E-ticaret
Posted in

Hepsiburada’da Nasıl Mağaza Açılır?

Posted in

Günümüzde e-ticaretin en önemli unsurlarından birini oluşturan online pazaryerleri, hem müşteriler hem de satıcılar için önemli avantajlar sunuyor.

Türkiye’deki en büyük e-ticaret sitelerinden Hepsiburada.com, önce kendi ürünlerini tüketiciyle buluşturan bir alışveriş platformu olarak kurulmuş olsa da, bugün artık girişimcilerin Hepsiburada’nın reklam gücünden faydalanarak kendi online mağazalarını açıp kolayca satış yapabildiği bir pazaryeri. 

Hepsiburada’da siz de mağaza açmak istiyorsanız, Hepsiburada’da nasıl mağaza açılır sorusunun cevabını burada sizinle paylaşacağız. 

Hepsiburada’da mağaza açmak için aranan şartların başında şirket olma zorunluluğu bulunuyor. Şahıs şirketi, anonim ya da limited şirket kimliğinizle online mağaza açabilirsiniz. Hepsiburada’da mağaza açmak ücretsizdir.

WorqCompany’nin E-ticaret Paketi ile şirketinizin kuruluşunu gerçekleştirebilir, paket içerisinde e-ticaret işletmeleri için önemli olan pazar yeri entegrasyonu, kargo ve lojistik entegrasyonu gibi birçok hizmeti kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, E-ticaret Paketi içerisinde, paketi alan tüm müşteriler için düzenlenen ücretsiz eğitimlere katılarak işinizi büyütmek için gerekli bilgilere de erişebilirsiniz.

Hepsiburada’da mağaza açmak için başvurunuzu nasıl yapacaksınız? Hepsiburada.com anasayfasını açtığınızda, sayfanın en alt kısmında, “Kurumsal” başlığı altında “Hepsiburada’da Satıcı Ol” satırını göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda “Hepsiburada’da nasıl mağaza açabilirim?” başlığı altında Yeni Başvuru linkinden Hepsipartner Satıcı Paneli’ne yönlendirileceksiniz. Burada size Standart Başvuru, Girişimci Kadın Başvurusu veya Yerel Üretici Başvurusu seçenekleri verilecek.

Bir sonraki adımda sizden mağaza adınız, e-posta adresiniz ve şifre oluşturmanız istenecek. “Devam et” butonuna bastıktan sonra açılacak Satıcı Kayıt Formu’nda istenilen bu bilgileri doldurmalısınız:

  • Şirketinizin ticarî unvanı
  • Tercih ettiğiniz Hepsiburada mağaza adı
  • Şirket bilgileri
  • Satış yapacağınız ürün kategorisi
  • İletişim, adres ve banka bilgileriniz

Bu bilgileri titizlikle, eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olun, çünkü Hepsiburada’da mağaza açma onayı aldığınızda online mağazanız, buradaki bilgilere göre kurulacaktır.

‘Tamamla’ butonuna bastığınızda çıkacak ekran, evrak yükleme sayfasıdır. Sitede yönlendirilen bölümden Üyelik Sözleşmesi’ni ve Komisyon Oranları Formu’nu indirerek kaşeli ve ıslak imzalı olarak taradıktan sonra PDF formatında sisteme tekrar yüklemeniz gerekiyor. Bu noktada ihtiyaç duyduğunuz zaman Yardım linkinden destek almaktan çekinmeyin. 

Hepsiburada’da mağaza açmak için sizden istenecek belgeler ve evraklar şunlardır: 

Vergi Levhası (içinde bulunduğunuz vergi yılına ait), İmza Sirküleri, banka bilgileri (ıslak imzalı ve kaşeli şekilde banka adı, hesap adı ve numarası, şube adı ve numarası, IBAN numarası), Faaliyet Belgesi (son 6 aya ait), Ticari Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış adres ve unvan bilgisi, firma kaşesi, vergi levhası ve faaliyet belgesi, Üyelik Sözleşme Belgesi (her sayfanın kaşeli ve ıslak imzalı) ve dolduracağınız Ek3 Pazaryeri Formu (kaşeli ve ıslak imzalı). 

Eğer bir şahıs şirketiyseniz ve Ticaret Odası kaydınız bulunuyorsa, Ticaret Sicil Gazetesi ve Faaliyet Belgesi evraklarınızı da yüklemelisiniz. Ticaret Odası kaydınız bulunmuyorsa, bu belgeleri yüklemeniz gerekmiyor. Fakat Adi Ortaklık şirketlerinin, ortaklığı belirten Ticaret Sicil Gazetesi belgesini ve Vergi Levhası’nı, ortaklara ait Vergi Levhası ve İmza Beyannameleri’ni de teker teker siteye yüklemesi gerekir. 

Bu evrakları yükledikten sonra başvurunuz tamamlanır, Hepsiburada.com’da mağaza açmak için onay süreciniz başlar. Hepsipartner Satıcı Paneli’nden başvuru onay sürecinizi takip edebilirsiniz. Eksik veya hatalı belge girişinde bulunmanız halinde Hepsiburada size durumu belirtir ve evraklarınızı yeniden yüklemenizi ister. Başvurunuz onaylandığı takdirde online mağazanızı açabilir ve Hepsiburada’da satış yapmak için ürün listelemeye başlayabilirsiniz.