Şirket Kuruluşu

10 Adımda Kendi Şirketinizi Kurun

10 Adımda Kendi Şirketinizi Kurun

Son dönemin en popüler konularından biri kendi şirketini kurmak. Özellikle zor geçen 2020 yılının ardından ve elbette online fırsatların çoğalmasıyla birlikte birçok insan iş hayatında daha özgür olmak ve insanlara kendi fikirlerini sunmak istiyor. Bir şirket kurmadan önce planlamanın doğru yapılması işin ömrünü uzatıyor.

Kendi işini kurmak basitçe alınabilecek bir karar değil. Öncesinde değerlendirilmesi gereken pek çok konu bulunuyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yayınladığı rakamlara göre, 2020 yılında 101 bin 318 yeni şirket, 31 bin 36 gerçek kişi ticari işletmesi kuruldu. Fakat bu işletmelerin içerisinde ilk yılı geçemeyenlerin sayısı oldukça fazla, üstelik yine pek çoğu da ilk beş yılı tamamlayamıyor.

Hâl böyle olunca, bir işletmenin uzun ömürlü olmasının kuruluş öncesi yapılan doğru planlamadan geçtiği ortaya çıkıyor. Uzmanlar ilk adımları atmadan önce planlaması gereken adımların altını çiziyor: Elbette yapılan bu planlarda kontrol dışında gerçekleşen durumlar da olabilir. Örneğin, küresel bir pandemi gibi… Ama yine de aşağıdaki adımları atmadan kendi şirketinizi kurmamanızı öneriyoruz.

Şirketinizin Hedeflerini Değerlendirin

Bir şirket kurmak için fikriniz olabilir. Bu fikri daha iyi bir hale getirmek için kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

 • Neden? Şirketinizin amacını tek bir cümlede özetleyin. İşinizi neden kurdunuz ve işiniz hangi ihtiyacı karşılıyor?
 • Ne? Sunduğunuz ürün veya hizmeti belirleyin. Kim? Hedef kitleniz kim olacak? Ürün veya hizmetinizi satın alacak kitleyi yaş, cinsiyet, gelir seviyesi, yer gibi demografik özelliklerine göre sıralayın.
 • Nasıl? Ürün veya hizmetinizi piyasaya nasıl sunacağınızın planlarını yapın.

İş kurmanın başka bir seçeneği de kurulu bir şirketin franchise’ını açmak olabilir. Böylece iş fikri ve modeli zaten geliştirilmiş bir başlangıç yapabilirsiniz.

İş Planınızı Yazmaya Başlayın

Şirketiniz ne kadar küçük olursa olsun iş planı yazmak için çok erken olduğunu düşünmeyin. İş planı çıkarmak sizi basit ve ilham verici bir fikirden başarılı bir şirkete götüren bir yol haritası görevini görür. Size rehber olacak iş planınızda yukarıdaki neden, ne, kim ve nasıl sorularının cevapları olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca buna ek olarak planınıza bir iş tanımı, pazar stratejileri, rekabet analizi, tasarım ve geliştirme, operasyonlar ve yönetim ve finansal veriler gibi başlıklar da eklemelisiniz.

İş planlarının içerisinde pek çok ayrıntı olduğundan tamamlanması zaman alabilir. Ancak iş planınızı yaşayan bir belge olarak düşünmelisiniz. İşinizi kurma süreci boyunca ve sonrasında daha fazla bilgi edindikçe düzenlemeler yapabilir ve belirli bölümleri genişletebilirsiniz. Öte yandan dış kaynaklardan fon almayı planlamıyorsanız iş planınızı daha az ayrıntılı hazırlayabilirsiniz.

Pazar Araştırması Yapın

İşinizi kuracağınız alanda pazar araştırması yapmak o alandaki fırsatları görebilmenizi sağlar. Ayrıca, iş stratejinizi geliştirmenizi sağlayacak müşteri davranışlarını ve ekonomik eğilimleri inceler. Rekabetçi araştırma, ürün talebine, demografik verilere, pazar büyüklüğüne, ekonomik göstergelere, konum çekiciliğine ve fiyatlandırmaya bakar. Dikkatli pazar araştırması sayesinde, hedef müşteri tabanınızın kim olduğunu ve satılacak ürün ve hizmetleri nasıl geliştireceğinizi anlayabilirsiniz. Bu araştırma ayrıca işletmenizin adını, tasarımlarındaki renk şemalarını ve diğer marka unsurlarını belirlemenize yardımcı olabilir.

İşletme Yapısı ve Lojistik

İşinizle ilgili planlamaları ayrıntısıyla tamamladıktan sonra teknik detaylarla ilgili yapmanız gereken hazırlıklar bulunuyor.

Şirket adı ve alan adı: Pazar araştırmanızı yaparken bu alanda daha önce kullanılan şirket isimlerini ve web sitesi alan adlarını da rahatlıkla görebilirsiniz.

İşletme yapısı: Şahıs şirketi, adi ortaklık ya da sermaye şirketleri…İşletmeniz için en iyi yapının ne olduğuna karar verin . Bu, vergileri, kişisel sorumluluğu, finansman alma yeteneğinizi ve daha fazlasını etkileyebilecek çok önemli bir adım. Karar vermenize yardımcı olması için uzmanlara danışın ve sizin için uygun olan modeli seçin.

İş adresi: Yalnızca şirket merkezinizin nerede olması gerektiğine değil, aynı zamanda bir perakende satış mağazası mı yoksa bir evden çalışma modeli mi olması gerektiğine karar vermelisiniz.

Yatırım/Kredi Alma Seçeneklerini Değerlendirin

Bir iş kurmanın en önemli adımlarından biri o işe finansman sağlamaktır. Gerçekte ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu daha işin en başında hesaplamalısınız. İş planınız bir yıllık faaliyet için bir bütçe içermeli. Bir hesap tablosu kullanarak, genel giderler, üretim ve pazarlama maliyetleri dahil olmak üzere tahmin ettiğiniz her masrafı dahil edin. Tüm bu hesaplamaları yaptıktan sonra yatırım almaya ya da bankalardan kredi almaya ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirin.

Örnekler Hazırlayın ve Geribildirim Alın

Kuracağınız iş ürün satışı üzerine ise mutlaka öncesinde örnek ürünler hazırlanmalı ve bu örnekler profesyonel kişilerce denenmeli ve incelenmelidir. Ayrıca rastgele seçilen kişilerin ürününüzü test edebileceği ve deneyimleriyle ilgili anketleri tamamlayabileceği odak grupları veya senaryolar oluşturmak da yine çok profesyonel ve başarı odaklı bir yaklaşım olur.

Ekibinizin Liderlerini Belirleyin

İşinizi kurarken sizinle birlikte heyecanlanacak insanlara ihtiyacınız olacak. Bu insanlar ortaklarınız, çalışanlarınız, freelance çalışanlarınız ve danışmanlarınızdan oluşabilir. Ekibinizle birlikte bir muhasebe sistemine karar vermeli ve üretim, satıcıları seçme, iş alım gibi planları netleştirmelisiniz. Ayrıca, çalışanlar için şikayetlerin iletilmesi ve raporlanması ve bunlara yanıt verilmesi gibi konular için protokoller oluşturmalısınız. Bu planlamayı yapmak daha en baştan şirketinizin kültürünü belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ürününüzü Geliştirin

Tüm hazırlıklarınızın sonucunu bu aşamada göreceksiniz. Ürününüzün tasarımını tamamladıktan sonra, üretmek için gerekli satın almaları yapmalısınız. Bu durum şirketinizin çalışma alanına göre elbette değişiklik gösterir. Örneğin fiziksel bir ürün oluşturmak için bir üretim süreci kurmak veya yazılım oluşturmak amacıyla bilgisayar kurmak gibi…İşlemin sorunsuz yürümesi için gerekli uzmanları, yöneticileri ve çalışanları işe alın. Kalite kontrol ve güvenlik için politikalar geliştirin.

Duyurularınızı Yapın

Hedef kitlenizin sizden haberdar olması için duyurularınızı nasıl yapacaksınız? Hangi sosyal medya platformlarını kullanmalısınız? Ürününüzü ne tür reklamlarla nerelerde göstereceksiniz? Halkın sunduğunuz şeyleri öğrenmesi için medyaya nasıl başvurabilirsiniz? Satış, pazarlama, reklamcılık ve halkla ilişkiler yoluyla potansiyel müşterilerle bağlantı kurduğunuzdan emin olmak için yanıtlamanız gereken bu türden sorular bulunuyor. Ve her şeyden önce marka farkındalığını artırmanıza ve bir pazarlama stratejisi geliştirmenize yardımcı olması için sizi farklılaştıran benzersiz satış teklifinizi (USP) yazarak başlamalısınız.

Yeni işinizi duyurmanın birkaç yolu şöyle sıralanabilir:

 • Basılı reklamlar
 • Google reklamları
 • Çevrimiçi reklamlar
 • Basın bültenleri ve PR planı

Büyüme Planları Yapın

Birçok kişi piyasaya çok hızlı çıktıkları ve başarıya hazır olmadıkları için satışlarını kaybeden, hatta iflas eden son derece başarılı şirketler hakkında hikayeler duymuştur. Rolleri ve sorumlulukları devretmeyi öğrenerek büyüme planlarınızı yapmalısınız. İşinizin bir anda hızlanma ihtimaline karşı hazırlıksız yakalanmamak için ileriye bakmanız ve kararlar vermeniz gerekir. Bu tür planlar şunları içerebilir:

 • Pazar trendlerini incelemek
 • Yeni fikirleri test etmek
 • Yeni pazarlara doğru büyümek
 • Ürün serilerini ve hizmetleri genişletmek

Fikrinizi işe dönüştürmek için tıklayın!