Genel
Posted in

Şirket Kurarken Nelere Dikkat Etmeli?

Posted in

Bir iş fikri buldunuz ve bu fikri hayata geçirmek için şirket kurmaya karar verdiniz. Peki tam da bu aşamada nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Şirket kurma kararı vermek işin kolay kısmı. Eğer belli başlı konulara şirketinizin kuruluş aşamasında dikkat etmezseniz, işleriniz sekteye uğrayabilir. Hatta belki de çok basit kuruluş hataları mükemmel bir iş fikrinin hüsranla sonuçlanmasına sebep olabilir.

Bu yazımızda şirket kurma kararından sonra dikkat edilmesi gereken birkaç önemli başlıktan bahsedeceğiz.

Hangi şirket türünü kurmalısınız?

Şirket kurma kararının ardından sorulması gereken ilk soru tabii ki şirket türüdür. Burada özellikle ortaklı bir şirket mi kuracaksınız tek başınıza mı bu önemli bir kriterdir. Yıllık kazanç beklentiniz de kuracağınız şirketin türünü belirlemede önemli bir etkendir. 

Diğer bir konu teşvikler olarak gösterilebilir, örneğin genç girişimci desteğinden faydalanmak istiyorsanız gelir vergisi mükellefi olan bir şahıs işletmesi kurmanız gerekecektir. (https://www.worqcompany.com/girisimcilik/29-yas-alti-genc-girisimci-destegi-nedir/ )

Şirket türüne karar vermek için linkteki şirket türleri yazımızı incelemenizi tavsiye ederim. 

Şirketin adresi 

Şirketinizin türünü belirledikten hemen sonra adrese karar vermeniz gerek, keza şirket kuruluşunda adres belirlenmiş olmalıdır. Bu konuda üç seçeneğiniz bulunmaktadır. İsterseniz fiziki bir iş yerini adres olarak gösterirsiniz, isterseniz evinizi home-ofis olarak kullanırsınız ya da sanal ofis uygulamalarından faydalanabilirsiniz. İlgili yazımızda sanal ofis hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. https://www.worqcompany.com/girisimcilik/sanal-ofis-nedir/ 

Devlet teşvikleri

Şirketinizi kurmadan hemen önce dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus teşviklerdir. Devlet teşviklerinde şirketinizin türü, yapacağınız iş gibi kriterler önem arz etmektedir. Bunun yanında örneğin KOSGEB desteklerine başvurabilmek için şirket kuruluşundan önce bir eğitim almış olmanız gerekmektedir. 

Eğer herhangi bir desteğe ve/veya teşviğe başvurmayı planlıyorsanız bu konu ile ilgili araştırmayı da şirket kuruluşundan önce tamamlamalısınız.

Profesyonel destek

Şirketinizin kuruluş aşamasında işin uzmanı bir ekipten profesyonel destek almanız oldukça önem arz etmektedir. Özellikle limited veya anonim şirket kuracaksanız bu durum elzem hale gelmektedir.

Bunun birinci sebebi şirket ana sözleşmesi hazırlanırken yapılabilecek her hata şirketin kuruluş sürecini uzatacaktır. Hatta kuruluşta sıkıntı çıkarmayacak bazı hatalar ileride kamu cezaları ile karşı karşıya kalmanıza sebep olacaktır.

Şirket kuruluşları konusunda ayrıntılı bilgi için tüm yazılarımızı  buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

Kuruluşun ardından

Şirketinizi kurduktan sonra ise kısaca şu konulara dikkat etmek gerekmektedir;

Kullanacağınız fatura türü, E-fatura, E-arşiv fatura ya da kağıt fatura seçeneklerinden birini seçmeli veya zorunluluk durumlarını incelemelisiniz. Örneğin e-fatura konusundaki ayrıntıları yazımızdan okuyabilirsiniz. https://www.worqcompany.com/kurumsal-cozumler/e-fatura-nedir/ 

Mali müşavir, mali müşavir konusunda özellikle şirketinizin faaliyet konusu ile ilgili bilgi sahibi olan biri ile anlaşmanız size büyük oranda kolaylık sağlayacaktır. 

Personel seçimi, işinizin gereği olarak personel çalıştırmanız gerekecekse, genel yapılan hatalarda olduğu gibi akraba, arkadaş istihdam etmek yerine liyakata göre personel seçmeniz yararınıza olacaktır.

Siz de şirketinizi kurarken yukarıda bahsettiğimiz her aşama için size özel çözümler önerebilmemiz adına bize ulaşın.