Genel
Posted in

Şirket Taşıma İşlemleri

Posted in

Şirket taşıma kavramı iki açıdan incelenebilecek bir kavramdır. Birincisi şirketin adresini taşıma, ikincisi ise şirketin mali müşavirini değiştirme. Özellikle sanal ofis uygulamaları kullanılıyorsa, bunların ikisi bir arada değiştirilmektedir.

Şirket taşıma tam olarak nedir? 

Bir şirketiniz var ve adres olarak bir sanal ofis kuruluşu ile çalışmaktasınız, ancak sanal ofis uygulaması hiç umduğunuz gibi değil ise; mesela bir tedarikçi veya müşteri ile görüşmeniz gerektiğinde uygun ortam size sağlanamıyorsa, faturanızda veya kartvizitinizdeki adres lokasyonu sizi tatmin etmiyorsa ya da hizmet sağlayıcınız sizin sorularınızla ilgilenmiyorsa adresinizi değiştirmek ve daha profesyonel bir kuruma geçmek isteyebilirsiniz.

Bu noktada WorqCompany olarak size sadece bir sanal ofis sağlamıyor şirketinizin toplantı ihtiyaçlarına gereken ortamı sağlıyor aynı zamanda şirketinizin herhangi bir vergisel ya da yasal sorunlarıyla ilgili sorularınıza uzman ekibimizle yanıtlar veriyoruz.

Adres değiştirme de önemli olmakla birlikte mali müşavir konusu aslında biraz daha önemlidir. Günümüzün giderek elektronikleşen ekonomilerinde hemen her şeyin online olarak yapılabildiği bir dönemde, geçmişte kalmış, e-ticaretin ne olduğunu, kurallarını, vergi ve benzeri yükümlülüklerini bilmeyen bir mali müşavirle çalışıyorsanız işiniz zor. 

Mali müşavirlik mesleği uzmanlık gerektiren bir meslektir, inşaat muhasebesi, maliyet muhasebesi, raporlama vb. onlarca belki yüzlerce çeşide ayrıştırılabilir. Dolayısıyla mükellef olarak sizin yaptığınız işin uzmanı olan bir mali müşavirle çalışmalısınız. Aksi takdirde hiç hesapta olmayan cezalarla karşılaşabilir ya da normalde faydalanabileceğiniz bazı teşvikleri kaçırabilirsiniz.

Eğer mali müşaviriniz sizin sorularınıza doğru dürüst cevaplar veremiyorsa ve siz cevaplarınızı başka yerlerden aramaya başlamışsanız, mali müşavirinizi değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

WorqCompany muhasebeci denetimi süreçleri ile güvenilir ve işinde uzman üçüncü taraf muhasebeciler ile çalışmanızı sağlamaktadır.

Şirket Taşıma İşlemleri

Yukarıda bahsettiğimiz üzere iki tür şirket taşımadan bahsedebilmekteyiz. Her iki taşımanın da zorluklarından ve gerekli işlemlerinden bahsetmek gerekirse;

Şirket taşımak zor mu?

Adres taşıma anlamında şirket taşımak için birkaç farklı resmi kuruma başvuru yapmak gerekmektedir. Bunlar SGK, vergi dairesi, ticaret odası, yaptığınız işe göre gerekiyorsa belediye gibi kurumlardır. 

Muhasebeci değiştirmek ise adres değiştirmekle kıyaslandığında bir nebze karmaşık denilebilir. Yeni bir mali müşavirle anlaşma yaptığınızda eski mali müşavirinizi bırakmanız gerekmektedir. 

Şirket taşıma için gerekli işlemler

Özellikle 2019’da yapılan yasal düzenleme ile vergi dairesi anlamında adres değişikliği basit bir dilekçe ile yapılabilmektedir. Yapılması gereken işlem yeni adresin bağlı olduğu vergi dairesine dilekçe ile başvurmaktır. Bu dilekçe fiziken gidilip vergi dairesinde verilebileceği gibi interaktif vergi dairesi üzerinden de verilebilmektedir. İlgili dilekçenin verilmesinin ardından vergi memurları adres değişikliği yoklamasına gelecekler ve işlem tamamlanmış olacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumuna da bir dilekçeyle başvurmak gerekmekle beraber bağlı bulunduğunuz kuruma göre farklı belgeler istenebilmektedir. 

Ticaret odasına başvurmadan önce eğer limited veya anonim şirketiniz varsa mersis sistemi üzerinden başvuruda bulunup gerekli işlemleri yapmalısınız, ardından ticaret odasına da bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekecek.

Mali müşavir değişikliği için ise yeni mali müşavirle sözleşme yapmadan önce eski mali müşavirle olan sözleşmenin fesih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca yeni mali müşaviriniz sizin evraklarınızı eski mali müşavirden almalıdır.

Şirket Taşıma Masrafları

Şirket adresini taşımanın maliyeti özellikle noter masrafları ile ticaret odası masraflarından oluşmaktadır.

Resmi kurumlara verilecek belgelerin noter masrafları yaklaşık 200-300 TL civarında tutmaktadır. Ticaret odası masrafı ise ortalama 1.000 TL tutmaktadır.

WorqCompany ile Şirketinizi Kolayca Taşıyın!

 

Şirket taşıma işlemleriyle ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.