2021 Kasım’ında Öne Çıkan Kampanyalar

Tüketicilerin en sevdiği, stokların bir solukta tükendiği Kasım ayına yaklaşıyoruz, birçok müthiş kampanyalar ve efsane indirimler kapıda! Satıcılar Kasım ayı hazırlıklarını yaparken öne çıkan iki başlık vardır: “Sloganım ve kampanyam ne olacak?” ve “Stoklarım buna hazır mı?”

2021 Kasım’ında Hangi Kampanyalar Öne Çıktı?


Kampanya ve indirimlerden haftalar önce satıcılar ciddi bir hazırlık sürecine girmektedirler. Bu hazırlıklarda öne çıkan iki başlık vardır: “Sloganım ve kampanyam ne olacak?” ve “Stoklarım buna hazır mı?”
Tüketicilerin en sevdiği, stokların bir solukta tükendiği Kasım ayına yaklaşıyoruz, birçok müthiş kampanyalar ve efsane indirimler kapıda! Peki hala hangi Kasım kampanyası ile öne çıkabileceğinize karar veremiyor musunuz? 


“Kampanyanızı hazırlarken, Kasım ayında stok sıkıntısı yaşamayın!”

EFSANE CUMA, ŞAHANE CUMA, EFSANE GÜNLER VE KASIM SÜRPRİZİ… 

Efsane Cuma, Şahane Cuma, Efsane Günler, Kasım Sürprizi, Beklenen Cuma ve Süper Cuma sloganları birçok şirket tarafından kullanılmakta ve kampanyalarının manşetlerini süslemekte. Genelde 23-26 Kasım tarihlerine denk gelmekte ve Kasım kampanyaları tüketiciler tarafından her yıl muhteşem indirimler ve kampanyalar için dört gözle beklenmektedir.

Kasım kampanyalarının çıkış noktasında indiğimizde, kökleri 1932 tarihine dayanan bir günle karşılaşıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Şükran günü olan Kasım’ın dördüncü perşembesini takip eden cuma gününü ifade etmektedir. Efsane Cuma gününün dünyanın tüm ülkelerinde, ekonomiyi ve sektörleri canlandırmak için farklı isimlerde de örnekleri bulunmaktadır. Türkiye’de Efsane Cuma olarak isimlendirilen bu gün, Amerika’da 1960’lardan beri ‘Kara’ Cuma olarak isimlendiriliyor. Bunun sebeplerinden birisi dükkanların o gün, güneşin dahi henüz doğmadığı çok erken saatlerde açılması ve hava kararınca kapatılmasıdır. Bir diğer sebebi ise alışverişin yoğunlukta olduğu caddelerde günlük hayatı felç eden yoğun insan ve araç trafiğidir. E-ticaretin de ciddi bir büyüme hacmine ulaşmasıyla, ABD’de gerçekleşen bu indirim günü uluslararası çapta bir indirim gününe dönüştü ve tüm dünyada benimsendi.

Her yıl muhteşem indirim ve kampanyalar ile tüketim çılgınlığının zirveye çıktığı Kasım ayında birçok şirket kampanya yarışına giriyor. Kasım ayında muhteşem indirimler ve kampanyalar sayesinde E-ticaret mecrasında bir şahlanma söz konusu diyebiliriz. Bu dönemde, satış hacmi neredeyse 2 katına çıkmakta, hatta bazen satıcıların stokları bu büyümeye uyum sağlayamamakta ve Kasım kampanyaları bitmeden stokları tükenmektedir.

Tüketim çılgınlığının zirveye çıktığı derken kesinlikle abartmıyoruz. Çünkü 2006 yılından günümüze bakacak olursak, ABD’de Efsane Cuma gününe bağlı olarak 10 ölüm ve 111 yaralanma vakası rapor edilmiş.

2019 yılında patlayan pandemi ile değişen tüketim alışkanlıklarıyla birlikte e-ticarete olan ilgi her yıl katlanarak arttı ve satış hacimlerinde büyük bir patlama yaşandı. Bunu sağlayan faktörlerden birisi de fiziki olarak mağazalardan alışveriş yapmanın dezavantajları diyebiliriz.

tüketicilerin birçoğu belirli sebeplerden ötürü mağazada alışverişten ziyade online alışverişleri tercih etmektedir.

Aldığımız tabloyu inceleyecek olursak; tüketicilerin birçoğu belirli sebeplerden ötürü mağazada alışverişten ziyade online alışverişleri tercih etmektedir. Başlıca sebepleri sıralamamız gerekirse:

2021 Kasım’ında Hangi Kampanyalar Öne Çıktı?
2021 Kasım’ında Hangi Kampanyalar Öne Çıktı?

Solda verilen grafiği inceleyecek olursak; 2021 yılında diğer günlerde gelir artışındaki oranlar %100 ile %200 arasında değişirken, Efsane Cuma gününde ise bu hasılatın %400 oranında artış yakaladığını görebilmekteyiz. Sağda bulunan Efsane Cuma E-ticaret satışlarına göz atacak olursak, yıllara göre ciddi artışlar söz konusu diyebiliriz. 
Efsane Cuma dönemi olan 23-26 Kasım döneminde dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmakta:

11.11 – DÜNYA BEKARLAR GÜNÜ 

Tüketiciler için Kasım ayının bir diğer dikkat çekici günü ise Dünya Bekarlar Günü olarak bilinen 11.11 tarihidir. Tarihi 1993 yılına dayanan Dünya Bekarlar gününün Nankin Üniversitesi’nde okuyan 4 bekar erkek öğrencinin, bekarlığı kutlamak için seçtiği 11.11 tarihindeki 4 adet 1’in 4 erkeği temsil ettiği söyleniyor. Daha sonra Çin kültürüne yayılan bu gün Bekarlar Günü olarak kutlanmaya başlanıyor. Ardından Amerikan kültüründeki 25 Kasım Black Friday kültüründen esinlenerek, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma tarafından kampanya günü olarak kullanılmaya başlanmış ve böylece günümüzde yeni bir alışveriş geleneğinin farklı bir yaratıcısı olmuştur. 
2009 yılında Alibaba CEO'su Jack Ma, tüm satıcılar ve mevcut ürünler arasında rakipsiz fırsatların sunulduğu bir gün olan, ilk 11.11 alışveriş festivalini tanıttı. 11.11’in Alibaba’da ilk uygulamasıyla tek bir günde 10 Milyon ABD Doları satış getirdi ve dünyanın en büyük çevrimdışı ve çevrimiçi alışveriş günü olacak küresel bir fenomeni başlattı.
11.11 kampanyası ile her yıl giyimden, elektroniğe ve kozmetikten, aksesuara kadar birçok kategoride büyük indirimler gerçekleşmektedir. Genellikle bu kampanyalar başlamadan yani 11 Kasım tarihinden 1-2 hafta önceden birçok sosyal media aracılığıyla tüketiciler bilgilendiriliyor ve indirimler 11 Kasım tarihinde başlayarak 24 saat sürüyor. Tabii bu durum platforma göre farklılık da gösterebilmektedir. Bir e-ticaret platformunda 10 Kasımda başlayabiliyorken, başka bir e-ticaret platformunda ise 11 Kasım 00:00’da başlayarak, 23:59’da sona eriyor. 

2021 Kasım’ında Hangi Kampanyalar Öne Çıktı?
Alibaba'nın Bekarlar Günü'nde 2011'den 2021'e kadar brüt ürün hacmindeki değişim

CYBER MONDAY – SİBER PAZARTESİ

2004 yılında yapılan araştırmalar sonucunda insanların 2004’te en çok Şükran Günü’nden sonra alışveriş yaptığı belirlenmiştir ve bunun sonucunda da 28 Kasım 2005 tarihinde Siber Pazartesi kavramı ortaya atılmıştır. Bunun altında yatan temel sebep ise o dönemde Şükran Günü’nün hemen ardından firmalar internet üzerinden büyük indirimler yapıyorlardı. Ancak teknoloji o dönemde o kadar gelişmiş olmadığı için insanlar internet bağlantıları yavaş olduğundan bu indirimlerden yararlanmak amacıyla Pazartesi günü işe gidip, daha hızlı olan internet altyapısından faydalanmayı bekliyorlardı. Genellikle Siber Pazartesi kampanyaları 26 Kasım ile 2 Aralık tarihleri arasında sürmektedir.
Siber Pazartesi, Kara Cuma'nın çevrimiçi eşdeğeri haline geldi ve daha küçük perakende web sitelerinin daha büyük zincirlerle rekabet edebilmesi için bir imkan sunuyor. 30 Kasım 2020'deki Siber Pazartesi, toplam 10,7 milyar dolarlık çevrimiçi harcamayla ABD tarihindeki en büyük çevrimiçi alışveriş günüydü.

E-ticaret finansmanınından yararlanmak istiyorsanız ya da şirketiniz büyürken stokunuz geride kalıyorsa WorqCompany E-Ticaret Finansman hizmetine başvurun, anında uzmanlarımız sizinle iletişime geçsin! Yukarıda bulunan “Hemen Başvurun” butonuna tıklayarak saniyeler içerisinde başvurunuzu yapabilirsiniz. Pazaryerleri e-ticaret gelire dayalı finansman ile işinizi büyütün!

E-ticaret konusunda da aklınıza takılan tüm soru ve sorunlar için WorqCompany ile iletişime geçin. Mutlaka sizin için de bir çözümümüz vardır.
E-Tİcaret Fİnansmanı

Siz de E-Ticaret Finansmanı ile İşini Büyütenler Arasında Yerinizi Alın