Genel
Posted in

e-Ticaret Şirketi Kurmayı Düşünenlere Tavsiyeler

Posted in

E-ticaret ile ilgili yazdığım hemen her yazımda, yapılması gerekenler, doğru bilinen yanlışlar gibi konulara değindim. Bu yazımda ise ilk kez e-ticarete başlayacak olanlara baştan itibaren nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda birkaç tavsiyede bulunmka istiyorum.

Şunu da baştan belirtmek isterim bu yazı sonuçta genel olarak konulara değindiğim bir yazı olacak, bu sebeple siz gerekli araştırmaları yaptıktan sonra size özel olduğunu düşündüğünüz sorular ve sorunlarınız için WorqCompany’e ulaşın ve benimle ya da diğer e-ticaret uzmanı arkadaşlarımla görüşerek size en uygun sistemi oluşturun.

e-Ticaret Şirketlerine Verilen Devlet Desteklerini Araştırın

Görüştüğüm ve hatta destek verdiğim pek çok müşterimiz ya da danışanımız hemen hemen aynı sorundan muzdarip. Soruları genellikle şu şekilde; “e-Ticareti denemek istiyorum ama şirket kurma maliyetleri gözümü korkutuyor. Ne yapmalıyım?” bu sorunun cevabı oldukça basit, öncelikle şirket kurmak öyle bilindiği gibi çok maliyetli bir şey değil. Ayrıca şirket kuran girişimcilere verilen pek çok destek var piyasada.

Bunlardan en bilineni KOSGEB’den bahsetmek gerekirse, kurum size şirket kuruluşu için destek sağlıyor. Yani şirket kurma maliyetiniz neredeyse sıfıra iniyor. Ayrıca biraz kapsamlı bir iş modeli düşünüyorsanız personel destekleri, makina techizat destekleri gibi ayrı teşvikler de söz konusu. Tek yapmanız gereken internetin başında biraz zaman geçirerek size uygun teşvikleri araştırmak.

Kadın girişimciler konusunda da çeşitli özel kuruluşların, bankaların destekleri bulunmakta. KOSGEB’te verdiği teşviklerde kadın girişimciler için normalden daha fazla destek sağlamakta.

KOSGEB’in dışında, devletin sağladığı genç girişimdi desteği var. Bu destek sizi iş kuranların en büyük iki maliyeti olan bağkur priminden ve gelir vergisinden belirli sürelerle kurtarıyor. Genç girişimci desteği ile işletmenizi kurduğunuz andan itibaren bir yıl boyunca bağkur primi ödemezsiniz, buda sizi aylık ortalama 1.250 TL maliyetten kurtarır. Ayrıca üç yıl boyunca yıllık kazancınızın 75.000 TL’ye kadarı gelir vergisinden muaftır ki ilk yıllar için bu muafiyet gayet mantıklıdır.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazımı okuyabilirsiniz.

İşinize En Uygun Şirket Türünü Belirleyin

Şirket türünü belirlerken çeşitli kıstaslar vardır. Bunlar; kazanç beklentisi, yatırım beklentisi, değerlenen şirketi elden çıkarma, gayrimenkul yatırımları yapma gibi sıralanabilir. Yani şirketinizin türünü yaptığınız işe göre değil gelecek planlarınıza göre seçmelisiniz.

Bu arada tabiki bazı iş kollarında belirli şirketler zorunlu olmaktadır. Örneğin banka kurmak istiyorsanız anonim şirket kurmak zorundasınızdır. Ancak yazımızın konusu e-ticaret olduğu için, siz kendi şirket türünüze kendiniz karar verebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz kıstasları kısa kısa açıklamak istersek;

Kazanç Beklentisi: Yıllık kar beklentiniz 100.000 TL ile 200.000 TL aralığında ise sizin için uydun şirket türü şahıs işletmesidir diyebiliriz. Eğer bu tutarın üzerinde bir kar bekliyorsanız o zaman limited veya anonim şirkete yönelebilirsiniz. Bu durumun sebebi vergi oranlarıdır. Şahıs işletmesi, gelir vergisi mükellefidir ve bu artan oranlı bir vergidir 2022 için konuşacak olursak, kısaca yıllık 32.000 TL’ye kadar karınıza %15, 70.000 TL’ye kadar karınıza %20, 250.000 TL’ye kadar karınıza ise %27 vergi ödemeniz gerekir daha yüksek kazançlarda %35 ve en sonunda %40 vergi ödemeniz gerekecektir. Limited ve anonim şirketler ise kurumlar vergisi mükellefidir ve bu verginin oranı sabit %23’tür.

Yatırım Beklentisi: şirket kurarkenki amaçlarınızdan ya da beklentilerinizden biri yatırım almak ise şirket türü olarak şahıs işletmesi seçmemelisiniz. Yatırımcıların en güvendiği şirket türü anonim şirkettir. Keza anonim şirket ortak sayısı sınırı olmadığından büyümeye en açık şirket türüdür. Hatta ilerde borsaya dahi açılabilirsiniz.

Değerlenen Şirketi Elden Çıkarma: bazen bir işe başlarken hedefler küçükken şirket beklenmedik şekilde büyüyebilmekte ve kurucular bu büyüklüğü yönetmekte zorlanarak işler kötüye gitmeden şirketi elden çıkarmayı tercih edebilmektedir. Bazen ise daha şirketi kurarken amaç budur zaten. Yani şirketi kuran kişi işleri yoluna koyup, yaptığı maliyetleri hesaplayarak üzerine biraz kar marjı ekleyip hazır kurulu sistemi satmayı planlayabilmekteler.

Bu anlamda, eğer ileride şirketi elden çıkarma ihtimaliniz varsa kurmanız gereken şirket anonim şirkettir. Çünkü anonim şirketlerde 2 yıl elde tutulan hisseler elden çıkarıldığında diğer şirketlere göre bir vergi avantajı bulunmaktadır. Diğer şirket türlerinde şirketi elden çıkardığınızda bir kar oluşmuşsa bu karın vergisini ödemeniz gerekmektedir. Oysa anonim şirketlerde bu kar vargiden muaf tutulmuştur.

Sorumluluk: Sorumluluk kavramı ticarette şu anlamda kullanılmaktadır. Bir iş yapmaya karar verdiniz ve bu iş için belirli bir sermaye ayırdınız, ancak yeterli gelmedi. Belki banka kredisi kullanacaksınız belki tedarikçilerinizle anlaşıp açık hesap çalışacaksınız. Ayrıca şirketinizden dolayı çeşitli vergiler ödemeniz gerekecektir. Işte bu iki borç türünden dolayı sorumluluğunuz bulunmakta ve bu sorumluluk şirketinizin türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Şahıs işletmesi kurmanız halinde, gerek üçüncü kişilere gerekse devlete karşı olan tüm borçlarınızı ödemekle yükümlüsünüzdür. Burada kastettiğim şirketinizi kapatmış dahi olsanız, yaptığınız işte zararda etmiş olsanız, normalde sahip olduğunuz tüm mal varlığınızla bu borçları ödemekle yükümlüsünüz.

Limited şirket kurmanız halinde ise şirketin kişiliği sizden farklı bir kişilik olarak oluştuğundan üçüncü kişilere karşı olan borçlardan sadece şirkete koymayı taahhüt ettiğiniz sermaye tutarınca sorumlusunuzdur. Ancak devlete karşı olan borçlardan yine de sorumluluğunuz devam etmekte. Burada bilinmesi gereken anektod; eğer birkaç ortaklı bir limited şirket kurmuşsanız, bu durumda her ortak sermaye oranı kadar vergi borçlarından sorumlu olmaktadır.

Anonim şirket kurmanız halinde ise gerek üçüncü kişilere gerekse devlete karşı sadece şirkete koymayı taahhüt ettiğiniz sermaye tutarınca sorumluluğunuz bulunmaktadır. Yani sorumluluk anlamında da en avantajlı şirket türü anonim şirket olmaktadır.

Bu bölümün sonunda belirtmekte fayda görüyorum, sorumluluk kavramında cezalardan bahsetmedik. Türk hukukunda cezaların kişiselliği kavramı vardır. Yani işinizle ilgili bir suç işlemeniz halinde buradan oluşacak cezadan her zaman suçu işleyen sorumludur.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için yazımı okuyabilirsiniz.

e-Ticarette Pazar Yerlerinde En Çok Satılan Ürünler

E-ticarete yeni başlayanların ilk düşündükleri ve araştırdıkları konulardan biri de çok satan ürünlerdir. Bende yazımda şu sıralar için geçerli olacak şekilde birkaç popüler pazaryerindeki çok satanları çok kısa bir şekilde sıralamak istedim. Şöyle ki:

Etsy’de; Kişiselleştirilmiş şarap mantarı, Amazon Türkiye’de; otomatik diş fırçası yedek başlığı, Amazon Amerika’da; peyzaj led ışık, Trendyol’da; parfüm… şeklinde listeyi uzatabiliriz.

İnternette biraz zaman geçirerek en çok satılan ürünleri araştırmanızı ve direk bu ürünleri değilse de benzer ürünleri satmaya başlamanızı tavsiye edebilirim.

Tabii ki bilinmesi gereken şey hemen her yeni başlayan bu yolu izlemekte yani rekabet yoğun olacaktır. Asıl tavsiyem bunun yerine kendi özgün ürününüzle şansınızı denemeniz. Böylelikle rekabetin en azından yoğunluğundan kurtulabilirsiniz.

e-Ticaretin Avantaj ve Dezavantajları

E-ticarete başlamanızı ve başlarken yapmanız gerekenleri anlatıyoruz ancak neden e-ticaret yapmalısınızdan hiç bahsetmedik. Bu başlıkta bu soruya cevap arayacağız. Yani e-ticaretin avantajlarından bahsedeceğiz. Tabiiki bir kavramın avantajından bahsedecekseniz hemen peşinden dezavantajlarından da bahsetmelisiniz. Ben de tam olarak böyle yapacağım.

Avantajlar

E-ticaretin pek çok avantajı bulunmaktadır, bunlardan birkaçını kısa kısa açıklamak gerekirse;

Maliyet: Fiziki bir mağaza veya dükkan kurarak ticarete başlamak ile online olarak ticarete başlamak arasındaki en büyük ve belkide en önemli fark maliyetlerdir. Bir dükkanın kirası, iç düzenlemesi, tanıtımı gibi kalemler özellikle düşük bütçeli girişimcilerin bu işlere girebilmesinde ki en büyük engeldir. Oysa e-ticarette en büyük maliyetiniz satışınız gerçekleştireceğiniz ürünlerin alım masraflarıdır.

Pazar genişliği: Normalde ticarete bir mağaza veya tezgah ile başlamanız halinde sadece bulunduğunuz şehrin hatta semtin ve hatta sokak/caddenin insanlarına hitap edebilirsiniz. Yani potansiyel müşterileriniz oradan geçenlerden başkası değildir. Oysa e-ticarette potansiyel müşteri kavramı internet kullanan tüm dünya vatandaşlarıdır. Bu nokta da pazar boyutunu kendiniz belirlersiniz. Dilerseniz sadece bulunduğunuz şehre, dilerseniz ülkeniz sınırları içine ve dilerseniz de tüm dünyaya hitap edebilirsiniz.

Tedarik: Tıpkı mal veya hizmetinizi satarken olduğu gibi alırken de aynı anlamda geniş bir tedarik ağı ile çalışabillirsiniz. Yakınlarınızda bulunan, gidip gelebilmenin çok külfet olmayacağı tedarikçiler yerine, internet sayesinde dilini bile bilmediğiniz başka ülkelerde bulunan tedarikçilerden ürün alabilirsiniz.

Döviz: Yurt içinde alım satım yaptığınızda direk alım ile satış arasındaki fark ve diğer çeşitli giderlerinizi düşerek karınızı hesaplarsınız. Bu da sizi sınırlayan bir durumdur. Ancak yurt dışına satış yaptığınızda elde edeceğiniz kar döviz cinsinden olacağından normalden daha fazla kar elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Dezavantajlar

Rekabet: Yukarıda avantajlardan bahsederken pazar genişliğine değinmiştik. Orada avantaj diye belirttiğimiz durum aslında aynı zamanda en büyük dezavantajlardan biridir. Bunun sebebi kendi mahallenizde bir dükkan açtığınızda yakınlarınızda kolay kolay aynı işi yapan bir dükkan açılmaz açılsa dahi bu en fazla bir iki taneyle sınırlı kalır.

E-ticarette ise bulunduğunuz pazaryerinde sizinle aynı ürünü satan belkide binlerce satıcı bulunmaktadır. Dolayısıyla rekabetin had safhada olduğu bir ortamdır.

Güvenilirlik: E-ticarette alış veriş karşı karşıya gelinmeden, yani ürüne dokunmadan yapıldığı için, müşterilerin size güven duyması daha zordur. Bu yüzden pek çok pazaryeri müşteri yorumlarına göre listeleme yapmaktadır. Güveni reklamlarınızla, ürün hakkında bilgilendirmelerinizle ve en önemlisi müşteri memnuniyetinizle sağlamanız gerekecektir.

İade: E-ticaret te bir diğer dezavantaj iadelerdir. Müşteriler ürünleri gerçek anlamda görmeden ve denemeden aldıklarından, ürün ellerine geçtikten sonra herhangi bir sebeple iade edebilmekteler. Hatta pek çok forumda karşıma çıkan durum; iadeyi birbirine zarar vermek isteyen satıcıların da silah olarak kullandıklarıdır.

Burada ki ana problem sattığınız ürün iade olduğunda hem gönderirkenki kargo maliyeti hemde iade alırkenki kargo maliyetinin size yükleniyor olmasıdır. Özellikle yurt dışı gönderilerde iade maliyetlerinden dolayı, pek çok satıcı ürünü iade almaktansa imha ettirmeyi tercih edebiliyor.

Her avantaj ve zorluk birbirinden bağımsız şekilde H3 başlığı kullanılarak eklenmeli. Avantajlara örnek olarak; fiziki konum, vb. masrafların olmaması, zorluklara örnek olarak ise çevrimiçi ortamlarda yüksek rekabet olmasını verebiliriz.

e-Ticaret Yoluyla İhracat Yapmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticareti yurt dışı odaklı yapacaksanız ekstra dikkat etmeniz gereken husular bulunmakta. Eğer gerçek anlamda büyük çaplı satış planlıyorsanız, bir gümrük firmsı ile anlaşmanız ayrıca ihracatçılar birliğine kayıt olmanız gerekecektir. Keza bu tür ihracat hem daha maliyetli hem de brokratik süreçleri oldukça karmaşık olmaktadır.

Ancak günüzümün popüler ihracat yöntemi olan mikro ihracatı tercih ederseniz ki bu ihracatın belirli şartları var. Şöyleki; gönderi başına 15.000 Euro’dan pahalı ve 300 Kilodan ağır olmayan ürünler göndermelisiniz.

Ihracatta kesebileceğiniz iki tür fatura bulunmaktadır. Bunlar kağıt fatura veya e-arşiv faturadır. Yurt dışına e-fatura kesemezsiniz. Bu noktada benim tavsiyem her zaman e-arşiv fatura kesmeniz yönündedir.

Son olarak yurt dışına satacağınız ürünün fiyatını belirlerken, vergileri, kargo maliyetlerini ve özellikle iade ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

E-ticaret konusunda aklınıza takılan tüm sorular için WorqCompany uzmanları olarak bizlere ulaşabilirsiniz.