Genel
Posted in

Dropshipping İçin Şirket Kurmak Gerekli Mi?

Posted in

Daha önceki yazılarımızdan birinde, e-ticaret için şirket kurmak gerekli mi sorusuna cevap vermiştik. Bu yazımızda dropshipping kavramından ve şirketleşme sürecinden, hangi şirket türünün uygun olacağından bahsedeceğiz.

Nedir Bu Dropshipping?

İngilizceden “direk nakliye” olarak çevrilen dropshipping ticaret e-ticaret yapanlar tarafından direk ingilizce haliyle dilimize girmiş durumda. Gerçekte ise stoksuz satış olarak türkçeleştirilebilir. Yani ticareti yapacak olan kişi tedarikçi ile ve müşteri ile anlaşıp ürünleri kendisine teslim almadan doğrudan müşteriye gönderdiği bir ticaret sistemi dropshipping.

Dropshipping Neden Tercih Ediliyor?

Stoksuz satışın en büyük avantajı sermayeye ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu sistemde ne ürünü almak için ne de depolamak için ekstra masraf yapmanıza gerek yoktur. Sadece ürünü ilgili platformlarda listeler ve müşterinizi bulursunuz, müşteri size sipariş verdiğinde sizde tedarikçinize sipariş verirsiniz ve neredeyse maliyetsiz bir şekilde kazanç elde edersiniz.

Şirket Kurmadan Dropshipping Ticaret Yöntemleri

Bu başlığı özellikle kullandım, çünkü konuyla ilgili makale yazan birçok “uzman” şirketsiz bir şekilde bu işin yapılabileceğini söylemekle kalmamış bunun nasıl yapılabileceğini de uzun uzun anlatmışlar.

Altını çizmekte fayda görüyorum; şirket kurmadan dropshipping yapmanız yasal olarak mümkün değildir.

Satışlarınızı alışveriş siteleri üzerinden de yapsanız, sosyal medya üzerinden de yapsanız, kendi e-ticaret sitenizi de kursanız şirket kurmak zorundasınız.

Arizi Kazanç ve Dropshipping İlişkisi

Yukarıda bahsettiğim “uzmanların” şirketsiz ticaret için öne sürdükleri en büyük argüman vergi yasalarında bahsedilen arızı kazanç ve değer artış kazancı kavramlarıdır. Oysa bu kazanç türlerinde, “uzmanlarca” bahsedildiği gibi her isteyen belirli bir limite kadar ticaret yapar ve vergi ödemez anlamına gelmiyor.

Arızi kazanç ve değer artış kazançlarında bahsedilen istisnada kastedilen vergi ödememe sınırı, çok nadiren evinizde bulunan bir eşyanızı satmanız halinde geçerli. Yani, ister internet üzerinden ister fiziken ürün alıp satıyorsanız bu kapsama girmiyorsunuz demektir.

Dropshipping Ticaret İçin Şirket Kurmak

Yukarıda bahsettiğimiz avantajlar insanların yanlış bir algıya kapılmasına neden oluyor. ‘Madem depolamayla işim yok madem ürünü ben teslim almadan doğrudan müşteriye gönderebiliyorum neden şirket kurayım?’ düşüncesi sepep oluyor bu yanlış algıya.

Keza konu ile ilgili yayınlanmış pek çok youtube videosunda ve makalede de bu işi yapanlar şirkete gerek olmadığına dair yanlış biligiler paylaşıyorlar.

Bilinmesi gereken ana konu; ülkemiz kanunlarına göre, ticaret yapmak için en azından bir şahıs işletmesi kurmak zorunludur. Ticaretin ne şekilde yapıldığının bu noktada önemi yoktur. Şirket kurmadan ticaret yapmanın tek yolu esnaf muafiyetinden faydalanmaktır. Ancak dropshipping ticaretin vergilendirilmesi yazımda ayrıntılı olarak bahsettiğim gibi bu ticaret türünde esnaf muafiyetinden faydalanmak mümkün değildir.

Dolayısıyla ister ülke içinde ister Türkiye’den yurt dışına ya da direk Türkiye dışında bir ülkeden başka bir ülkeye dropshipping ticaret yapın şirket kurmak ve vergi mükellefiyeti başlatmak zorundasınız.

Dropshipping Ticarette Fatura Düzeni Nasıl Olmalı?

Her ne kadar ürünü tedarikçinizden doğrudan müşterinize yönlendiriyor olsanızda fatura düzenlemek zorundasınız.

Fatura düzenleme anlamında iki yoldan birini seçebilirsiniz. İsterseniz, tedarikçi doğrudan müşteriye fatura düzenler ve siz tedarikçinize komisyon faturası düzenlersiniz. Tabiki bunun için tedarikçinizle bir sözleşme yapmanız uygun olacaktır.

Diğer yol tedarikçi size fatura düzenler, siz müşteriye fatura düzenlersiniz. Tedarikçinin düzenleyeceği fatura bilgilerinde şirketinizin adres vb. bilgiler yer alır ancak ürünün teslimat adresi olarak direk müşteri adresini gösterirsiniz.

Dropshipping Ticaret İçin Hangi Şirket Türü Seçilmeli?

Bu noktada da yaptığınız ticaretin türünden çok kazanç beklentiniz önem arz etmektedir. Linkteki yazımda e-ticaret yapanlar için şirket seçimi konusunu anlattım.

Kısaca bahsetmek gerekirse, yıllık kazanç beklentiniz 150.000-200.000 TL civarlarındaysa sizin için şahıs şirketi kurmak mantıklı olabilir. Bu tutarların üzerinde kazanç beklentiniz var ise kurumlar vergisi mükellefi olan, limited veya anonim şirket kurmaya yönelebilirsiniz. Konunun ayrıntıları için az önce verdiğim linkteki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Son karar için WorqCompany’e ulaşırsanız işinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun şirket türüne ve hizmet paketine birlikte karar verebiliriz. Bu linkten form doldurarak bize ulaşabilirsiniz.