Kurumsal hayattan e-ticarete uzanan hikayeleri.
Hİkâye

Stella

"…artık günden güne büyüyoruz. Aldığımız ürünleri satıyor, sattığımız ürünlerin geliri ile WorqCompany'ye ödeme yapıyoruz."

MüşterİMİZ
Derya Altay
sektörü
E-Ticaret
hİzmet/ürün
Tekstil
kuruluş tarİhİ
Kasım, 2020

Beyaz Yakalılıktan E-ticaret'e...

  Stella Grup olarak, ticarette 10 yıllık bir tecrübemiz var. Ben ve ortağım Ozan Bey birlikte çalışıyoruz. Benim bilişim sektöründeki geçmişim ve Ozan Bey'in bankacılık kariyeri düşünüldüğünde, e-ticarette aktif olmak için kalifiye kişiler olduğumuzu düşünüyorduk. Yine de gerek yoğunluk, gerekse projelerin tamamlanması için gereken nüanslar nedeniyle tam olarak kendimizi bu işe veremiyorduk. Derken pandeminin başladığı, işlerin nispeten azaldığı ve bunun bize boş zaman yarattığı o günlerde e-ticaret ve özellikle de e-ihracat konularını incelemeye, araştırmaya başlamıştık. İlk defa, e-ticaret yapan bir arkadaşımıza ürün tedariki yaptığımızda ise artık bu konuda adım atmaya karar verdik.

 

   E-ticaret hakkında konuşmak kolay; sanki herkes her an bu işi harika bir şekilde yapabilecek gibi. Peki ya tüm gerekli doneleri bir arada toparlayıp bu işte başarılı olmak? Bu yapıyı büyütebilmek için en önemli ve en gerekli nüanslar ise bize göre 'Finans, satış becerisi, planlama, tedarik zinciri ve reklam' idi. Bunların hepsini tek bir elden yürütebilmek ve başarılı şekilde ilerletebilmek, şüphesiz ki e-ticaret konusunda başarıyı da getirecekti fakat zordu. Bu nedenle kendimizi bu basamaklarda geliştirmek için çalışmaya ve kadın giyim üzerine satış yaptığımız mağazamızı ilerletmeye karar verdik. Bunları oturtmamız ise iki senemizi aldı.

 

  Tek tek baktığımızda; satış becerisi için piyasayı bilmek ve müşterilerin neye rağbet gösterdiğini iyi analiz edebilmek gerekiyordu. Hızlı bir ağ oluşturmak, planlamayı çok iyi yapabilmek lazımdı; müşterilere isteklerini tam olarak sunmak kaçınılmazdı. Tedarik zinciri ise bambaşka bir konuydu: 'Kendine göre ürün seçmek kolay; ya o ürün tutmazsa ne olacak? Ya tam tersi çok tutar da stokun devamı olmazsa? Ya stok olur da onu alabilecek gelir elde edilemezse?' gibi birçok soru doğuyordu. Bu yüzden kendini garantiye almak için çok ürün alabilmek, tutan ürünleri belirlemek ve stok devamlılığını bu şekilde sağlayabilmek en önemlisiydi. Reklam ise işin ayrı bir basamağıydı: Doğru bir reklamla, değil ülkenin; dünyanın her yerine ulaşmak mümkündü. Son olarak finans ise tüm bu detayların ana kaynağı gibiydi. Yeteri kadar ürün temin etmeden, finans sağlamadan çalışmak mümkün değil ve bu yüzden tüm talepleri karşılamak, ürün çeşitliliğini artırmak, stok devamlılığı sağlayabilmek için finans konusuna çok dikkat etmek gerekiyordu. Tüm bu basamaklar bir araya geldiğinde ise e-ticarette başarı sağlamak kaçınılmaz gibi bir şeydi.

   Biz de firma olarak tüm basamakları bir bir çıkmak adına bir yapı kursak da, finans kısmı o iki senelik süreçte bizi çok zorlamıştı. Elindekini harca, kredi çek, piyasa engebeli; kredilerde zorlan... Ürünleri kaçır, gelen talepleri karşılaşayama... Sürekli bir para ihtiyacı.

Tam daraldığımız noktada internet reklamlarında WorqCompany'nin E-ticaret Finansmanı desteğini gördük. Bu, diğer alternatiflere hiç benzemiyordu. Ürün almak için kredi çekmemize gerek kalmayacaktı: WorqCompany, bizim adımıza ürünleri satın alacak, tedariki o oluşturacak ve sergilemek için geçecek boş zamanı bize kazandırmış olacaktı. Bu çözüm ortaklığı için bize düşen tek şey ise sadece almak istediğimiz ürünü bulmak olacaktı.

 

     Öyle de oldu. Hızlıca ürün bulup alım yapmak, ürünün bir an önce sergilenmesini sağlamak ve ürün çeşitliliğini çoğaltırken stokun sürekli büyümesini izlemek bize o eksik olan basamağı tamamlattı. Artık günden güne büyüyoruz. Aldığımız ürünleri satıyor, sattığımız ürünlerin parasını alıyor ve WorqCompany'ye öyle ödeme yapıyoruz. Ticaret finansman açığını kapatabilecek, yapı olarak ciddi ve böyle çözüm ortaklığı sunan firmaların desteği ile işinizde ilerlemek kaçınılmaz... WorqCompany'ye desteği  için teşekkür ediyoruz.

Büyüme Hİkâyelerİ

Diğer Büyüme Hikayeleri

Bonjey

"…e-ticaret işinin en meşakkatli bölümünü artık WorqCompany üstlendiği için finansal sıkıntımızı çözmüş olduk. Ürünleri vaktinde aldığımız için kargoları da zamanında yollayabildik, satışlarımızı da yükselttik."

Devamını Okuyun

Organikji

" ...ürün akışımı hızlandırdığım için satışlarım %50 arttı ve işlerim beklemediğim oranda büyüdü."

Devamını Okuyun
E-Tİcaret Fİnansmanı

Siz de E-Ticaret Finansmanı ile İşini Büyütenler Arasında Yerinizi Alın