Satıcı Sorunlarına Örnekler ve Çözümleri

Pazaryerlerinde özel günlerde satışlar, kampanyalar eşliğinde yükseliyor. Ancak beklenmedik şekilde birkaç gün iyi satış yapılıp ardından kesilebiliyor. Bunların sebeplerini anlamak ve kampanyalarımızı ona göre şekillendirmek önem arz ediyor.

Satıcı Sorunlarına Örnekler ve Çözümleri


Bu yazımızda, sosyal medya gruplarında karşımıza çıkan birkaç soruya cevap vermek istedik. Aslında yüzlerce soru var. Kimisi birbirine benzer kimisi de bambaşka konularda. Zaman zaman bu sorulara gerek youtube videoları ile gerekse de https://www.worqcompany.com/blog sayfasından makalelerimizle cevap arıyoruz. Bu yazımızda da kısa kısa cevaplarla sizlere Kasım ayı alışveriş kampanyaları için ışık tutmaya çalışacağız.

Yazımızda bahsedeceğimiz soruların ana başlıklarını sıralayacak olursak:

Özel Günlerde Alışveriş 

Pazaryerlerinde özel günlerde satışlar, kampanyalar eşliğinde yükseliyor. Ancak beklenmedik şekilde birkaç gün iyi satış yapılıp ardından kesilebiliyor. Bunların sebeplerini anlamak ve kampanyalarımızı ona göre şekillendirmek önem arz ediyor. Bu özel zamanlara örnek:

Pazaryerlerinin özel olarak düzenledikleri kampanya tarihlerine dikkat etmeliyiz. Örneğin Eylül ayında başlatılan bir kampanya okulların açılış tarihlerine denk geldiğinden, eğitim ile ilgili ürünlerin satışlarını arttırırken konu dışı ürünlere beklenen faydayı sağlamayabilir. Aynı mantıkla yaza doğru çıkan kampanyalarda, kışa ve doğru çıkılan kampanyalarda veya bunlara benzer beklenilen özel dönem kampanyalarında mümkünse konu ile ilgili ürün satışına yönelinmeli ve mümkün değilse ilgili dönemlerde kampanya özelinde fazla maliyetlere girilmemeli diyebiliriz.

Reklamlar

Her dönem olduğu gibi özel kampanya zamanlarında da satışlarımızı veya markamızın tanınırlığını arttırmanın yolu, reklam. Ancak çoğu mecrada satıcıların birbirine sorduğu soru: “Doğru reklam platformu hangisi?”
Bu konu aslında doğrudan hedef kitlenizle ilgili bir durum. Eğer hedef kitleniz sosyal medyayı yoğun kullanan kesim ise Instagram ve Facebook gibi platformlardan reklam vermeniz mantıklı olacaktır.
Burada özellikle dikkatinizi çekmek istediğim nokta, Google gibi arama motorlarında reklam çıktığınızda insanlar ilgili konuyu araştırırken sizin reklamınızla karşılaşabilirler. Ancak sosyal medyada belirlediğiniz kitlenin karşısına her an çıkabilirsiniz. Dolayısıyla Google’da reklamınızı görenlerin size yönelme olasılığı daha yüksektir.

Pazaryeri Komisyonları

E-ticaretin olmazsa olmazı pazaryerleri, tabii ki yaptıkları aracılık faaliyetinden ötürü komisyon uygulamakta. Ancak her pazaryerinin komisyon oranı ve uygulama biçimi aynı olmamakta. Siz, satıcıların kullandıkları pazaryerlerinin komisyon tutarlarını net bir şekilde öğrenip, maliyetlerinizi buna göre netleştirdikten sonra fiyatınızı belirlemeniz uygun olacaktır. Aksi takdirde beklenmedik zararlara uğrayabilirsiniz. 

Bu komisyon hesaplamalarına birkaç örnek vermek gerekirse:

%12 komisyon uygulayan A pazaryerinde 50 TL fiyatla aldığınız bir ürünü, kargo (Örneğin 20TL olsun) dahil 100 TL fiyatla sattığınızı farz edersek, hesaplama şu şekilde yapılır:

%8 komisyon uygulayan B pazaryerinde ise komisyon hesaplama yöntemi farklı olduğundan, aynı şartlarda sonuç şu şekilde çıkıyor:

İkinci pazaryerinde %8 olan komisyonun, nasıl 9,44 çıktığını merak etmiş olabilirsiniz. Bu durumun sebebi, pazaryerinin KDV dahil fiyat üzerinden komisyonunun hesaplanmasıdır.

Kapıda Ödeme

E-ticaretin bir diğer önemli başlığı ise ödeme işlemleridir. Genellikle ödeme yöntemi olarak kredi kartı veya havale gibi yöntemler kullanılsa da, müşteriler ürün teslimini garanti altına almak için ya da güven eksikliğinden dolayı kapıda ödeme yöntemini tercih edebiliyorlar. Ancak satıcılar açısından bu durumun çeşitli handikapları olabiliyor. 

Alıcılar açısından kapıda ödemenin tercih edilme sebepleri kısaca:

Satıcılar açısından kapıda ödemenin tercih edilme sebepleri kısaca:

Satıcılar kapıda ödeme yöntemini kullanmaya başlamadan önce ödemeyi alacak olan kargo firmaları ile görüşmeli, bu işlemin ücretini hesaba katmalıdır. Bu tip işlem ücretlerinin müşteriye yansıtılması satış hacmini düşüreceğinden, bu ücretleri de maliyete eklemek mantıklı olacaktır.
Öte yandan bazı kargo firmaları kapıda ödeme seçeneğini her satıcıya uygulamamaktayken, bazı kargo firmaları ise belirli miktarın üzerindeki gönderilerde uygulamaktadır. Bu durumları araştırarak hareket etmek doğru olacaktır. Son olarak doğrudan kargo firması ile çalışarak bu yöntemi kullanamıyorsanız, kargo aracı firmaları ile anlaşarak da bu engeli aşabilirsiniz.

Yurtdışı Satışlarda Para Birimi

Yukarıda iade edilemeyecek ürünler listesindeki sebepler dışındaki tüm ürünler yasal olarak iade edilebilmektedir. Tabii ki iade edilebilecek ürünlerde de müşterinin ürüne dikkat etmesi, zarar görmeden iade etmesi bir elzemdir.

Cayma Hakkı Nedir?

E-ticaretinizi Türkiye değil de yurtdışına yapıyorsanız eğer, bir diğer sorununuz da para birimidir. Aslında pazaryerleri satış yapılan ülkenin para birimi ile işlem yaparken, paranızı sizin para biriminizden gönderiyor zaten.
Sorun şu ki, bazı satıcılar ilgili pazaryerlerinde mağaza açarken ayarlamalar kısmında para birimini satışın yapılacağı ülkenin para birimi olarak seçebiliyorlar. Farkında olmadıkları şey ise bunu yapmaları halinde ekstra ücret ile karşı karşıya kalıyor olmaları. Örneğin ETSY’de %2,5 para dönüşüm oranı uygulanmaktadır.
Doğrusu, siz para birimi olarak bulunduğunuz ülkenin para birimini seçerseniz; bu dönüşüm oranı ile karşılaşmazsınız. Müşteriler zaten kendi para birimleri ile alışverişlerini yaparken, siz de paranızı kendi ülkenizin para birimi ile alabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerin sosyal medyada sorduğu bazı sorulara cevap vermeye çalıştık.

E-ticaret finansmanından yararlanmak istiyorsanız ya da şirketiniz büyürken stokunuz geride kalıyorsa WorqCompany E-Ticaret Finansman hizmetine başvurun, anında uzmanlarımız sizinle iletişime geçsin! Yukarıda bulunan “Hemen Başvurun” butonuna tıklayarak saniyeler içerisinde başvurunuzu yapabilirsiniz. Pazaryerleri e-ticaret gelire dayalı finansman ile işinizi büyütün!

E-ticaret konusunda da aklınıza takılan tüm soru ve sorunlar için WorqCompany ile iletişime geçin. Mutlaka sizin için de bir çözümümüz vardır.

E-Tİcaret Fİnansmanı

Siz de E-Ticaret Finansmanı ile İşini Büyütenler Arasında Yerinizi Alın