Genel
Posted in

Stopaj Vergisi Nedir?

Posted in

Vergi maliyetlerini azaltmak amacıyla uygulanan stopaj sistemi, verginin hızlı bir şekilde ve güvenli olarak tahsil edilmesine olanak sağlar.

Normalde vergi beyan yoluyla ödenirken stopaj uygulamasında henüz ödemenizi alırken verginizi kesinti yoluyla ödemiş olursunuz.

Stopajın hukuki tanımı; “Gelir ve Kurumlar Vergisine tabi bir kazanca ilişkin tutarın ilgiliye ödenmesi aşamasında, gelir henüz sahibinin eline geçmeden kesilen ve o kişi adına vergi dairesine yatırılan bir vergidir.” şeklindedir.

Stopaj hangi durumlarda uygulanır?

Stopaj yani verginin kesinti yoluyla ödenmesi uygulaması pek çok alanda uygulanmaktadır. Bir kaç örnek vermek gerekirse;

  • Maaş ödemelerinde işçinin maaşından gelir vergisi kesilerek devlete patron tarafından ödenir,
  • Mali müşavirlik, avukatlık gibi serbest meslek ödemelerinde hizmeti alan taraf vergiyi keserek devlete öder,
  • Iş yeri kira ödemelerinde kiracı %20 vergiyi keserek devlete öder,
  • Mevduat faizlerinde bankalar vergiyi keserek ödemeyi gerçekleştirir..

Stopaj nasıl ödenir?

Stopaj vergisi vergiyi kesen tarafından muhtasar beyanname ile devlete bildirilerek ödenir. Muhtasar Beyanname, beyannameyi veren mükellefin çalıştırdığı işçi sayısına göre ya aylık ya da 3 aylık olarak düzenlenir.

Stopaj hesaplama

Stopaj vergisinin sabit bir oranı yoktur, yapılan işleme göre değişiklik gösterir. Örneğin kira stopaj oranı %20 iken ücretteki kesinti oranı ücretli kişinin maaşına göre farklılıklar gösterir. Yapılan ödemede brüt tutar üzerinden hesaplanır.

 

Stopaj vergisiyle ilgili detaylı yazımızı okumak için aşağıdaki görsele tıklayabilirsiniz:

Stopaj Nedir? Hangi Durumlarda Ne Zaman Ödenir?