Genel
Posted in

Navlungo ile Yurt Dışına Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?

Posted in

Günümüzde artan e-ihracat ve mikro ihracat hacmi lojistik süreçlerini daha karmaşık ve maliyetli hale getirdi. Yurt dışına iletilecek bir kargo göndericinin elinden çıktığı anda farklı kişilerden, ülkelerin denetiminden ve yollardan geçerek varış noktasına ulaşıyor. Bu yolculuk her ne kadar karmaşık ve zahmetli olsa da yurt dışına kargo gönderirken prosedürleri ve özellikle titiz olmanız gereken noktaları bildiğinizde bu süreci en sağlıklı şekilde atlatabilirsiniz.

Yurt Dışına Ürün & Mal Gönderim İşlemleri

Entegre olduğunuz pazar yeri veya kendi e-ticaret platformunuz üzerinden satışınızı gerçekleştirdiğiniz anda gönderinizin kargo yolculuğu başlar. Uluslararası taşımacılık için maliyetine ve aşacağı yola bağlı olarak farklı taşıma modları tercih edilebilir. Pek çok ülkeye ortalama 1-4 iş günü içerisinde gönderinin ulaşmasını sağladığı için uçak kargonun en çok tercih edilen sevkiyat yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Peki yurt dışına kargo gönderimi için hangi işlemleri uygulamalısınız?

  • İlk olarak ürününüzü doğru ve yolda zarar görmeyecek şekilde paketlediğinizden emin olmalısınız. Paketleme konusunda detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.
  • FedEx, TNT, UPS, PTT gibi kargo firmaları ile gönderimi kendiniz gerçekleştirebileceğiniz gibi çözüm odaklı ve bütün süreçleri sizin yerinize yürütecek bir çözüm ortağı ile de çalışabilirsiniz.
  • Son olarak gönderinizi kurye yoluyla veya şubeye giderek ilgili firmaya teslim edebilirsiniz. Sonrasındaki süreçleri size iletilen kargo takip veya barkod numarası ile takip edebilirsiniz. Navlungo’nun dijital alt yapısı sayesinde tüm bu süreçleri tek panel üzerinden yönetebilirsiniz.

 

Yurt Dışına Gönderi Türleri Nelerdir?

Yurt dışına kargo gönderimleri numune, hediye gönderimi ve mikro ihracat olmak üzere üç farklı şekilde karşımıza çıkar. Numune ve hediye gönderimi yapabilmek için şirket olma şartı aranmaz, bireysel olarak da kargonuzu gönderebilirsiniz.

Yurt dışına kargo kapsamında değerlendirilen bir diğer gönderim çeşidi ise mikro ihracattır. Mikro ihracat brüt ağırlığı 300 kilogramı, fatura değeri ise 15.000 Euro’yu geçmeyen gönderileri kapsayan ticaret türüdür. Mikro ihracat yapabilmek için göndericilerde şirket olma şartı aranır.

Yurt Dışına Kargo Göndermek İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Numune veya hediye gönderimi yapıyorsanız:

  • Proforma

Mikro ihracat kapsamında ürün gönderiyorsanız:

  • Proforma
  • ETGB ihracat bilgi formu
  • E-arşiv faturası

Yurt Dışına Kargo Gönderi Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Her kargo firması yurt dışına yapacağı gönderilerlerde uyguladığı farklı prosedürlere ve faktörlere göre fiyat belirler. Hepsinin dikkate aldığı ortak nokta ise gönderinin ağırlığı ve teslim edileceği ülkenin uzaklığıdır.

Bir ürünün yurt dışına gönderim ücretinin belirlenmesi için gerçek ağırlığının yanında farklı bir yöntemle hesaplanan hacimsel ağırlığına (desi) da bakılır. Bu iki değerden en yüksek olanı hangisi ise onun üzerinden kargo fiyatı belirlenir. Örneğin 15x15x25 ebatlarında 20 kilogram ağırlığında bir paket göndereceğinizi var sayalım. Paketin hacimsel ağırlığını hesaplamak için en, boy ve yükseklik ölçülerini birbiri ile çarpıp 5000’e bölmemiz gerekir:

15 x 15 x 25 / 5000 = 1,125

İşlem sonucunda ortaya çıkan 1,125 bir sonraki buçuklu değere yuvarlanır ve paketin desisi 1,5 olarak bulunur.

Desi hesabının yanında paketin gönderileceği ülkenin uzaklığı gibi operasyonel etkenler göz önüne alınarak kargo ücreti belirlenir.

Not: Navlungo paneli üzerinden kargo gönderilerinizi planlarken desi hesabı yapmanıza gerek yoktur. Paketinizin çıkış ve varış ülkeleri ile en, boy, yükseklik bilgilerini girdiğinizde sistem gönderiniz için en uygun fiyatları karşınıza çıkarır. Aralarından sizin için en ideal olanı seçerek kargo operasyonunuzu başlatabilirsiniz.

Ürününüzün İç ve Dış Paketlemesinin Dayanıklı Olduğundan Emin Olun

Her türlü taşıma yöntemi ile taşınırken paketler belirli olumsuz durumlara karşı dayanıklı olmalı. Hava yolunda özellikle iniş ve kalkış anlarında titreme ve yerinden oynamaya karşı paketinizin sıkı bir şekilde paketlendiğinden emin olmalısınız. Deniz yolu ile taşınan bir paketin ise okyanus hareketlerine karşı dayanıklılığını artırmanız gerekir.

Ürünün dış paketlemesinin yanında iç paketlemesini de göz ardı etmemelisiniz. Özellikle kırılma ihtimali yüksek olan ürünlerin koli içinde hareket etmeyecek şekilde yerleştirilmesi ve paketin içinde kalan boşlukların doldurulması gönderinin zarar görmemesi için önemlidir.

Ürün paketlemesine dair daha detaylı bilgi almak için ürün paketleme içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Yurt Dışında En Çok Hangi Ülkelere Gönderim Yapılır ve Navlungo Bu Süreci Nasıl Yönetir?

Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri yurt dışında en çok kargo gönderimi yapılan ülkelerin başında gelir. Navlungo, en çok ihracat yapılan ülkelere gönderileri en kolay ve hızlı şekilde ulaştırma hizmetini dijitalin gücünü kullanarak sunuyor. Bu hizmeti sunarken taşıyıcı firma olarak global markalardan faydalanıyor. Fedex, TNT, UPS, Aramex, DHL gibi firmalarla Navlungo’nun iş birliği sayesinde pek çok ülkeye kargo gönderileriniz güvenilir bir şekilde gerçekleştirilir. Navlungo’nun kullanımı kolay olan paneli üzerinde listelenen karşılaştırmalı fiyat tekliflerini inceleyebilir, bir uçak bileti satın alıyormuş gibi yurt dışı kargo gönderiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Pazar yerlerinde satış yapıyorsanız Navlungo’nun onlarca pazar yeri ile olan entegrasyonları sayesinde zamandan kazanarak kargo sürecinizi otomatikleştirebilirsiniz.