Genel
Posted in

Yeni Kurulan Şirket Kredi Alabilir Mi?

Posted in

Ticari veya mesleki anlamda bir iş fikriniz var ve bu fikrinizi hayata geçirmek adına şirket kuruluşunuzu gerçekleştirdiniz. Şirketiniz ister şahıs işletmesi olsun ister sermaye şirketi, çeşitli gider kalemleriniz olacaktır. Ofis giderleri, ihtiyaca göre binek ya da ticari araç giderleri, ticari mal giderleri gibi kalemleri elinizde hazır bulunan kaynaklarla sağlayabilirsiniz.

Ancak geleceği de önceden planlamak ve önlem almak şirketinizin ve işinizin sağlığı anlamında önemlidir. Bunun için herzaman elinizde bir miktar sermaye yedeği bulundurmak da gerekebilmektedir. Keza çeşitli riskleri dikkate almak adına da tüm kaynakları tüketmemek mantıklı olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gider kalemlerini finanse etmenin bir yolu da kredi kullanmaktır. Bankalar kredi kullandırırken çeşitli kıstaslara göre hareket etmekte ve karşısındaki müşterisine güvenmek istemektedir. Dolayısıyla şirketinizi yeni kurduğunuzda kredi kullanmanız biraz daha zor olabilmektedir.

Bu yazımızda yeni kurulan şirketlerin kredi kullanabilme koşullarından bahsedeceğiz.

Şirketimi Yeni Açtım Kredi Çekebilir Miyim?

Özellikle sermaye şirketi kurmuşsanız şirket adına kredi kullanmanız ilk zamanlar zor olacaktır. Bunun sebebi bankaların kredi vereceği şirketi incelemek istemesidir. Sermaye şirketlerinde bu incelemeler tabiiki finansal tablolar aracılığıyla yapılabilmektedir. Oysa şirketinizi yeni kurduğunuzda bankaların kıyaslayabilecekleri veriler finansal tablolarınızda bulunmayacağından ticari bir bankadan kredi kullanmanız pekte mümkün olmayacaktır.

Oysa şahıs işletmelerinde bu durum biraz daha kolaydır. Bunun nedeni ise şahıs işletmesinin kişiliğinin şirket sahibinin kişiliğinden farklı olmamasıdır. Dolayısıyla sizin kredi almanızı önleyecek herhangi özel bir durumunuz yoksa şhıs firmanız için de kredi kullanabilirsiniz.

Yeni Kurulmuş Şirket Nasıl Kredi Çekebilir?

Normalde bir sermaye şirketinin banka kredisi kullanmasının zor olduğundan bahsettik. Kredi kullanabilmek için en azından 1 yıllık bir sürenin geçmesi ve finansal tablo verilerinin düzenlenmesi size kolaylık sağlayacaktır.

Öte yandan büyük bir şirket kurmuşsanız sermaye, makina teçhizat benzeri konularında yüksek meblağlar kullanmışsanız yeni kurulduğunuz dönemde de kredi kullanabilme ihtimaliniz vardır. Burada anlaşılması gereken bankaların size güvenmesi gerekmektedir.

Bir diğer anlamda kurulan şirketin türüne görede tahsis kolaylıkları olabilmektedir. Örneğin anonim şirketlerin banka kredisi kullanma olasılıkları limited şirketlere göre daha yüksektir.

Yeni İş Yerleri İçin Kredi Şartları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikle bilançonuzun oluşmuş olması gerekmektedir. Aslında şirketinizi yeni kurmuşsanız banka kredisi yerine devletin sağladığı destek kredilerine başvurmak daha mantıklı olacaktır.

Örneğin; KOSGEB yeni kurulan şirketlere çeşitli koşullarda kredi olanağı sağlamaktadır. KOSGEB Veri Tabanı’nda kayıtlı ve aktif, KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel ve Programda tanımlanmış işletme türlerine giren işletmeler KOSGEBKredi Faiz Desteğinden yararlanabilmektedir.

Yeni Esnafa Kredi Şartları

Esnafların sermaye şirketlerine göre erken zamanda banka kredisi kullanabilme olasılığı daha yüksektir. Ancak tabiki bankalar esnaflara kredi sağlamak için de bazı şartlar aramaktadır. Bu şartların bankadan bankaya değişebilmekte olduğunu baştan belirtelim.

  • Işletmenizi açalı en azından 2-3 ay geçmiş olması,
  • Işletmenizin Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş olması
  • Kredi notunuzun yeterli olması.

Ticari Kredi Nedir?

Ticari kredi, bankalar tarafından nakdi olarak ya da teminat mektubu şeklinde sağlanabilen, kefaletler, aval, ciro gibi adlandırılabilen krediler ve bu niteliklere sahip taahhütler, alınan tahvil ve benzeri sermaye piyasası araçlarının tümüne denir.

Genellikle sermaye şirketleri tarafından tercih edilen kredi türüdür. Ticari kredi kullanabilmek için öncelikle faal bir şirketiniz olmalıdır. Bu kredilerin başvurularında bankalar, şirketin geçmiş dönemlerdeki finansal tablolarına ve işletmenin geçmiş çek ve kredi ödemelerine bakabilmektedir.

Şirket Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi kullanabilmenizin şartlarından biride kredi notunuzun yeterli olmasıdır. Ticari işleriniz için şirketiniz adına kredi kullanmak üzere bankaya başvurduğunuzda bahsettiğimiz kredi notunuz düşük çıkarsa banka size kredi kullandırmayacaktır. Peki bu not nedir ve nasıl yükseltilir?

Findeks Kredi Notu: Kişilerin kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarını ödeme alışkanlıklarına, borç durumlarına, yeni kredili ürün ve kredi kullanım yoğunluklarına göre hesaplanan nottur.

Bu notu yükseltmek için aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekecektir;

  • Bankaya var olan borçlarınızı düzenli olarak ödemelisiniz,
  • Şirketinizin üçüncü kişilere olan borçlarını mümkün olduğunca azaltmaya çalışın,
  • Özellikle ilk zamanlar kısa dönemli düşük krediler kullanın,
  • Kredi kartı limitlerinizi yüksek olmamasına özen gösterin,
  • Mümkün olduğunca sık sık kredi kullanmayın,
  • Aynı anda birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmayın.

Yeni İşletmeler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Işletmenizin ne kadar kredi çekebileceği tabiiki çeşitli değişkenlere bağlıdır. Bir sermaye şirketi iseniz ve henüz kurulalı 1 yıl olmamış ise kredi çekme olasılığınızın düşük olduğundan bahsetmiştik.

Ancak şahıs işletmesi sahibi iseniz kişisel ekonomik durumunuza göre farklı tutarlarda kredi kullanabilme olasılığınız bulunmaktadır. Örneğin devlet bankaları yeni kurulan esnaf işletmelerine her yıl güncellenen tutarlarda kredi sağlamaktadır.