Genel
Posted in

Mimarlık Şirketi Kuruluşu

Posted in

Mimarlık veya mimari wikipediada; “binaları ve diğer fiziki yapıları tasarlama ve kurma sanatı ve bilimidir. İnsanların yaşamasını kolaylaştırmak ve barınma, dinlenme, çalışma, eğlenme gibi eylemlerini sürdürebilmelerini sağlamak üzere gerekli mekânları, işlevsel gereksinmeleri ekonomik ve teknik olanaklarla bağdaştırarak estetik yaratıcılıkla inşa etme sanatı” şeklinde tanımlanmıştır.

Mimarlık mesleği hukuki anlamda bir serbest meslek türüdür. Yazımızda mimarlık şirketi kurmakla ilgili bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. Tabii ki her türlü şirket kuruluşunda olduğu gibi, şirketinizin kuruluş aşamasında ve/veya ilerleyen zamanlarda sorun yaşamamak adına profesyonel destek almanızda mutlaka fayda var.

Mimarlık Şirketi Kurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Mimarlık şirketi kurmak diğer meslek dallarına göre biraz farklıdır bu farklılığın sebebi; her isteyenin mimarlık şirketi kuramamasındandır. Mimarlık şirketi veya ofisi açmak istiyorsanız Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun’da tanımlandığı üzere bu unvanı almış olmanız gerekmektedir.

Mimarlık Şirketi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Mimarlık şirketi kurabilmek için öncelikle yukarıda da dediğim gibi mimarlık diplomasına sahip olduğunuz varsayımıyla konuşmak gerekir. Maliyet kuracağınız şirketin türüne göre değişkenlik gösterecektir. Ancak hangi şirket türünü kurarsanız kurun öncelikle bulunduğunuz ildeki meslek odasına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Oda kaydı için toplamda ortalama 1.500 TL civarı ücret ödemeniz gerekmektedir.

Oda kaydından bahsettikten sonra doğrudan şirket kurma maliyetlerinden bahsetmek gerekirse; 2022 yılı için bir şahıs şirketi kurmanın ki bu durum yazımızın konusu gereği mimarlık ofisi anlamına gelmektedir. Noterden alınacak belge ücretleri ve diğer ücretlerle beraber yaklaşık 750 TL civarı tutmaktadır.

Kuracağınız şirket limited şirket ise şahıs şirketi için gereken ücretin üzerine ana sözleşme hazırlanması gibi maliyetler ekleneceğinden yaklaşık 2.000 TL masrafınız olacaktır. Burada dipnot olarak WorqCompany’nin tescil ve ilan masraflarını karşıladığını belirtmekte fayda var. Son olarak anonim şirket kurmak istiyorsanız yine ek olarak sermaye blokaj şartından dolayı 12.500 TL’ye daha ihtiyacınız olacaktır diyebiliriz.

Mimarlık Şirketleri Hangi Vergileri Öder?

Ödemeniz gereken vergiler yaptığınız işle ilgili değildir. Vergi türü şirket türüne göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin şahıs işletmesi kurmanız halinde gelir vergisi mükellefi olurken limited veya anonim şirket kurmanız halinde kurumlar vergisi mükellefi olursunuz.

Kısaca ödenecek vergilerden bahsetmek gerekirse; damga vergisi (damga vergisi beyannamesi ile), stopaj vergisi (muhtasar beyanname ile), katma değer vergisi (KDV beyannamesi ile), geçici vergi (geçici vergi beyannamesi ile), gelir/kurumlar vergisi (gelir/kurumlar vergisi beyannamesi ile)

Mimarlık Şirketleri Neleri Giderleştirebilir?

Hemen hemen her şirket türünde giderleştirebileceğiniz kalemler benzerlik göstermektedir. Giderleştirmeyle ilgili ilk bilmeniz gereken şey ise her gider kaleminin mutlaka faturalandırılmış olması gereğidir

Kuruluş Aşamasında Giderleştirilebilecek Kalemler Nelerdir?

Örneğin şirketinizi kurarken yaptığınız masrafları giderleştirebilirsiniz. Şirket işleri için aldığınız masa, sandalye, bilgisayar gibi demirbaşlar doğal olarak giderleştirilmektedir. Varsa ofisinizin dekorasyonu için yaptığınız maliyetler taşınma masrafları vb. de gider gösterilebilmektedir.

Demirbaş harcamalarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise giderin belli bir tutardan sonrasının amortisman olarak gösterilmesi gerekliliği. Amortismanla ürünün eskime payına göre yıllar içerisinde belli oranları gider olarak gösteriliyor.

Ulaşım Harcamaları 

Şirketinizin idamesi için yapacağınız ulaşım harcamaları başlıca gider kalemlerinden birisi. İş için kullanılan araçların bakım ve onarım masrafları, yakıt harcamaları, kiralama veya satın alma işlemleri gider olarak gösterilebilir. Ancak burada aracın şirket üzerine kayıtlı olması şartı bulunuyor. Araç kiralama firmalarından araç kiralayanlar ise şirket ile yapılan kira sözleşmesini belirli bir limite kadar gider kalemleri içerisine dahil edebiliyor. Bu limit 2022 yılı için aylık 8.000 TL’dir.

Toplu taşıma harcamalarının da fişlerinin gösterilebildiği takdirde dahil edilebildiği bu yöntemde, personelin ulaşımının gider olarak gösterilmesi için ise bordroya eklenmesi gerekiyor.

İşyeri Faturaları ve Online Harcamalar

Adresinizi ister eviniz ister fiziki bir ofis gösterin giderleştirebileceğiniz bir diğer kalem bu mekana gelen elktrik su gibi faturalardır. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus, eğer fiziki bir iş yeri kiralamışsanız buraya gelen ilgili faturaların tutarlarının tamamını giderleştirebilirsiniz ancak eğer evinizi şirket adresi olarak göstermişseniz bu faturaların yarısını gider gösterebilirsiniz.

Temsil ve Ağırlama 

Şirketinizdeki işleriniz için ister personelizle ister tedarikçilerinizle ya da müşterilerinizle dışarıda yemek yemeniz gerekebilmektedir. İş yemekleri ve iş için yapılan harcamalar yine iş için gelen misafirin otel, restaurant ve ulaşım giderleri de masraflar arasına eklenebilmekte ve tamamen giderleştirilebilmektedir.

Yiyecek Faturaları 

Burada kastedilen sizin ya da personelinizin normal günlük yemek maliyetleridir. Bu durumda 36 TL civarı bir kısıtlama söz konusudur. Yani personelinize yemek parası veya yemek kartı vermeniz durumunda ilgili sınıra kadar giderleştirebilirken üzerini giderleştirememektesiniz. Öte yandan yemek işini şirket dahilinde bir mutfakta hazırlayıp personelinize sunarsanız bu tür bir tutar kısıtlaması bulunmamaktadır. Yine ofis için yapılan çay-kahve, temizlik malzemesi gibi masraflar da vergi matrahından düşürülmesi için uygun olan harcamaların arasında yer alıyor.

Mimarlık Şirketi Kurmak için Gerekli Belgeler

Mimarlık şirketi kurmak için öncelikle bağlı olduğunuz odadan büro tescil belgesi almanız gerekmektedir. Bunun dışında, muhasebe vekaletnamesi, imza sirküleri, kurumlar vergisi mükellefi şirket kuracaksanız ana sözleşme gibi belgeler gerekli belgeler arasında sayılabilmektedir.

Mimarlık Şirketi Kuruluşu İçin Devlet Desteği Var Mı?

Ülkemizde çeşitli sektörler için KOSGEB tarafından devlet desteği sağlanmaktadır. Hangi sektörlerin desteklendiği KOSGEB’in web sayfasında liste halinde sayılmaktadır. Mimarlık faaliyetleri de bu listede 71 ana koduyla sayılmıştır. Yani KOSGEB mimarlık faaliyetlerine çeşitli destekler sunmaktadır. Özellikle hibe desteğinden faydalanmak için online olarak verilen eğitimlerin alınması ve ardından şirket kuruluşu yapılarak ilgili desteğe başvurulması gerekmektedir.

İç Mimarlık Şirketi ve Mimarlık Şirketi Kuruluş Aşamasında Neler Farklı?

https://www.homify.com.tr web sayfasında mimarlık ile iç mimarlığın farkı; “Yapının temelinden duvarlar, kapılar, pencere sistemleri, tesisatlar, planlama, mekânlar arası ilişkiler, kolonlar ve kirişler gibi bütün yapı elemanlarını kapsayan inşa sürecinden mimarlar sorumludur. İç mimarlar, hem estetik unsurlar hem de işlevsel öğeleri kapsayan incelik isteyen dekoratif işlerden sorumludur.” Şeklinde açıklanmıştır.

Şirket kuruluşu anlamında ise bu iki meslek kolu arasında fark bulunmamaktadır.

Mimarlık Şirketleri İçin Hangi Şirket Türü İdeal?

Mimarlık işleri serbest meslek türleri arasında sayıldığından normalde bir ofis açılması suretiyle yürütülebilmektedir. Yani şahıs işletmesi bu iş türü için yeterlidir diyebiliriz.

Ancak hemen her iş türünde olduğu gibi mimarlık işlerinde de yıllık kazanç tutarınız, şirketten gelecekteki beklentileriniz, yatırım alıp almama durumunuz gibi argümanlar şirket türünü seçme konusunda belirleyici olacaktır. WorqCompany ekibine danışarak size ve işinize en uygun şirket türünü belirleyebilirsiniz.

WorqCompany ile Mimarlık Şirket Kurmanın Avantajları

Yazının başında da dediğim gibi, hangi iş alanında şirket kurmak isterseniz isteyin profesyonel destek almanız faydanıza olacaktır. Biz WorqCompany olarak, siz müşterilerimize sadece uzman oldukları veya yapmayı istedikleri işe odaklanabilmeleri amacıyla, şirket kuruluşundan, sürecin sağlıklı bir şekilde devamlılığını sağlamaya kadar tüm aşamalarda destek sağlıyoruz.

Mimarlık şirketinizi şimdi kurmak için linke tıklayın.