E-ticaret
Posted in

n11’de Nasıl Mağaza Açılır?

Posted in

Her geçen gün artan kayıtlı üye sayıları ve yüz milyonlarca ürün satışı sağlayan Türkiye’deki e-ticaret platformları ve online pazaryerleri, satıcı olarak tüketiciye ulaşmanız ve görünürlüğünüzün artması için size yardımcı olur. Türkiye’de en geniş müşteri kitlesine sahip olan e-ticaret sitelerinden biri olan n11.com da 2012 yılından beri şirketlere online mağazalarını açarak girişimcilere bünyesi dahilinde satış yapma olanağı sağlıyor.

n11’de mağaza açmak ve n11 üzerinden satış yapmak oldukça kolay. Fakat göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, fatura kesmek ve vergi ödeyebilmektir. Bu nedenle n11’de mağaza açmak için yapmanız gereken ilk şey bir şirket kurmaktır. 

WorqCompany’nin E-ticaret Paketi ile şirketinizin kuruluşunu gerçekleştirebilir, paket içerisinde e-ticaret işletmeleri için önemli olan pazar yeri entegrasyonu, kargo ve lojistik entegrasyonu gibi birçok hizmeti kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, E-ticaret Paketi içerisinde, paketi alan tüm müşteriler için düzenlenen ücretsiz eğitimlere katılarak işinizi büyütmek için gerekli bilgilere de erişebilirsiniz.

n11’de satış yapmak için başvurunuzu n11’in web sitesinden yapabilirsiniz. Bunun için n11 anasayfasının en altındaki “Mağazalar” başlığının altında yer alan yeşil “Ücretsiz Mağaza Aç” butonuna tıklayın. Açılan sayfada n11’de mağaza açmak hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Başvuruya devam etmek için sağ üst köşedeki yeşil renkli “Ücretsiz Mağaza Aç” butonunu tıklayın. Yönlendirileceğiniz formda istenen üyelik bilgilerini girin. Üyelik türünüzün seçimi, mağazanızı şahıs ya da şirket olarak açacağınıza göre değişir. ‘Şahıs’ seçeneği, şahıs şirketlerini kapsarken ‘Şirket’ seçeneği, sermaye şirketleri ve adi ortaklıklar için geçerlidir. Yani bu ikinci seçeneği anonim, limited, komandit ve kolektif şirketler işaretlemelidir.

“Üye Ol” butonunu kullanarak başvurunuza devam etmeden önce formun altında bulunan “İş birliği ve İlan Sözleşmesi Koşulları” metnini okuyup ibare kutusunu işaretlemeyi unutmayın. 

Girdiğiniz e-posta adresine gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreyle sisteme giriş yapabilirsiniz. 

Bir sonraki adım, ‘Evrak Yönetimi’dir. N11’de mağaza açmak için ihtiyaç duyacağınız belgeler, şirketinizin türüne göre farklılık gösterir. İstenen evrakların tam listesini bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz. 

n11’de mağaza açacak olan şahıs şirketlerinden istenen belgeler Vergi Levhası, İmza Sirküleri (ticaret sicil kaydınız bulunmuyorsa bu belge yerine imza beyannamesi de yüklenebilir), Nüfus Cüzdanı Fotokopisi v son 6 aya ait Faaliyet Belgesi’dir.

Sermaye Şirketleri ve Adi Ortaklıklar içinse Güncel Faaliyet Belgesi (güncel KDV tahakkuk fişinizi de bu belgenin yerine sisteme yükleyebilirsiniz), Vergi Levhası, Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri ve Ortaklık Sözleşmesi (yalnızca adi ortaklık başvuruları için) istenir.

Bunların yanı sıra Satıcı İlan ve İşlem Sözleşmesi ve Çalışma Mali Şart ve Prensipleri (Komisyon) Anlaşması’nı bu sayfadan indirmeniz gerekiyor. Bunların çıktılarını alarak her sayfasını, imza sirkülerinde yer alan ve sözleşme imza terkisi olan kişilere ıslak imzalatmanız ve firma kaşesini vurmalısınız. Ardından bu sözleşmelerin her sayfasını taratarak yeniden siteye yüklemelisiniz.

İstenen tüm evrakları yüklenmenizin ardından aktif hale gelen “Evrakları Onaya Gönder” butonunu tıkladıktan sonra n11 mağaza açmak için başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

Başvurunun tamamlandıktan sonra ise n11 onay sürecinizi başlatarak evraklarınızda sorun çıkmaması halinde sizi e-posta ya da telefon yolu ile bilgilendirecektir. Normal şartlar altında mağazanız 1 ila 3 gün içinde açılacaktır. Bu sürecin uzaması, n11 ‘in evrak kontrol sürecine bağlıdır.

Onayınızı aldıktan sonra n11 Mağaza Girişi ekranından giriş yaparak şirketinizin profilini düzenleyebilir ve satmak istediğiniz ürünlerinizi listeleyebilirsiniz.

n11’de online mağaza açma ücreti yoktur. n11 mağazası açmak ücretsizdir. Fakat n11 satış yapmanız için ancak 1000 adet ürünü ücretsiz şekilde listelemenize izin verir. Bu sayının üzerinde ürün yükleyebilmek için n11’in sunduğu listeleme paketlerinden satın almanız gerekir.