Girişimcilik
Posted in

Girişimciler 2021’de Nelere Dikkat Etmeli?

Girişimciler 2021’de Nelere Dikkat Etmeli?
Posted in

2020 tüm dünya için zor bir yıldı. Özellikle girişimciler projelerini içinden geçtiğimiz zor şartlarda hayata geçirmeye çalıştı. Yeni yılla birlikte geçen yılın zorluklarını atlatmak ve yeni fırsatlara odaklanmak için dikkat edilmesi gereken kritik noktalar var. İşte 2021’i başarıyla atlatmak için odaklanılması gereken noktalar.

2021’in anahtar kelimesi “challenge” olabilir, yani bir başka deyişle zor şartlarda ayakta kalmak! Karantinalar ve ekonomik dalgalanmalarla geçen 2020’nin etkilerini silerek, girişimleri ayakta tutmak mümkün. Ancak bunun için özellikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Odağınızı Kaybetmeyin

İşin başlangıcından bu yana çok fazla projeyle ilgilenmiş ve artık girişiminize düzenli müşteriler edinmiş olabilirsiniz. İşte yeni dönemde girişimciler için önemli bir risk burada başlıyor. Yeni gelen yılın rekabet ortamında odağınızı kaybederek, işe başladığınız dönemdeki hedeflerinizi unutmamanız gerekiyor. Müşterilerinizle yeterince ilgilenmemek, onların ihtiyaçlarını göz ardı etmek gibi hatalar önemli sonuçlara yol açabilir. Ürün ve hizmetlerinizin nasıl geliştirildiğinin merkezinde her zaman müşterinizin ihtiyaçlarını tutun. Müşterilerinize ulaştığınızdan her zaman emin olun ve doğru yolda olup olmadığınızı sürekli değerlendirin.

Lider Eksikliği Yaratmayın

Bir organizasyona liderlik etmek satış, pazarlama, insan kaynakları, muhasebe süreçleri gibi pek çok farklı alanı kapsar. Kuruluşlar ve liderler yanlış kararlar vermeye başladığında, bu genellikle sonun başlangıcı olur. Bu nedenlerle 2021’de liderliğe ve değer yaratmaya odaklanmak için zaman ayırın.

Çalışanlarınıza Önem Verin

Mutsuz çalışanlar günün sonunda mutlaka mutsuz müşteriler yaratır. Özellikle pek çok farklı stres kaynağının tüm dünyada hissedildiği bu dönemde motivasyonu yüksek çalışanlar yaratmaya özen göstermelisiniz. Başarılı girişimlerin birçoğunun işlerini büyütmeden önce kurum içi işleyişlerine önem verdiği pek çok örnekte açıkça görülür.

Doğru İş Ortaklarıyla Çalışın

Başarı hedeflerinize ulaşmak için kritik noktalarda doğru iş ortaklarından destek almalısınız. Girişimcilik alanında fark yaratan liderlerin çoğunun işbirliğine açık olduğu biliniyor. Girişiminiz için doğru iş ortakları listesi yapın ve bir an önce onlarla işbirliğine başlayın.

Hedefleri Olan ve Hesap Verebilir Bir Organizasyon Yaratın

Kurumsal başarının anahtarı hesap verebilirlikten geçer. Uzmanlar, hesap verebilirliğin kuruluşların başarılı olmasının en önemli nedenlerinden biri olduğunu öne sürüyor. Amerikan Eğitim ve Gelişim Derneği (ASTD), taahhüt edildiğinde bir hedefe ulaşma şansının yüzde 65 olduğunu açıklıyor. Kişisel hesap verebilirlik mekanizmaları kurmak, kurumsal hesap verebilir bir sistem oluşturmak ve denetmenlerin kullanılmasının bir hedefi tamamlama olasılığını ve şansını artırmaya yardımcı olduğunu kanıtlayan birçok çalışma var. Sorumlu tutulma kültürünü teşvik ederek kuruluşunuzun hesap verebilirliğini artırabilirsiniz.

Yürütmeyi Öncelikleriniz Arasına Alın

Hedeflenen başarıya ulaşabilmek için doğru bir iş yürütme kültürü yaratmak gerekir. Birçok kişi sonsuza dek süren planlar yapar, ancak işin gerçekleştirilme zamanı geldiğinde istenilen başarıyı sağlayamaz. Tutarlı bir iş yürütme planını işi gerçekleştirmek için bir araç olarak kullanın. Belirttiğiniz görev ve hedefleri yerine getirerek müşterilerinize, çalışanlarınıza ve diğer paydaşlarınıza verdiğiniz sözü yerine getirdiğinizden emin olmalısınız.

Risk Almaktan Korkmayın

Çağa ayak uydurmayan pek çok sektör kriz ortamlarında daha büyük sonuçlarla karşılaşıyor. Yeni bir iş yapma yöntemine ve teknolojiye uyum sağlamayı reddeden bazı hizmet sektörleri geleneksel iş modellerinin düşüşüyle ​​mücadele ediyor. İş riski sadece finansal bir risk değil, aynı zamanda yeni fırsat alanlarını keşfetmek, yeni gelir akışları yaratmak ve geçmişte keşfedilmemiş yolları keşfetmekle de ilgili.

Standartlarınızı Belirleyin

Güvenlik standardı olmayan bir otomobil şirketi ya da operasyonel standartları olmayan bir hava yolu şirketi mümkün olabilir mi? Çünkü bazı sektörlerin standartları olmaması büyük sorunlara yol açabilir. Fakat bir girişimci olarak işiniz hangi sektörde olursa olsun sizin de yüksek standartlarınız olmalı. Kaliteyi yakalamak; en iyisini yapmak, en iyiyi beklemek ve kuruluşunuz içinde yönetim kurulu genelinde kalite anlayışı ve minimum düzeyde kabul edilebilir standartlar oluşturmak demektir.

Tek Odağınız Rekabet Olmamalı

Bazı sektörlerde rekabete çok fazla odaklanılır. Aynı ürünleri sunan ve çok az sayıda müşteriyi hedefleyen birçok şirketin bulunduğu küçük bir pazarda, rekabet ve ilerlemek “yap ya da öl” durumu olabilir. Fakat bu durum her sektör için geçerli değil. Tüm odak noktanız rekabet ise, yenilikçi ve ezber bozan bir girişimci olmakta gecikebilirsiniz. Tek başına rekabete odaklanmayın, kendi oyun planınız üzerinde çalışın, ürün ve çözümlerinizi müşterileriniz için daha değerli hale getirin ve standartlarınızı yükseltin.

Eleştirileri Dikkate Almamak

Sürekli eleştiri aldığınız zamanlar olmuştur. Böyle bir dönem olmadıysa da bulunduğunuz sektörde yeterince dikkat çekmediğiniz için olabilir. Her zaman, hem zorluklarla karşılaştığınız alanları hem de fırsatların bulunduğu alanları belirlemenize yardımcı olacak eleştirilere sahip olmalısınız. Sizi doğru yönde yönlendirenleri her zaman gözden kaçırmamalısınız.

Kurum İçi Saygıyı Kurun

Kuruluşunuzun kültürünü örgütsel zorbalardan uzak tutmak liderlik için en zor görevlerden biridir. Bunlar, organizasyonel standartları baltalayan eylemlerden uzaklaşma alışkanlığı geliştirmiş, organizasyonunuzda güçlü bir konumda bulunan kişiler olabilir. Ancak, kuruluşunuzun bir parçası olan herkesin yarattığınız değeri, sahip olduğunuz kültürü bilmesi ve kuruluş içinde karşılaştıkları herkese saygı duyması çok önemli. Bu aynı zamanda şirketin politikalarına, liderliğin vizyonuna ve neyi temsil ettiğinize de saygı göstermek demektir.

Sosyal Projelerden Uzak Durmayın

Her ne kadar 2020 yılı tüm sosyal faaliyetlerden uzak bir yıl olsa da 2021 bundan çok farklı olmalı. Zor geçen yılın etkilerini silmek ve girişiminizde fark yaratmak için benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla tanışmalı, çalışanlarınızın sosyal değişimin bir parçası olmasına yardımcı olmasını sağlamalı, şirketinizi profesyonel olarak yaptığınız şeyin ötesinde girişimlere ve fikirlere dahil etmelisiniz. Ülke çağında desteğe ihtiyacı olan bir okul veya gönüllü arayan bir proje bunun için çok uygun olabilir. Bu projeler ve fırsatlar, çalışanlarınızın bir organizasyon olarak sizi destekleyen topluluklarla yakın ilişki içinde çalışmasını sağlamanın bir yoludur da aynı zamanda. Sosyal sorumluk projelerine dahil olun ve bu zor dönemde sosyal sorunlara duyarlılığıyla fark yaratan bir organizasyon olun.

Öğrenmeyi Kesinlikle Bırakmayın

Bireysel ve organizasyon olarak öğrenmeyi bırakmak yapılabilecek en tehlikeli davranışlardan biridir. Bunu yaptıysanız artık şirketiniz için yapılabilecek çok bir şey yoktur denilebilir. Günümüzde yavaş bir şekilde ölmekte olan bazı sektörlere baktığınızda bunu görebilirsiniz. Bu hiç değişmeyen geleneksel sektörler dahi olsa da durum farklı değildir. Teknolojik değişime ayak uyduran ve öğrenmeyi durdurmayan şirketler ayakta kalır. Sizin ve çalışanlarınızın her zaman öğrenme isteği içerisinde olmasını sağlayın ve lider olarak şirketinizdeki herkesin yeni bir şeyler öğrenmesini sağlayın. Bunun için gerekli yatırımları yapmaktan çekinmeyin.

Bir organizasyon, bir lider veya bireysel olarak başarı, tek bir odağın değil birçok farklı şeyin karışımıyla mümkün. Her ne kadar zor bir dönem atlatılsa da bir girişimci ve bir işletme olarak 2021’de ilerleme kaydetmeniz ve başarılı olmanız için birçok fırsat var. Yapmanız gereken tek şey doğru noktalara odaklanmak ve gerektiğinde farklı profesyonellerden destek alarak girişiminizi her zaman başarılı tutmak.