Girişimcilik

Sanal Ofis Nedir?

Sanal Ofis Nedir?

Son yıllarda sektöre yeni adım atan girişimcilerden kurumsal firmalara kadar birçok şirket adres ve diğer giderlerde tasarruf yapabilmek için sanal ofis kullanmaya başladı. Özellikle şirket kuruluşu aşamasındaki maliyetleri düşürmek için daha çok sanal ofis tercih ediliyor. Ayrıca her gün ofis kullanmak zorunda olmadan işlerini online olarak yürütenler arasında da sanal ofis bir trend.

Sanal Ofis

Peki, sanal ofis nedir? Sanal ofis, sizin ihtiyaçlarınız için hazır kurulu bir ofis alanının yasal adresiniz olarak gösterilme hizmetidir. Bu sayede ofislerin temizlik, kira, bakım-onarım gibi yüksek maliyetlerinden kurtularak, kargo karşılama hizmetimizle posta ve kargolarınızın karşılandığı, müşterilerinize sunabileceğiniz prestiji yüksek bir adrese sahip olursunuz.

Sanal Ofis Yasal mıdır?

Günümüzde şirket kurarken ilk gereken şey adrestir. Resmi olarak bir adresinizin varlığını ispatlayan belge ise kira kontratı vb. belgelerdir. Sanal ofis kiralamasında gerekli olan bu belge yasal olarak mevcuttur. Keza yine ilgili yasalarımıza göre bir adreste birden fazla şirket kurulabilmektedir, dolayısıyla sanal ofis uygulaması yasaldır. 

Adres zorunluluğunun en büyük sebebi fatura kesme işlemidir. bir hizmet veya ürün sattığınızda bunu faturalandırmak zorunludur. Bu faturaya da gerek isim ünvan gibi bilgiler, gerek vergi bilgileri ve gerekse adres bilgisinin yazılması önem arz etmektedir. 

Sanal ofis kullanarak bu yasal zorunluluklar yerine getirilmiş olmaktadır. Yani adresinizi ister fiziki bir şirket ister homofis ister sanal ofis olarak kullanmak sizin insiyatifinize ve işinizin ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. 

Sanal Ofisin Avantajları Nedir?

Sanal ofisin en büyük avantajlarından biri maddi bir avantaj olan stopaj vergisinin olmamasıdır. Eğer şirketinizi kurarken evinizi veya bir iş yerini fiziki adres olarak göstermek isterseniz ödediğiniz kiranın bir kısmını vergi olarak kesip devlete ödemeniz gerekmektedir. Oysa sanal ofis uygulamalarında kiraya veren taraf kendi vergisini ödediğinden sizin böyle bir yükümlülüğünüz bulunmamaktadır. 

Bir diğer avantaj ise posta kargo hizmetidir. Adınıza gelen tüm resmi belgeler sanal ofis çalışanları tarafından alınmakta ve size bilgi verilmektedir. Yani porta anlamında gerçekten fiziki bir adres olarak kullanılabilmektedir.

Sanal ofisin avantajlarından bir tanesi de fiziki olarak kullanılması oldukça pahalı olabilecek bir çevrede prestijli bir adresin oldukça makul bir fiyatla kullanılabiliyor olmasıdır. Gerek müşterileriniz ile gerekse tedarikçileriniz ile ilişkilerinizde bu durum sizi rakiplerinize göre bir adım öne çıkaracaktır.

Bu avantajları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Size gelen telefonlar, posta gönderileriniz ve kargolarınız ofis temsilcileri tarafından karşılanmaktadır.
  • Özellikle konum olarak prestijli bir adresi sanal ofis kullanmanız durumunda müşterileriniz karşısında üstün bir imaj oluşur.
  • İlk iş kurma maliyetlerinde önemli tutarda tasarruf etmiş olursunuz.
  • Elektrik, doğalgaz, telefon, su ve internet gibi faturalarla uğraşmamış olursunuz.
  • Sadece ofis açık kalabilsin diye personel çalıştırmak zorunda kalmazsınız.
  • Ofisinizin bulunduğu binanın ortak sorunları ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Sanal Ofis Kullanıldığında Vergi Dairesi Değişir mi?

Fiziki bir adresi olan şirketinizin adresini sanal ofise çevirmek istediğinizde eğer sanal ofis adresi ile fiziki adresiniz aynı vergi dairesi alanındaysa daire değişmez ancak, gerek fiziken olsun gerekse sanal ofis anlamında olsun vergi dairesinin alanından farklı bir bölgeye adresinizi taşımak isterseniz vergi dairesinin değişeceği tabiidir.

Sanal Ofis Uygulamasında Stopaj Var mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, sanal ofis kiralamaları bir şirket tarafından fatura karşılığı yapıldığından stopaj yükümlülüğü doğurmaz.

Sanal Ofis Kuruluşunda Şirket Türü Farkı Var Mıdır?

Günümüzde her türlü şirket yani gerek şahıs işletmesi gerek limited şirket ve gerekse anonim şirketler adres olarak sanal ofis kullanabilmektedir. Sanal ofisler şirket merkezi olarak görünebilmekte ve bu sanal ofislere gerektiğinde şube veya depo benzeri fiziki adresler bağlanabilmektedir.

Sanal Ofislerde Vergi Yoklaması Nasıl Yapılmaktadır?

Vergi yoklamasının amacı, şirket kuruluş başvurusu yapan kişinin gerçekten ilgili adresle bir bağının var olup olmadığının tespitidir. Sanal ofis uygulamalarında da vergi yoklama memurları kuruluş başvurusunun ardından ilgili sanal ofis adresine gelerek tespit yapmaktadır.  

Sanal Ofis Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sanal ofis uygulamasının en önemli yönlerinden biri adresin prestijidir. Dolayısıyla mahalle aralarında ya da çeşitli iş merkezi veya han gibi yerlerde konumlanmış bir sanal ofis size umduğunuz prestiji getirmeyecektir. 

Sanal ofis uygulaması sadece yasal adres olarak değil, yukarıda bahsettiğimiz diğer avantajlar için de önem arz etmektedir. Bu hizmetlerin doğru bir şekilde yerine getirildiğinden emin olmalısınız. gönderilerinizin, siz alana kadar bekletilmesi, telefonlarınıza cevap verilmesi gibi hizmetlere özellikle dikkat edilmesi

Sanal Ofisler En Çok Kimler Tarafından Kullanılıyor?

Sanal ofisler öncelikli olarak şirket kuruluşu sırasında maliyetlerini azaltmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Özellikle şirket kuruluş giderleri arasından mobilya masraflarını çıkarmak isteyenler sanal ofis kiralıyor. Ayrıca serbest çalışan girişimciler, esnek çalışanlar, işlerini ofisten değil de online olarak yürütenler dahil olmak üzere, her şirket tipi için sanal ofis konseptinin bugünlerde yükselen bir popülaritesi var. Tabii bu trendin bir diğer sebebi de dijitalleşme. Dijitalleşme sayesinde birçok iş kolu uzaktan yönetilebilir duruma geldi. Bu sayede şirket kuruluşlarında sanal ofis daha sık tercih edilmeye başladı.

Prestijli lokasyonlar, müşterilerinizle kuracağınız güven ilişkilerinizde önemli bir yer tutar. WorqCompany olarak sanal ofis hizmetimizle İstanbul’da prestiji yüksek bir lokasyon olan Akasya AVM’yi şirket adresiniz olarak gösterme fırsatı veriyoruz. Ayrıca WorqCompany’nin sanal ofisleriyle network’ünüzü genişletme fırsatı da yakalarsınız. Üstelik bunları maliyetlerinizi kısarak yapabilirsiniz.

WorqCompany’nin Sanal Ofis Avantajları

WorqCompany’den aylık 199 TL gibi çok uygun bir bedelle edinebileceğiniz sanal ofis hizmeti, size başka avantajlar da sunuyor. Yasal tebligat adresi, posta karşılama hizmetleri, toplantı odası kullanımlarında %20 indirim, etkinlikler ve indirimli eğitimler WorqCompany’nin sanal ofis hizmetini tercih etmeniz için sebeplerden sadece bazıları.

Stopaj ödemeden, İstanbul’un en prestijli lokasyonlarından birinde çok uygun fiyatlarla şirket adresinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca Akasya AVM gibi prestiji yüksek bir lokasyonda görünen adresiniz ile müşteriniz üzerinde güçlü bir ilk izlenim bırakabilirsiniz. Sanal ofislerimizin sunduğu bir diğer avantaj da güvenliktir. İş adresinizi ev adresiniz olarak göstermeyerek, ev adresinizin herkesçe bilinir hale gelmesini engelleyebilirsiniz.

Sanal ofisimiz sayesinde hızla gelişen WorqCompany topluluğunun bir parçası olabilir, hazır bir network’ün avantajlarından hızlıca yararlanmaya başlayabilirsiniz. Konusunda uzman danışmanlarımızdan ve profesyonel destek ekibimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Tercihinize göre aylık kontrat imzalayarak ve gerekli evrak süreçlerinizi kurye ile tamamlayarak size, sanal ofis üyeliğinizi dilediğiniz an dilediğiniz yerden başlatacak kolaylığı da sunuyoruz.