını sağlayabilmek için finans konusuna çok dikkat etmek gerekiyordu. Tüm bu basamaklar bir araya geldiğinde ise e-ticarette başarı sağlamak kaçınılmaz bir şeydi.

   Biz de firma olarak tüm basamakları bir bir çıkmak adına bir yapı kursak da, finans kısmı o iki senelik süreçte bizi çok zorlamıştı. Elindekini harca, kredi çek, piyasa engebeli; kredilerde zorlan... Ürünleri kaçır, gelen talepleri karşılaşayama... Sürekli bir para ihtiyacı.

Tam daraldığımız noktada internet reklamlarında WorqCompany'nin E-ticaret Finansmanı desteğini gördük. Bu, diğer alternatiflere hiç benzemiyordu. Ürün almak için kredi çekmemize gerek kalmayacaktı. WorqCompany, bizim adımıza ürünleri satın alacak, tedariği oluşturacak ve sergilemek için geçecek boş zamanı bize kazandırmış olacaktı. Bu çözüm ortaklığı için bize düşen tek şey ise sadece almak istediğimiz ürünü bulmak olacaktı.

 

     Öyle de oldu. Hızlıca ürün bulup alım yapmak, ürünün bir an önce sergilenmesini sağlamak ve ürün çeşitliliğini çoğaltırken stokun sürekli büyümesini izlemek bize o eksik olan basamağı tamamlattı. Artık günden güne büyüyoruz. Aldığımız ürünleri satıyor, sattığımız ürünlerin parasını alıyor ve WorqCompany'ye öyle ödeme yapıyoruz. Ticaret finansman açığını kapatabilecek, yapı olarak ciddi ve böyle çözüm ortaklığı sunan firmaların desteği ile işinizde ilerlemek kaçınılmaz... WorqCompany'ye desteği  için teşekkür ediyoruz.

Büyüme Hİkâyelerİ

Diğer Büyüme Hikayeleri

Cindiy

"...Pazaryerimi büyütmem için kullandığım gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansmanı ile aylık ciro ortalamamı 3’e katlayarak 1,5 milyon ₺’ye çıkardım!"

Devamını Okuyun

For You Moda

“Biz, Türkiye’nin önde gelen giyim markalarından biri olmak için çıktığımız e-ticaret yolculuğunda adımlarımızı WorqCompany ile güçlendirdik. 5 ayda 3 kez gelir paylaşımlı E-Ticaret Finansmanı kullanımı ile Trendyol ve Hepsiburada mağazamız %40 oranında büyüdü.”

Devamını Okuyun
E-Tİcaret Fİnansmanı

Siz de E-Ticaret Finansmanı ile İşini Büyütenler Arasında Yerinizi Alın