Genel
Posted in

İş Kurma Rehberi: Kendi İşinin Patronu Olmak İsteyenlere Fikirler

Posted in

İş Kurmada Başlangıç Aşaması

Kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız eğer size yol göstermek adına bu yazıyı hazırladık. Günümüzde özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendi işinin patronu olmak için çok zor şartların bir arada olması gerektiğini aksi takdirde insanların başkalarının emri altında çalışmak zorunda olduklarını zannetmektedirler. 

Oysa işinizi kurmanın anahtarı ne üniversite mezuniyeti ne de yüksek tutarlı sermayeye… i Tek ihtiyacınız olan girişimci ruhu ve belki biraz rehberlik. İşte bu yazının amacı tam da bu ihtiyacınız olan rehberliği sağlamak

Neden Kendi İşimi Kurmalıyım?

Esasında girişimciliğe adım atmadan önce sorulması gereken ilk soru budur; “Neden kendi işimi kurmalıyım?”. Bu soru sizin motivasyonunuzu sağlamak için önemlidir. Belki çalıştığınız işten memnun değilsiniz ya da işinizi seviyorsunuz ama kazancınız yetmiyor. 

Belki de sadece kendi potansiyelinizi keşfetmek istiyorsunuz veya toplumdaki konumunuzu yükseltmek istiyorsunuz. Bu sorunun cevabı her ne olursa olsun o cevap sizi girişimcilik yolunda daima motive edecektir. Keza bu cevap ne olursa olsun başarılı bir girişimci olabilirseniz, kesinlikle hayat kaliteniz artacaktır.

İyi bir iş fikri bulun

İş fikri bulmak girişimciliğin ilk ve temel gereğidir. Peki nasıl bir iş fikri bulunur. Bu aşamada illa yeni bir icat yepyeni bir hizmet türü yaratmanız gerekmiyor. Yeni bir iş fikri bulmanın yolu iyi bir gözlemci olmaktır. Ve bu gözlemi yapmak içinde çok uzaklara gitmek gerekmez. Ailenizi arkadaşlarınızı ve hatta kendi hayatınızı gözlemlemek bile sizde bambaşka fikirler uyandırabilir. 

Tarihte her fikir kişinin bir şeyleri neden yapamadığını veya yaparken zorlandığını kendisine sorarken ortaya çıkmıştır. 

Burada kastetiğimiz bir icat değil tabiki, yemeksepeti.com, getir.com, sahibinden.com gibi fikirler hep gözlemle bulunmuş aslında basit ancak daha önce yapılmadığı ya da doğru şekilde yapılamadığı için ortaya çıkmış ve başarılı olmuş fikirlerdir.

Fikir bulma aşaması oturup ciddi ciddi düşünmekten çok etrafa eğlenceli gözlerle bakmakla ilerler. Eğer tüm çevrenizi incelediğiniz halde hala fikir bulamadığınızı düşünüyorsanız, bakış açınızı değiştirin olaylara başka insanların gözleriyle bakmaya çalışın. Bir çocuğun ihtiyaçlarını karşı cinsin ihtiyaçlarını düşünmeye başladığınızda fikir bulma potansiyeliniz kendiliğinden üç katına çıkacaktır.

Piyasa araştırması yapın

İnandığınız bir iş fikri bulduktan sonraki aşama, bu fikirle ilgili piyasa araştırması yapmaktır. Fikrinizi daha önce deneyen olmuş mu olmuşsa başarı düzeyi nedir araştırmalısınız. Belki tam olarak sizin fikriniz değilse de benzer fikirleri denenmiş olabilir. Bunları araştırmak başarı durumlarını irdelemek gereklidir. Başarılı olamadıysa bunun sebepleri ayrıca ele alınmalı ve kendi iş planınızı buna göre hazırlamalısınız.

Günümüzde internetin geldiği nokta sayesinde insanlarla birebir konuşmak veya eski anket benzeri uygulamalar yerine internetin nimetlerinden, piyasa araştırması yaparken de faydalanabilirsiniz. İş fikrinizi hayata geçiren bir yapı söz konusuysa bununla ilgili müşterilerin yorumlarını okuyabilirsiniz, sikayetvar.com gibi sitelerden araştırma yapabilirsiniz hatta fikriniz bir ürün ise piyasada var olanı tedarik edip deneyebilir kendi eleştirilerinizi ortaya koyabilirsiniz.

İş planı hazırlayın

Bir iş fikrinin uygulamaya geçirilmesi kolaydır aslında, ancak başarılı girişimciliğin anahtarı her şeyin bir plan dahilinde yapılmasıdır. Dolayısıyla iş fikrinizi bulup piyasa araştırmanızı da tamamladıktan sonra düzgün bir iş planı yapmanız hayati önem taşımaktadır.

İş planı aslında çeşitli kilit sorulara cevap vermekten farklı bir şey değildir. Kendinize aşağıdaki soruları ve aklınıza gelen benzerlerini sorun ve cevaplarınızı sırayla yazın işte iş planınız hazır;

 • Bu fikirden nasıl para kazanmayı düşünüyorsunuz?
 • Fikrinizi veya başka bir konuda girişimciliği deneyimlediniz mi?
 • Bu işi kendi başınıza yapabilir misiniz yoksa profesyonel yardım almanız gerekecek mi?
 • İş yapmayı planladığınız pazar neresi, yerel bir piyasada mı çalışmayı planlıyorsunuz yoksa ulusal pazarda mı veya uluslararası pazara açılmayı mı düşünüyorsunuz?
 • Potansiyel müşterileriniz kimler?
 • Siz bu pazara ve müşterilerinize farklı ne sunacaksınız?
 • Rakiplere göre zayıf yanlarınız ve güçlü yanlarınız nelerdir?
 • Fikrinizi uygulamaya geçirdiğinizde başarılı olamazsanız fikrinizi geliştirmek belki değiştirmek için bir planınız var mı?
 • Kazanç beklentiniz nedir?
 • Amacınız direk kar elde etmek mi yoksa işinizi belirli bir boyutta büyütmek mi?
 • Fikriniz başarılı olursa fikrinizi ve kurduğunuz sistemi satmayı planlıyor musunuz?

Sermaye bulun

Sermaye miktarı fikrinizin ne olduğuna göre değişken yapıdadır. Eğer küçük çaplı bir iş düşünüyorsanız kendi birikiminizi veya ailenizden veya yakın çevrenizden alacağınız destekle işinizi hayata geçirebilirsiniz. Tabi yakın çevrenizden destek almak için bile, işinizi doğru şekilde sunabilmeniz önem arz etmektedir. 

Eğer yukarıdaki tüm adımları gerçekleştirerek başaracağınıza inanıyorsanız banka kredisi kullanmak en kolay sermaye bulma yöntemidir. Tabi kredi kullanmadan önce geri ödeme tutarını ve ödeme zamanlarını dikkate almalısınız. Banka kredisi kullanmak kolaydır ancak oldukça da risklidir.

Sermaye bulmanın bir diğer yolu devlet ve özel kuruluş destekleridir. Örneğin günümüzde oldukça aktif olan kosgeb destekleri pek çok girişimciye ilk adımlarını atarken büyük kolaylıklar sağlamıştır. Fikrinizle kosgeb desteğine başvurabiliyor musunuz mutlaka araştırın.

İş Kurarken Bilmeniz Gereken Avantajlar

İş kurarken sermaye kadar önemli bir diğer maliyet kalemi vergi ve diğer giderlerdir. İşinizi kuracağınız yeri, şirketinizin türünü, tek ortaklı mı çok ortaklı mı kurmanız gerektiğine de bu noktada özen göstermelisiniz. 

Örneğin fikriniz teknoloji ile ilgili bir şeyse teknoloji bölgelerinde işinizi kurmak size pek çok avantaj sağlayacaktır. Ya da ihracat üzerine çalışmayı planlıyorsanız belki e ticaret, belki de serbest bölgelerde şirket kurmak sizin için avantajlı olacaktır. 

Bir şirket kurduğunuzda hangi vergileri ödemekle mükellef olduğunuzu bu vergilerin oranlarını varsa istisna ve muafiyetlerini de önceden araştırmak sizin sonradan bir sürprizle karşılaşmanızı önlemiş olur. Hatta hangi tür şirket kurmanız gerektiği konusunda da yolunuzu aydınlatır.

İşiniz İçin Şirket Kurma Adımları

Şirket kuruluşu anlamında öncelikle hangi şirket türünün kurulacağına karar vermek gerekir. Eğer tek başınıza ve düşük bir sermaye ile şansınızı denemek istiyorsanız şahıs işletmesi sizin için yeterli olacaktır. Ancak gerek müşterilerinizin gözünde daha kurumsal görünmek gerekse banka ve diğer yatırımcıların gözünde daha güvenilir olmayı sağlamak amacıyla limited şirket veya anonim şirket kurmakta tercih edilebilir.

Şirket açma prosedürleri

Şirket açma prosedürler şirketin türüne göre farklılıklar göstermektedir. Aşağıda şirketin türüne göre kuruluş aşamaları ayrı ayrı açıklanmıştır.

Şahıs işletmesi kuruluş aşamaları

Şahıs işletmesi kuruluşu diğer şirket türlerine nazaran daha kolaydır. Kuruluş için interaktif vergi dairesi üzerinden kuruluş başvurusu yapılmakta, ardından vergi dairesince yapılacak yoklama ile şirket kuruluşu tamamlanmaktadır.

Limited şirket kuruluş aşamaları

Kuruluşta ilk aşama şirket ana sözleşmesinin hazırlanmasıdır, öncelikle ticaret odası ile irtibatlı bir şekilde şirket unvanı belirlenir. Ardından şirket genel kurul ve yönetim kurulu üyeleri belirlenerek ana sözleşmede belirtilir. Ayrıca ana sözleşmede şirketin faaliyet konuları da belirtilmelidir.

Limited şirket kuruluş bilgileri belirlendikten sonra mersis sistemine giriş yapılır ve sistemden potansiyel vergi numarası ile vergi dairesi bilgileri alınır.

Son yapılan değişiklikle birlikte Limited şirket kuruluşunda sermayenin ¼’ünün bloke zorunluluğu kaldırılmıştır. Dolayısıyla limited şirket kuruluşu için yasal zorunluluk olan minimum sermaye tutarı olan 10.000 TL’nin 2 yıl içerisinde şirket hesabına geçirilmesi yeterlidir.

Tüm bu aşamalar gerçekleştirildikten sonra şirketin ticaret sicil kaydı ilgili Ticaret Odasına gidilerek yapılmalıdır.

Anonim şirket kuruluş aşamaları

Anonim şirket kuruluş aşamaları şu şekilde sıralanabilir;

        Esas sözleşmenin hazırlanması

        Noter onay işlemlerinin yapılması

        Esas sözleşmenin ticaret sicilde onaylanması

        Potansiyel vergi numarasının alınması

        Bankaya sermayenin ilgili tutarının yatırılması

        Kuruluş için gereken evrakların ticaret sicile iletilmesi

        Vergi dairesine açılış bildiriminin yapılması

        İlgili oda kaydının yapılması (sanayi odası/meslek odası gibi)

Kuruluşta ilk aşama şirket ana sözleşmesinin hazırlanmasıdır, öncelikle ticaret odası ile irtibatlı bir şekilde şirket unvanı belirlenir. Ardından şirket genel kurul ve yönetim kurulu üyeleri belirlenerek ana sözleşmede belirtilir. Ayrıca ana sözleşmede şirketin faaliyet konuları da belirtilmelidir.

Kuruluş bilgileri belirlendikten sonra mersis sistemine giriş yapılır ve sistemden potansiyel vergi numarası ile vergi dairesi bilgileri alınır. Sürecin devamında bankaya gidilerek sermayenin ¼’ü yatırılır ve ilgili belgeler ticaret sicile iletilir.

Ticaret odası gerekli defterleri oluşturarak kuruluşu tamamlar. Ticaret odası işlemlerinin ardından şirket kuruluşu ilgili vergi dairesine bildirilir ve son olarak gerekiyorsa ilgili mesleki vb. odaya kayıt yapılır.

İş Kurarken Faydalanabileceğiniz Destekler

İş kurma kararınızı verdikten sonra araştırılması gereken bir konu da desteklerdir. Belki tamamen öz sermayeniz ile iş kurmayı düşünüyorsunuzdur belki kredi ile… Belki de sermayeniz yok ve desteklerden faydalanmak istiyorsunuz. Aslında her üç durumda da destekler hakkında fikir sahibi olmak önemlidir. Çünkü kendi öz sermayeniz ile iş kuracak olsanız dahi, haberiniz olmayan bazı destekler belkide hayalinizin ötesinde bir şirket kurmanızı sağlayacaktır.

Başlangıç Destekleri

Kuracağınız şirketin türüne ve özellikle yapacağınız işe göre değişmekle beraber çeşitli destek programları bulunmaktadır. Günümüzde özellikle KOSGEB bu anlamda çok çeşitli bir yelpazede destekler sunmaktadır. Bunun dışında da sektörel bazda çeşitli kuruluşların destekleri araştırılabilir. KOSGEB destekleri için genellikle öncesinde bir eğitim sertifikası almak gerekmekte.

Büyüme Destekleri

İşinizi ve/veya şirketinizi büyütmeye karar verdiğinizde yine gerek devletten gerekse özel kuruluşlardan destek alabilirsiniz. Özellikle yatırım alma konusunun araştırılması bu süreçte fayda sağlayacaktır.

        Girişimcilik destekleri ile ilgili en bilinen destek sağlayıcı KOSGEB’dir. KOSGEB, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlıdır. KOSGEB, işletmelerin pazar payını ve rekabet güçlerini artırmayı hedeflemektedir.

        Girişimcilere destek veren bir diğer kuruluş TÜBİTAK’tır. Bu kuruluş daha çok Ar-Ge konusunda destek vermektedir. Teknogirişim desteği, teknoloji iş kurma desteği gibi inovasyon alanlarında çeşitli destekler sağlamaktadır.

      İŞKUR özellikle istihdam alanında çeşitli destekler sağlayarak, iş kuranlara veya var olan işletmelere ayakta kalma ve tutunma şansı vermektedir. İŞKUR aracılığıyla girişimcilik kursları verilmekte ve bu kursları başarıyla tamamlayanlara; işletme kuruluş desteği, makine- teçhizat desteği, işletme giderleri desteği ve sabit yatırım desteği gibi destekler verilmektedir.

    Küçük ve orta işletme sahiplerinin finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkezi Birliği tarafından işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli kredi olağanı sağlamaktadırlar.

        Avrupa Birliği İş Merkezleri Geliştirme Ağı tarafından verilecek eğitim ve projeler bölgenin özelliklerine ve bölgedeki KOBİ’lerin ihtiyaçlarına göre dizayn edilir. İşletmelerin rekabet seviyelerini ulusal ve uluslararası piyasalarda artırmalarına ve potansiyellerini görmelerine yardımcı olur.

İhracat Destekleri

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından ülke ekonomisinin can damarlarından sayılan küçük ve orta ölçekli işletmelere çeşitli başlıklar altında destekler sunulmaktadır. Yurt dışına açılmak isteyen girişimcilere,firmalara destek sağlamak amacıyla İhracat Destekleri vermektedir. 

İş kurma maliyeti

Şahıs işletmesi kuruluşunda gereken belgeler için notere ödenmesi gereken bedeller imza beyanı için yaklaşık 200 TL vekaletname için yaklaşık yine 200 TL’dir. 

Muhasebeciye ödenecek ücret bulunduğunuz ilin resmi tarifesine göre değişmekle beraber ortalama aylık 300 TL civarıdır. 

Tek ortaklı bir Limited şirket kurulacağını düşünürsek, ticaret odası ana sözleşmedeki kelime sayısına göre ücretlendirme yapmaktadır. Bu da ortalama bin kelimeye kadar 1200 TL civarı tutmaktadır. Ayrıca noterden alınacak vekaletnameler ve imza beyanları içinde toplamda yine ortalama 600 TL gibi bir masraf çıkmaktadır.

Sermaye blokajı ile birlikte bir anonim şirket kurmanın başlangıç maliyeti yaklaşık 15.000 TL’dir. Tabi bloke edilen tutarın birkaç gün içinde geri çekilebileceğini göz önüne aldığımızda gerçek maliyet yaklaşık 2.500 TL civarındadır.

Eğer kuruluş işlemlerinizi de muhasebeciye yaptırmak isterseniz uygulamada 1000 TL civarı da bu iş için ücret istenebilmektedir.

WorqCompany ile kolayca işinizi kurmak için tıklayın.