Girişimcilik
Posted in

Amazon Üzerinden Nasıl Satış Yapılır?

Posted in

Günümüzün en popüler işlerinden biri hiç şüphesiz e-ticaret, hem ülke içi piyasada hem de uluslararası piyasada oldukça sağlam adımlarla ilerleyen bir ticaret kervanı var. Yazımızın konusu özellikle yurt dışında amazon.com benzeri siteler üzerinden satış nasıl yapılır. 

Öncelikle belirtmekte fayda var, bu yazıyı hazırlarken yaptığımız araştırmalarda birçok sitede pek çok kendini uzman olarak adlandıran kişi bu tür ticaret için şirket kurmaya gerek olmadığını özellikle belirtmişler, ki bunlar genellikle Amazon üzerinden satış yapan kişiler ya da bu konuda yine internet üzerinden eğitim almış kişiler. Dolayısıyla bu işlere yeni başlayacak olanlar bu tür yayınlara veya makalelere güvenerek baştan cezalı duruma düşmüş oluyorlar. 

Yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü bu yazıyı yazmak önem arz eden bir şey oldu. Eğer e-ticaret yapıyorsanız ve vergiden muaf esnaf statüsünde değilseniz şirket kurmak zorundasınız. 

Amazon Avrupa’da Hesap Açmak

Amazon Avrupa’da satış yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan şeyler amazon.com’da şu şekilde sıralanmıştır; 

  • Geçerli bir kredi kartı
  • Telefon numarası 
  • Vergi bilgisi
  • Ayrıca KDV numarası gereklidir. Kaydınızı KDV numarası olmadan da tamamlayabilirsiniz fakat Avrupa’da satış yapabilmeniz için bir KDV numarasına ihtiyacınız vardır.

İOSS Numarası Nedir?

1 temmuz itibariyle Avrupa Birliği ülkelerinde satış yapılabilmesi için İOSS numarası zorunluluğu getirildi. Eğer kendi siteniz üzerinden satış gerçekleştiriyorsanız bu numarayı edinmek ve vergilendirmeyi buna göre yapmak zorundasınız ancak Amazon benzeri platformlar üzerinden satış yapıyorsanız bu İOSS numarasını ilgili platform kullandığı için sizin edinmeniz gerekmiyor.

Amazon Amerika’da Hesap Açmak

  • İş e-posta adresi 
  • Geçerli kredi kartı
  • Kimlik bilgisi 
  • Vergi bilgisi
  • Telefon numarası
  • Amazon’un size satışlarınızdan elde ettiğiniz geliri gönderebileceği bir banka hesabı

Ortak Kurallar

Gerek Avrupa’da gerekse Amerika’da satış yapabilmek için sistem üzerinden kayıt oluşturduktan sonra ürün listelerinizi Amazon’a yüklemeniz gerekmektedir. Ürün listenizi hazırladıktan sonra ürününüzü detaylı olarak anlattığınız detay sayfasını hazırlamalısınız. 

Eğer ürünün markası size ait ise, bu aşamada ayrıca marka kaydı oluşturmanız gerekmektedir. 

Amazon’da Satışa Başlamak

Tüm hazırlıklarınızı yaptıktan sonra rekabete girebilmek için reklam verebilir ya da fiyatlarınızı rakiplerinize göre daha düşük olarak belirleyebilirsiniz. Amazon üzerinden satış yaparken dikkat etmek gereken işlemlerin başında müşteri memnuniyeti gelmektedir. Dolayısıyla müşterilerinizden olumlu yorumlar almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Amazon’dan Satış İçin En Uygun Şirket Türü Hangisi?

Aslında e-ticaret için en uygun şirket türü yanlış bir isimlendirme olacaktır. Şirketinizin türüne daha çok kazanç miktarınıza göre ve de gelecek planlarınıza göre karar vermelisiniz. Kısaca özetlemek gerekirse yıllık kazanç tutarınız 53.000 TL ye kadar ise vergi avantajından dolayı şahıs işletmesi kurmak mantıklı iken kazanç beklentiniz birkaç yüz bin TL ise o zaman da kurumlar vergisi mükellefi olan limited şirketi veya anonim şirket kurmak mantıklı hale gelmektedir.

Amazondan Satış Yapabilmek İçin Amerika’da Şirket Kurmak Gerekir Mi?

Amazon üzerinden satış yapabilmeniz için şirket kurmak zorunludur ancak bu şirketin Amerika’da olması gerekmez. Keza ülkemizdeki çeşitli vergi muafiyet ve istisnalarından faydalanabilmek adına şirketinizi Türkiye’de kurmanız faydanıza olacaktır. 

Amazon’dan Satış Yapan Firmalar Hangi Vergileri Öder?

Normalde ticari kazançlarımız için Katma Değer Vergisi (KDV) ödeyeceğimizi biliyoruz ancak Amazon üzerinden yurt dışına yapılacak satışlar ihracat kapsamında olduğundan bu satışlardan dolayı Türkiye’de KDV ödenmez aksine KDV iadesi alınır, peki şirketimiz hangi vergileri ödeyecek? 

Şirket kurduğunuzda hiç gelir elde etmiyor olsanız da BAĞKUR gibi sabit giderlerinizi ödemek durumundasınız. Ödemek durumunda olduğunuz vergiler ise, başlıca Gelir veya Kurumlar Vergisi, Geçici Vergi ve bunlara bağlı damga vergileridir.

Fakat eğer şahıs işletmesi kurmaya karar verirseniz ve şartlara uyuyorsanız genç girişimci teşviği sayesinde 3 yıl süre ile gelir vergisinden ve 1 yıl süre ile Bağ-Kur primlerinden muaf olabilirsiniz. Genç girişimci teşviği için gereken şartlar;

Daha önce hiç şirket kurmamış olmanız 29 yaşının altında olmanız (Kurmuş olduğunuz şirket için 3 yıl süre ile muaf olduğunuz vergiler, kuruluş işleminizi 29 yaşınızın altında gerçekleştirmiş olduğunuz sürece, yaşınız dolsa bile devam edecektir.)

 

Daha detaylı bilgi için YouTube videomuzu izleyebilirsiniz.

 

Evinizden Çıkmadan Şirketinizi Nasıl Kurabilirsiniz?

Tek bir imza ile WorqCompany’den şirket kurmak artık çok kolay! Hemen Başvuru formunu doldurun, Ocak ayına özel ücretsiz vergi ve e-ticaret danışmanlığı fırsatlarından yararlanın.