Genel
Posted in

Şirketinize Banka Hesabı Açmak

Posted in

Şirket türünüzü neye göre belirleyeceğinize karar verme aşamasında iseniz Şirket Türleri Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu yazımızın konusu banka hesabı açmak konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiği. 

Şahıs Şirketi Ticari Hesap Açabilir mi? 

Öncelikle kurduğunuz şirket türüne göre zorunluluk durumu değişkenlik göstermekle beraber şahıs işletmelerinden bahsetmek gerekirse;

Şahıs işletmelerinde, ayrı bir banka hesabı açma zorunluluğu bulunmamakla birlikte, işlemlerin sağlıklı izlenebilmesi adına işletmeye özel bir banka hesabı açılmasını kesinlikle öneririm.

Şahıs Şirketi Hangi Banka Hesabını Kullanabilir? 

Normalde size ait ancak işletmenize özel, normal bir hesap açmanız yeterli olacaktır. Ancak, çek, ticari kredi, teminat mektubu gibi ihtiyaçlarınızın varlığı halinde doğrudan ticari bir hesap açmak daha yerinde bir karar olacaktır.

Limited ve Anonim Şirketler İçin Banka Hesabı Gerekli mi? 

Limited ve anonim şirketlerde, işletme kişiliği kurucunun kişiliğinden farklı olduğundan şirket adına banka hesabı açmak zorunludur.

Anonim şirketlerde kuruluş öncesi sermaye blokesi şartı olduğundan ilgili blokeyi çözdürmeye gittiğinizde hesap açtırmanız mantıklı olacaktır. Keza bankanın sizden isteyeceği bloke masrafı o bankada hesap açtırmanız halinde düşebilecektir.

Limited şirketlerde sermaye blokesi şartı olmadığından şirket kuruluşunun ardından aşağıda belirttiğimiz belgeler ile hesap açtırılmalıdır.

Şirket Hesabı Hangi Bankada Açılmalı? 

Şirket hesabının hangi bankada açılacağı konusunu iki alt başlıkta incelemek gerekmektedir. Hatta gerekirse aşağıdaki durumları inceleyip iki hesap açmanızda mantıklı gelebilecektir.

Vergi ödemeleri; günümüzde tüm vergi ödemeleri doğrudan sadece devlet bankaları aracılığı ile yapılabilmekteyken sadece belirli vergi ve kamu borçları diğer bankaların kredi kartlarıyla yapılabilmekte.

Dolayısıyla şirket sahibi olarak vergi ödemeleri zamanlarında sıkıntı yaşamamak adına bir kamu bankasında hesap açtırmanız gerekmektedir.

Diğer sebepler; burada dikkat edilmesi gereken pek çok durumdan bahsedilebilir, ancak size fikir vermesi adına başlıca birkaç durumu yazabiliriz.

  • Personel maaş hesabı masraf ve promosyonları,
  • Eft-havale masrafları,
  • Faiz oranları, gerek kredi kullanımlarında gerek mevduatınıza uygulanacak faiz anlamında,
  • Şube yoğunluğu,
  • Müşteri temsilcisi atanması vb.

Banka Hesabı için Gerekli Belgeler Neler?

Limited ve anonim şirketler için şirket adına banka hesabı açtırmaya giderken banka tarafından aşağıdaki belgeler istenmektedir; 

  • İmza sirküleri
  • Şirketin vergi levhası
  • Şirket ana sözleşmesi (istenme ihtimali bankaya göre değişebiliyor)
  • Kuruluş gazetesi
  • Kimliğiniz

Şirketinizin türünden banka hesabı açtırmaya kadar tüm konularda ayrıntılı destek almak için sitemizi ziyaret edebilir ve bize ulaşabilirsiniz