Genel
Posted in

e-Ticaret Entegrasyonu Nedir?

Posted in

e-Ticaret entegrasyonu işletmecilerin online mağazaları için en çok tercih ettiği çözümlerden biri. Bu yazımızda sizlere e-ticaretin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve e-ticaret entegrasyonu ile elde edebileceğiniz avantajları anlatacağız. 

e-Ticaret Nedir?

e-Ticaret, internet kullanımın ortaya çıkışıyla, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Teknoloji çağının bir getirisi olarak, mal ve hizmetlerin internet üzerinden alınıp satılması anlamına gelir. 

Türkiye’de ve Dünyada e-Ticaret Hızla Büyüyor

2020 yılında pandeminin etkisiyle altın yılını yaşayan e-ticaret hacmi, 2019’da 136 milyar TL iken herkesin salgın nedeniyle eve kapanmasıyla bir yıl içinde %66 artarak 226,2 milyar TL’ye yükseldi. 

İnternetten alışverişe olan ilginin artmasıyla işletmeler de hızla e-ticarete yöneldi. 2019 yılında e-ticaret faaliyetlerinde bulunan işletme sayısı 68.457 iken bu oran 2020 yılında 256.861’e çıktı. Dünyada ise e-ticaret yıllık bazda yüzde 18 büyüyerek, 2020 yılında 4,3 trilyon dolarlık hacme ulaştı.

e-Ticaret Neden Tercih Edilir?

e-Ticaret, geleneksel mağazacılığa göre işletmeler için birçok açıdan daha avantajlıdır. E-ticarette dükkân masrafı ödenmez. İşletmeler bir web sitesi açarak ya da pazaryerine üye olarak istedikleri yerden satışlarını gerçekleştirebilir. 

e-Ticaret, daha kolaydır, hızlıdır ve daha az enerji gerektirir. Müşteri istediği ürün ayağına geldiği için bir mağazaya gitmektense online alışveriş yapmayı tercih eder. Bu da e-ticaret yapan işletmelerin avantajını artırır.

e-Ticaret Nereden Yapılır? Pazaryeri ve Web Sitesi Farkı Nedir?

e-Ticaret genellikle e-ticaret sitelerinden ve pazaryerlerinde mağaza açarak yapılır. Bu iki satış kanalının kendine özellikleri vardır.

 • e-Ticaret Web Sitesi Açmak 

Bir uzman yazılımcıyla çalışıp sıfırdan bir web sitesi kurabilirsiniz. Bunun için alan adı ve hosting hizmeti satın almanız gerekmektedir. Ayrıca web sitenizin altyapısına çok önem vermeniz gerekmektedir. Çünkü müşteriler hızlı çalışan ve aradıkları her şeyi kolayca bulabilecekleri bir web sitesi ister. Bunu sağlayamazsınız alışveriş yapmadan e-ticaret sitenizden çıkacaklardır. Ayrıca yazılımınızın, “responsive” yani mobil uyumlu olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. 

Bir diğer yöntem ise, hazır web sitesi sağlayıcılarından yararlanarak herhangi bir kodlama işlemi yapmadan web sitenizi dakikalar içerisinde kurabilirsiniz. Bu hizmetleri WordPress (WooCommerce), Wix, OpenCart, Shopify gibi şirketlerden faydalanarak alabilirsiniz. Hazır web sitesi sağlayıcılarında sadece internet sitenizin tasarımını yapmazsınız. Sitenize şu özellikler gibi birçok faydayı da ekleyebilirsiniz:

 • Tasarım şablonları çeşitliliği
 • SEO uyumluluğu
 • Farklı ödeme seçenekleri
 • Envanter yönetimi
 • Sipariş ve kargo yönetimi
 • Sosyal medya entegrasyonu
 • Performans raporlama
 • Müşterilere e-posta ile e-bülten gönderimi

Kendi web sitenizi dilediğiniz gibi tasarlayabilir, marka kimliğinizi oluşturabilirsiniz. Fiyat politikanızı da dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. 

 • Pazaryerinde Mağaza Açmak

Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği ve milyonlarca abonesi olan pazaryerleri e-ticaret yapmanın bir diğer araçlarından biridir. İnternet üzerinden alışverişin artmasıyla online pazaryerlerine olan ilgi de paralel olarak arttı. Burada mağaza açan işletmeler, pazaryerlerinin hazır kitlelerinden ve sağladıkları güvenli alışverişten yararlanırlar. Ancak pazaryerleri, işletmelerden yaptıkları satış başına ürün kategorisine göre değişen komisyon oranları kesmektedir. Kar etmek istiyorsanız fiyat politikanızı bu kesintilere göre belirlemenizde fayda var.

e-Ticaret entegrasyonu nedir?

e-Ticarete geçen işletmelerin finansal ve operasyonel işlemlerini sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapabilmesi için e-ticaret entegrasyonuna ihtiyaç duyar. e-Ticaret entegrasyonu, sorunsuz işleyen bir e-ticaret sistemine sahip olmak isteyen birçok işletmecinin tercihidir. Çünkü, e-ticarette mağaza sahiplerinin düşen siparişleri elle faturalandırmak, muhasebeleştirmek ve kargo süreçlerini sorunsuz bir şekilde tamamlamaları gerekir. Tüm bu işlemler hem zaman gerektirir hem de hata payı yüksektir. e-Ticaret entegrasyonuyla mağazanıza ön muhasebe ve kargo entegrasyonları ekleyerek süreçlerinizi otomatik hale getirebilirsiniz. Bu şekilde faturalarınız otomatik olarak oluşturulur, stok takibi tek panelden yapılır, stoklarınız otomatik olarak güncelleştirilir, kargo süreçleriniz barkod ve fiş oluşturularak hızlandırılır. Böylece hem zaman kaybının önüne geçer hem de düzenli bir operasyonel süreç sağlamış olursunuz.

e-ticaret Entegrasyonunun Sunduğu Çözümler Nelerdir?

e-Ticaret entegrasyonuyla işletmeler iş yüklerini hafifletme şansını yakalar. e-Ticaret entegrasyonu, pazaryeri mağazası ya da e-ticaret web sitelerine gelen siparişlerin hazırlanması, fatura, kargo, stok gibi süreçleri hızlandırır. e-Ticaret entegrasyonunun işletme sahiplerine sunduğu entegrasyon çeşitleri ve çözümlerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Ön Muhasebe Entegrasyonu

Ön muhasebe entegrasyonu sayesinde e-ticaret sitenizin günlük satışlarının otomatik faturalandırılması, satış, cari hesap, muhasebe fişleri gibi konuların hareketlerini anlık olarak entegre olunan programa gönderilir. Satışı yapılan ürünlerin stok bilgileri de ön muhasebede otomatik olarak işlenir. Ayrıca, otomatik faturalandırma yapıp e-fatura kullanıcısı olunduğu takdirde, müşterilere e-posta yoluyla e-fatura da gönderilebilir.

 •  Sipariş Entegrasyonu

Sİpariş entegrasyonu, mağazanızda satın alınan siparişlerin otomatik olarak bilgilerinin çekilmesini sağlar. Böylece sipariş bilgilerini hatasız olarak alıp, faturalandırma ve kargolama sürecine daha hızlı başlamış olursunuz. 

 • Stok Entegrasyonu

Bu entegrasyon türü sayesinde, pazaryeri veya e-ticaret mağazanızda satılan ürünlerin stok kontrolü otomatik olarak yapılır. Birden çok platformda mağazanız varsa tüm mağazalarınızdaki stok otomatik olarak eşitlenir. Satılan her ürün için güncel stok takibi yapılır. Böylece sizin her ürün için elle stok güncellemesi yapmanıza gerek kalmaz.

 • Fatura Entegrasyonu

Fatura entegrasyonu işinizi en kolaylaştıracak entegrasyon türlerinden biridir. Mağazanızdan çekilen siparişlerin bilgilerini alarak otomatik faturalandırılması ve e-faturaları resmileştirerek, e-posta ile alışveriş yapan müşterilere gönderir. Böylece tüm satışların faturalarını tek tek elle girmek yerine dakikalar içerisinde faturaları oluşturabilirsiniz.

 • Kargo Entegrasyonu

Entegrasyon sistemlerinin en dikkat çeken özelliklerinden biri kargo entegrasyonudur. Çünkü e-ticarette kargo hata istemeyen ve sorunsuz işlenmesi gereken bir süreçtir. Hatalı kargo müşteri kaybına yol açar. İşte burada kargo entegrasyonu işletmeler için altın değerindedir. Kargo entegrasyonu sayesinde faturalandırılan siparişler için otomatik olarak kargo fişi ve barkodu oluşturulur. Bunların çıktısı alınarak kargo paketine yapıştırılır. Kargo görevlisi barkodu okuttuğu an, oluşturulan takip numarası sayesinde ürünü bekleyen müşteriye paketle ilgili her adım (Yola çıktı, Dağıtımda vb.) SMS veya e-posta yoluyla bildirilir. 

 • Ödeme Sistemleri Entegrasyonu

E-ticareti kendi web siteniz üzerinden yapacaksanız müşterilerinize birden fazla ödeme yöntemi ve sorunsuz bir ödeme sistemi sunmanız gerekmektedir. Bunun için ödeme entegrasyonuna ihtiyaç duyarsınız. Ödeme sistemleri entegrasyonu sayesinde web sitenize ekleyeceğiniz sanal pos, 3D Secure, havale/eft gibi alternatiflere entegre olmanız müşterilere kullanım kolaylığı sağlar ve güven verir. 

 • Dijital Pazarlama Entegrasyonu

Müşteri kitlenizi artırmak ve markanızı duyurmak için pazarlama çalışmalarına ihtiyacınız var. Dijital pazarlama entegrasyonu ile müşterilerinizin hareketlerini, web sitenizde geçirdiği süreyi, tıklamaları, karar ve tercihlerini analiz edip, doğru şekilde görebilirsiniz. Mobil araçları kullanan tüketicilerle bağlantı kurabilirsiniz. Kitle analizi yapabilirsiniz. Pazardaki rakiplerinizin durumunu araştırıp, buna göre pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz.

e-Ticaret Entegrasyonun Sağladığı Avantajlar Nelerdir? Neden Tercih Ediliyor?

e-Ticaret entegrasyonu mağaza sahiplerine hız kanzandırır, operasyonel süreçlerde hata payını düşürür, fatura ve kargo fişini otomatik olarak oluşturarak zaman kaybını önler.Finansal ve operasyonel süreçleri hızlandırır ve manuel yapılan işlemlerdeki hata payını büyük oranda düşürür. Bu yüzden başarılı bir e-ticaret sürecinde entegrasyon sistemleri büyük rol oynamaktadır. Örneğin, e-ticaret entegrasyon programı aracılığıyla mağazanızı entegre ettiniz. Bu durumda şu avantajları elde edebilirsiniz:

 • Kolaylık: Mağazaya siparişin düştüğü andan itibaren süreçler otomatik olarak işler, elle herhangi bir işlem yapılmasına gerek duyulmaz. Kolaylık sağlar.
 • Zaman Kaybını Önler: Birden fazla pazaryerinde mağazanız var ise ayrı ayrı mağaza siparişlerinizi takip etmeniz, fatura düzenlemeniz, kargo fişi ve barkodu oluşturmaya zaman harcamazsınız. Tüm bu süreçler otomatikleştirilerek size zaman kazandırır.
 • Hız kazandırır: Süreçler otomatik işlediği için daha hızlıdır. Otomatik oluşturulan e-fatura ve kargo fişleriyle siparişlerin kargoya hazırlanması hızlanır. 
 • Hata payını düşürür: Manuel olarak oluşturulan faturalarda yaşanabilece karışıklığın ve hataların önüne geçer.

Tüm bu kolaylıkları sunan entegrasyon sistemleri, e-ticaret sürecini başarılı ve hızlı bir şekilde yönetmek isteyen işletme sahiplerinin tercihi oluyor. Siz de e-ticaret mağazanızda entegrasyonun sağladığı kolaylıklardan yararlanmak için Yengeç’i deneyin, iş yükünüzü hafifletin. Üstelik 15 gün ücretsiz!