Girişimcilik
Posted in

Girişiminize Yatırım Almak İçin Yapmanız Gerekenler

Posted in

Girişiminize yatırım alma fikri sizi ilk bakışta korkutabilir, hatta imkansız gözükebilir. Püf noktalarını bildiğiniz takdirde yatırım almak eylemi start-up maceranızın en kolay ve keyifli aşamalarından biri olacaktır. 

Eğer yaratıcı bulduğunuz ve güvendiğiniz bir fikriniz varsa, bu fikri yatırımcıların paralarını koymak isteyecekleri bir iş haline getirmeyi unutmayın. Yolun sonunda önemli olan yatırımcının kar yapabileceğine inandığı bir ürüne yatırım yapacak kadar güvenebilmesidir. Dolayısıyla, ürününüzü tanımak, pazarlayabiliyor hale getirmek, ve yatırımcıları ürününüze yatırım yapması için gerekli bütün hazırlıkları tamamlamak çok önemlidir. 

Hazırlık Aşaması 

Potansiyel bir yatırımcı ile görüşmeden önce ürününüze dair hayati önem taşıyan bir “Yapılacaklar Listesi” olduğunu unutmayın. Bu yapılacaklar listesinin ilk maddesi hazırlayacağınız yatırım sunumu. Göze hitap etmesi, az; öz fakat bir o kadar da açıklayıcı olması iyi bir yatırım sunumunu diğerlerinden birkaç adım öteye taşır. Sunumun olmazsa olmaz parçalarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Şirket bilgileri: Şirket adı, logosu, iletişim bilgileri, hangi sektörde yer alıyor, hangi teknolojileri kullanıyor 
 • Problem – getirilen çözüm: Görülen hangi önemli problemi nasıl çözdüğünüze dair detaylı bir açıklama
 • Ürün detayı: Yukarıda bahsedilen çözümü hangi ürün ve hizmetlerle nasıl çözüyorsunuz 
 • Pazar: Pazar büyüklüğü, potansiyel müşteriler, coğrafi açıdan hedeflenen bölge/bölgeler. Start-up’ınızın öngördüğünüz büyüklüğüne göre yıllar içerisinde farklı pazarlara açılmak isteyebileceğinizi de unutmamalısınız. 
 • Rekabet: Bu pazarda sizin ürününüze rakip olabilecek ne tür girişmler var? Fakat daha önemli bir soru olarak, sizin girişiminizi diğerlerinden farklı yapan unsur nedir? Neden diğerleri değil de siz? 
 • İş Planı: Kısa ve uzun dönem planlarınızı içinde bulundurduğunuz hedefler listesi. Sunumunuzdaki en önemli sayısal metriklerin olduğu kısımdır. Aşağıda daha detaylı bahsediyor olacağız. 
 • İvme: Müşteri sayınız ve müşteri sayınızı artırma oranınız 
 • Hisse dağılımı: Kurucu ve yatırımcıların sahip oldukları şirket hisse oranları 
 • Nakit akışı: Şirketin elindeki güncel nakit miktarı ve bu nakit nasıl değerlendiriliyor
 • İhtiyaç miktarı: Şirket yatırımcıdan ne kadar ve hangi ihtiyaç doğrultusunda para talep ediyor

Yatırım alma girişimizin başarıyla sonuçlanması için güçlü bir yatırım sunumu çok önemli olmakla birlikte yukarıda bahsettiğimiz gibi sunumun içerisinde bulunduracağınız İş Planınızı da detaylı bir şekilde hazırlamayı unutmamalısınız. İş planınız hedeflerinizi içerisinde bulunduracağınız yol haritanızdır. Yol haritanızın kapsamlı etkileyici olması yatırımcıların ilgisini çekecektir. İş haritanızda bulundurmanız gereken içerikleri şöyle sıralayabiliriz: 

 • Gelirler: nerelerden para kazanılıyor? 
 • Kar – zarar bilançoları 
 • Finansman ihtiyacı
 • Pazar analizi 
 • Rakip analizi ve rekabet avantajı 
 • Pazarlama stratejisi 

Ev ödevinizi tamamladıktan sonra sırada doğru yatırımcıları seçmek var. Güçlü bir yatırım sunumu ve iş planı, kendinize inandırmayı başardığınız bir yatırımcıyla birleştiğinde, yatırım almak artık çok kolay. Ama kimdir bu “doğru yatırımcılar”? Sizler için açıkladık… 

Yatırım Nasıl Bulunur? 

Birçok yatırımcı için fikrin ürüne dökülmüş olması veyahut bu yolda bir gelişme kaydedilmiş olması önemlidir. Fikre yatırım yapmaktansa şirkete yatırım daha cazip bir fırsattır. Dolayısıyla bir girişimci olarak ilk yapılması gerekenlerden biri şirketinizi kurmaktır. Eğer birikmiş bir sermayeniz varsa bunu şirkete koymanız işinize ve geleceğe inancınızı göstereceğinden yatırımcı tarafından oldukça önemlidir.

Kendi sermayeniz yetersiz kaldığında da ilk olarak kapısını çalmanız gereken “yatırımcıları” aslında çok da uzakta aramamalısınız. Aileniz, arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız, üniversitede edindiğiniz ağlar gibi yakın çevreniz sizin  ilk finansal destekçiniz olacaktır. Şirketinizi kurup, ürününüzü pazarlayabilir bir duruma getirdiğinizde de ihtiyacınız da bir o kadar artacağı için artık diğer yatırımcılardan yardım isteme zamanının geldiğini söyleyebiliriz. Hangi yatırımcılardan yatırım isteyeceğiniz şirket ve iş planınıza, hedef ve beklentilerinize göre farklılık gösterebilir. Buradaki kilit faktör kimden ne istediğinizi biliyor olmanızdır. Biz sizler için yatırımcı türlerini detaylandırdık. 

Melek Yatırımcılar 

Melek yatırımcılar büyüme potansiyeli gördükleri işlere fon desteği veren varlıklı bireylerdir. Hisse ve(ya) hisse senedine çevrilebilir borç karşılığında finansman sağlarlar. Tohum yatırımcı olarak da bilinirler. Genellikle başlangıç ve büyüme aşamasındaki projelere yatırım yaptıklarından ürününüzün büyüme potansiyelini sunumunuzda göstermeli ve yatırımcının da size inanmasını sağlamalısınız. Melek yatırımcıların en çok dikkat ettiği faktörlere örnek olarak ürününüze olan inancınız, kadronuzun kalite ve niteliği, ürününüzün problem-çözüm ilişkisindeki kuvveti, iş planınızın kalitesi, ve doğru bir finansal analize sahip olmak örnek verilebilir. Bir melek yatırımcıdan yatırım aldığınızda sahip olduğu network’ten de yararlanmayı unutmayın. Ulaşabileceğiniz melek yatırımcılara örnek olarak, aşağıdaki kurumlar verilebilir.

 • ŞirketOrtağım 
 • Galata Business Angels 
 • TRAngels Melek Yatırım Ağı 
 • İstanbul Startup Angels 
 • Keiretsu Forum Türkiye

Venture Capital (Girişim Sermayesi Fonu) 

Kapısını çalabileceğiniz bir başka yatırımcı türü ise girişim sermayesi fonlarıdır (kısaca vc’ler). VC’ler de melek yatırımcılar gibi uzun vadede yüksek büyüme potansiyelli işlere yatırım yapmayı tercih ederler. Melek yatırımcılardan farklı olarak bir şirket olarak varlığını sürdüren VC’ler, belirli bir hisse veya dönüştürülebilir tahvil karşılığı şirketinize yatırım yapmak isteyebilir.

Birçok VC fikrinizdense gelir elde etmiş bir ürüne yatırım yapmayı tercih eder. Eğer çalıştığınız bir danışmanınız yok ise VC’lerin yönetici ortaklarıyla birlikte ortak çalışıyor olmak ürün gelişimi, müşteriye ulaşım, pazarlama, market stratejisi, networking gibi birçok alanda sizi rakiplerinize göre bir adım öne taşır. Sermaye aldığınız şirket ortaklarıyla çalışıyor olmanın ötesinde tecrübelerinden yararlanıp o doğrultuda doğru market stratejisi edinmek uzun vadede şirketiniz için çok önemli olacaktır. Bir Girişim Sermayesi Fonu’ndan yatırım almak için Melek Yatırımcılarda da dikkat ettiğiniz faktörlere dikkat etmeyi unutmayın. Güçlü bir ekip, kaliteli ve rekabetçi bir iş planı, doğru tespit edilmiş bir problem ve çözümü hayat kurtarır. Ulaşabileceğiniz girişim sermayesi fonlarına örnek olarak aşağıdaki kurumlar verilebilir:

 • idacapital 
 • 212 Venture Capital 
 • Revo Capital 
 • 500 İstanbul 
 • Earlybird

Crowdfunding (Kitlesel Fonlama) Platformları 

Melek Yatırımcılar ve Girişim Sermayesi Fonlarının yanı sıra Crowdfunding platformları son yıllarda start-up yatırımında oldukça aktif rol aldılar. Crowdfunding, bir diğer deyişle Kitlesel Fonlama tekniği, kısaca ürününüzü sanal dünyaya tanıtmak ve yatırımcıların ürününüzü beğenmesi sonucu küçük ölçeklerde yatırım alma biçimidir. Yatırımlar bağış olabileceği gibi, hisse karşılığı da yapılabilir. Crowdfundingin son yıllarda revaçta olması sonucu şu an piyasada farklı amaçlara hizmet eden birçok platform mevcut. Sizin yapmanız gereken ürününüzü iyi tanıyan bir kurucu olarak size en uygun platform ya da platformları bulup orada şirketinizi detaylıca tanıtmak. Karşınızda sizi dinleyen bir Melek Yatırımcı ya da fon yöneticisi olmasa bile, bilgisayarın diğer ucunda size ve ürününüzün kalitesine ikna etmeniz gereken yatırımcılar olduğunu unutmayın. En popüler Crowdfunding platformlarını sizler için araştırdık.   

Kickstarter 

Kickstarter için en popüler Crowdfunding platformu diyebiliriz. Yaratıcı girişimleri ve teknolojiyi desteklemesiyle tanınan bu platform, tiyatro, müzik, dans, film & video gibi kategoriler de dahil olmak üzere 15 farklı alanda binlerce projeyi içinde bulundurur. Kickstarter, bugüne kadar 100,000’den fazla projenin başarıyla yatırım almasına yardımcı oldu. 2.5 milyar dolardan fazla bağışın toplandığı bu platform üye olmanız için çeşitli şartlar koşuyor: 

 • Öncelikle temelli ikamet etmeniz gereken ülkeler topluluğunun olduğunun altını çizmek isteriz. ABD, Avusturya, Avustralya, Belçika, Kanada, İsviçre, Almanya, Danimarka, İspanya, Fransa, İngiltere, Hong Kong, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Yeni Zelanda, İsveç, ve Singapur’da ikamet etmiyorsanız bu platformda proje kaydınızı oluşturamıyorsunuz. 

Öte yandan;

 • 18 yaşından büyük olmanız
 • Proje kimin adına yapılıyor olursa olsun yukarıda listelenen ülkelerden birinde temelli ikamet etmeniz
 • Bu ülkeye kayıtlı bir adresiniz, banka hesabınız, ve projenin bağlı olduğu ülkeye bir bir kimlik kartınızın olması 
 • Büyük meblağları biriktirebileceğiniz bir banka/kredi kartına sahip olmanız, gibi koşullar da mevcut. 

Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yaşıyorsanız, bu platformu kullanmanız için yukarıda sayılan ülkelerden birinde de ikamet ediyor gözükmeniz veya takımınızda bu ülkelerde yaşayan birini bulundurmanız gerekiyor. Aksi takdirde Kickstarter’ı yatırım almak amaçlı kullanmanız pek mümkün değil. 

Yukarıdaki ön koşulları karşılayabiliyorsanız, Kickstarter’daki proje kaydınıza da bir yatırım sunumu gibi yaklaşmayı hedeflemelisiniz. Öncelikle detaylarını da açıkladığınız bir bütçelendirme planınızın olması gerekir. Bu planda ne kadar yatırıma ihtiyacınızın olduğu, bu yatırımın ne için kullanılacağı, ve hedeflediğiniz gelir modelini paylaşmalısınız. Yatırım sunumunuz ve İş planınızın da özünü oluşturan faktörleri Kickstarter yatırımcıları ile paylaşmayı unutmayın. Belirlediğiniz sorunun önemi ve ürününüzün bu sorunu nasıl çözdüğü, güçlü bir takıma sahip olmanız, pazarlama stratejiniz, pazarınızın çekiciliği ve büyüklüğü gibi faktörlerin detaylıca açıklandırılması sizin projenizi rakiplerinizin önüne koyar ve bir o kadar da yatırımcının maddi ve manevi desteğini edinmenizi sağlar. 

Size en uygun Kitlesel Fonlama platformlarını seçerken finansman modellerini de göz önünde bulundurmayı unutmayın. Örneğin Kickstarter, projenin hedeflediği miktar elde edilmediği takdirde proje sahibine herhangi bir destekte bulunmaz; hedef ulaşıldığında ise tam finansman proje sahibinin eline geçer.  

https://www.kickstarter.com

Patreon

Bir başka Crowdsourcing örneğimiz Patreon. Kickstarter’a benzer bir platform olsa da içerik açısından oldukça farklılık göstermekte. “Patron” olarak anılan yatırımcılar, devamlı olarak bir içerik sahibini destekleyip yatırım yapmakta. Dolayısıyla platformu çoğunlukla sanatçı, yazar, YouTuberlar kullanmakta. Patronlar seçtikleri içerik sahiplerinin yeni paylaşımlarına verdikleri destek karşılığı erişebilmekte. İçerik üreticiler dilerse ürünlerini perakende olarak da satışa sunabiliyorlar. Örneğin, bir müzisyen yeni yaptığı bestesine yatırım yapmak isteyen bir Patrona ürününü satabilir veya tercihi doğrultusunda aylık yatırımcılarıyla ürününü paylaşabilir. Fakat ikisini aynı anda yapamaz. 

Şu an 100,000’den fazla içerik üreticisi 350 milyon doların üzerinde gelir elde etmiş durumda Patreon sayesinde. Pandemi sebebiyle de ilginin artacağı şüphesiz. 

https://www.patreon.com

Indiegogo

Indiegogo için Kickstarter’ın en büyük rakibi dememiz doğru olabilir. Kickstarter belirli kategorilerdeki projeleri desteklerken Indiegogo projelerinin öyle bir sınırlaması yoktur. Örneğin çok da yaratıcı bir girişim fikriniz olmasa bile bir Indiegogo hesabı oluşturabilir ve muhtemelen birkaç kullanıcı tarafından bağış alabilirsiniz. Öte yandan, belirli ülkelerde yaşama zorunluluğu güden Kickstarter’dan farklı olarak, Indiegogo global olarak çalışmakta. Indiegogo’yu Kickstarter’dan ayraştıran bir diğer önemli konu ise finansman modeli. Kickstarter’ın aksine, hedeflenen miktar yatırımcılardan toplanamasa bile ürün/içerik sahibi eldeki finansmanı alabilir. 

https://www.indiegogo.com

Fongogo

Projeniz için yerli yatırımcıya erişimi hedefliyorsanız Fongogo sizin için oldukça iyi bir platform olabilir. “Yerli Kickstarter” olarak da adlandırabileceğimiz Fongogo, bugüne kadar 1200’den fazla kampanyanın gerçekleştirilmesine yardımcı oldu ve 10 milyon TL’den fazla fon aktarılmasını sağladı. Fongogo’nun aktif olarak 75 binden fazla aktif üyesi var. Şu an için Kickstarter’a benzer bir platform olmasına karşın uzun dönem hedefleri olarak Patreon vari bir hizmeti de bünyesine almayı hedefliyor. 

https://fongogo.com

Fonlabeni 

Adından da anlaşılacağı üzre bir diğer yerli kitlesel fonlama platformu Fonlabeni. Hemen hemen her türlü proje ile başvuru yapabiliyorsunuz. Fakat sosyal sorumluluk ve toplumsal dayanışma konularındaki projeler bu platformu domine etmekte. Engelliler, evsizler, sokak hayvanları gibi toplumsal problemleri çözmeyi hedefleyen birçok proje Fonlabeni’de yatırımcılarını arıyor. 

Kuluçka Merkezleri 

Büyüme potansiyeline sahip birçok girişim ne yazık ki kurucuların tecrübesizliği, danışman eksikliği gibi faktörlerden dolayı kısa bir süre içerisinde kaybolup gidiyor. Girişim fikri ne kadar kaliteli olursa olsun iyi yönetilmediği takdirde günümüz dünyasında ayakta kalması çok zor. Dolayısıyla, iyi bir danışmana sahip olmak, tecrübeli kişilerle çalışmak bir start-up için hayati değer taşıyor. Kuluçka Merkezleri ise tam da bu amaca hizmet ediyor. Bu merkezler girişimlere rehberlik edip özellikle girişimin ilk yıllarında çıkabilecek herhangi bir problem ya da engel konusunda kurucularla birebir çalışıyor ve danışmanlık sağlıyor. 

Mentörlük ve danışmanlık sağlamanın yanı sıra girişimlere fiziksel imkanlar da sunan Kuluçka Merkezleri, oldukça tecrübeli oldukları için yatırımcı-girişimci ilişkilerinin kurulmasında, networking sağlanmasında, eğitim programramları vermekte önemli bir kaynak oluşturuyor. Kuluçka Merkezleri sayesinde şirketinizin finansal, idari, operasyonel, teknik, ve yasal konularda karşılaşabileceği her türlü problem konusunda fikir alabilir ve girişiminizi güçlendirebilirsiniz. Böylelikle yukarıda bahsettiğimiz yatırımcılarla iletişime geçmeden önce şirketinizin ön sorunlarını çözmüş ve daha çekici bir İş Planı ve Yatırım sunumu ile yatırımcıların karşısına çıkabilirsiniz. 

 

Siz de girişiminize yatırım almak istiyorsanız, şirket kurmayı ve eğitimlerle işinizi büyütmeyi hedefliyorsanız, Startup paketimizi mutlaka incelemelisiniz! Girişimcilerin ihtiyaçlarına yönelik tasarlanan WorqCompany Startup Paketi ile şirket kurmak çok kolay.