E-ticaret
Posted in

Trendyol’da Nasıl Mağaza Açabilirim?

Posted in

Günümüzde online pazaryerleri, e-ticaretin başlıca unsurlarından birini oluşturuyor. Hem müşteriler hem de satıcılar için önemli avantajlar sunan bu pazar yerlerinin arasında yıllık 15 milyondan fazla müşterisiyle Trendyol, internetten satış yapanlar ve yapmak isteyenler için Türkiye’de önemli bir platformdur.

Bu nedenle Trendyol’da online mağaza açmanız, ürünlerinizi geniş bir müşteri kitlesine sunmak ve satışlarını artırmak için vazgeçilmez bir adımdır.

Peki Trendyol’da mağaza açmak için neler yapmak gerekiyor, Trendyol’da nasıl mağaza açılır Trendyol’da mağaza açarken dikkat etmeniz gereken unsurlar nelerdir? İşte bu sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

Trendyol’da Mağaza Açmanın İlk Şartı Nedir?

Trendyol’da mağaza açmak ve satış yapabilmek için şirket olma ve fatura kesebilme şartı bulunur. Yani ancak şirketinizi kurduktan sonra Trendyol’da mağaza açabilir ve satış yapabilirsiniz.

Eğer şirketiniz yoksa, WorqCompany ile hızlı ve kolay bir şekilde şirket kuruluşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Şirketinizi kurmak için tıklayın.

Peki, Trendyol’da mağaza açmak için nereye başvurmalısınız? Trendyol.com anasayfasını açtığınızda sağ üst köşede ‘Trendyol’da Satış Yap’ butonunu göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda, Satıcı Başvuru Formu’nu doldurmanız için Trendyol Satıcı Formu sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu forma ulaşmak için tıklayınız.

Formu doldururken şirket bilgilerinizi (şirketinizin ticaret unvanı, türü, vergi kimlik ve ticaret sicil numaraları, satış yapılacak ana kategori ve varsa referans kodu) ve iletişim bilgilerinizi (ad-soyad, e-posta, telefon) paylaşmanız istenecektir. İsteğe bağlı olarak burada şirketinizin sosyal medya hesaplarını da burada paylaşabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunma koşulları metnini okuyup kabul etmenizin ardından ‘Tamamla’ butonuna tıklayarak başvurunuzun ilk adımını tamamlamış olursunuz.

Trendyol’da mağaza açma işlemleri için başvuru online yapılsa da, sözleşme onay sürecinde bazı önemli belgelerin gerçek yazılı kopyalarını hazır etmeniz gerekir. Online yapacağınız başvurunun onaylandıktan sonra, Trendyol mağaza açmanız için bu evrakları ayrıca talep edecektir.

Başvurunuz iletildikten sonra “Trendyol Satıcı İş Ortaklığı Başvurunuz Alındı” konu başlıklı bir bilgilendirme e-maili alırsınız. Değerlendirme ve onay, Trendyol tarafından uygulanır. Girdiğiniz bilgilerde herhangi tutarsızlık veya bir eksik olmadığı takdirde başvurunuz onaylanarak size “Başvurunuz Onaylandı” konulu bir e-mail gönderilir.

“Başvurunuz Onaylandı” e-mailiyle, sürecin devamı ile ilgili gerekli bilgiler ve Trendyol Satıcı Paneli’ne giriş linkiniz paylaşılır. Linke tıklayarak şifrenizi güncelledikten sonra, hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

‘Satıcı Başvuru Sürecim’ alanında mağaza açma süreciniz için yönlendirilirsiniz. Burada tüm bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girmediğiniz takdirde Trendyol’da mağaza açma başvuru sürecinizin tamamlanamayacağını unutmayın.

Bilgi ve belge girişinde şirketinizin Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi, Vergi Dairesi, Şirket Türü, Mersis No., Fatura Türü, Vergi Kimlik veya TC Kimlik numaranız istenir. Ödeme için banka adı ve IBAN numaranızı girmeniz gerekir. Bunların dışında ayrıca kargo bilgileri ve tercih edilen entegrasyon modeli, fatura adresi ve yetkili bilgileri istenir.

Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra Belge Girişi’ne geçebilirsiniz. Burada Trendyol’da mağaza açmak ve satış yapmak için gereken evraklar listesini bulabilirsiniz. Bunlar, Satıcı Üyelik Sözleşmesi, Ticari Sicil Gazetesi, Vergi Levhası (2017 yılı ve sonrasına ait), Faaliyet Belgesi ve İmza Sirküleri (veya İmza Beyannamesi)’dir.

Satıcı Üyelik Sözleşmesi’nı bu sayfadan indirmeniz ve çıktısını alarak her sayfasına, imza sirkülerinde yer alan ve sözleşme imza terkisi olan kişilere ıslak imzalatmanız ve firma kaşesini vurmanız gerekmektedir. Ardından sözleşmenin her sayfasını taratarak siteye yüklemelisiniz.

Sisteme yüklenen evraklar onaylandıktan sonraki 10 iş günü içinde, Satıcı Üyelik Sözleşmesi’nin aslı yanına imza sirküleri de eklenerek Trendyol’a kargo ile gönderilmelidir.

Eğer paylaştıklarınız arasında eksik veya yanlış bilgi/belge varsa Trendyol gerekli kontrolleri yaptıktan sonra sizinle e-posta yoluyla iletişime geçer ve hatayı düzeltmenizi ister. Eğer hata yoksa, başvurunuz onaylanır ve satıcı kaydınız oluşturulur.

Trendyol’da mağaza açmak ücretsizdir.

Trendyol’dan Satış Yapmak

Trendyol’da alınan komisyon oranları genelde diğer online pazaryerlerine göre yüksektir. Trendyol’da mağaza açma başvurunuz onaylandıktan sonra sözleşme ekinden komisyon oranlarını öğrenebilirsiniz.

Trendyol mağazanızı, Trendyol satıcı hesabınızın sizin için hazırladığı Satıcı Paneli üzerinden yönetebilirsiniz. Bu panel üzerinden ürünlerinizi yükleyebilir, sipariş kontrolü yapabilir, iadeleri takip edebilir, satış raporlarına ulaşabilir ve destek için Trendyol’a ulaşabilirsiniz.

Ürün ekleme ve listeleme işlemleri de Satıcı Paneli’nden yapılır. Daha başvuru süreciniz devam ederken ürün listenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Online mağazanıza yüklendikten sonra ürünleriniz Trendyol tarafından listelenmeden önce onaylanır.

Trendyol mağazanıza ürünlerinizi yüklemek için şu yöntemleri kullanabilirsiniz: Excel ile toplu olarak, tek tek giriş yaparak, Trendyol entegrasyon sistemlerine başvurarak veya Trendyol’da satılan mevcut ürünleri sorgulayarak.

Artık satışa başlayabilirsiniz!