Şirket Kuruluşu

3 Adımda YouTube İçerik Üreticileri İçin Şirket Kuruluşu

3 Adımda Youtube İçerik Üreticileri için Şirket Kuruluşu

Gelir Vergisi Kanununun 37.Maddesine göre, ticari kazancın tarifine dayanarak Youtuberlar’ın elde ettiği kazanç da artık vergilendiriliyor. Peki YouTuber ve Influencer’lar kolaylıkla nasıl şirket kurabilir? Sizler için süreci 3 adımda özetledik.

Vergi Düzenlemesi Sonucunda YouTuber’lar Şirket Kurmak Zorunda mı?

Düzenleme sonucu, yıllık 40.000 tl üst limit belirlenen arızi kazançlar dışındaki tüm kazançların vergiye tabii olmasından dolayı, gelir elde eden her vatandaş gibi Youtuber’lar da gelirini vergilendirmek zorundadır. Youtube’dan elde edilen gelir reklam geliri olarak kabul edildiği için, gelirleri devamlılık arz etmeyen faaliyetlerden elde edilen kazanç anlamına gelen “Arızi Kazanç” değil; “Ticari Gelir” olarak değerlendiriliyor. Böylelikle Youtuberlar ve Influencer’ların YouTube’dan elde ettiği gelirin vergilendirilmesi için bir alt limit bulunmuyor. YouTuber’lar ve Influencer’lar gelirlerinin miktarına bakılmaksızın vergi ödemek zorunda olduğundan, vergilendirme için en kolay yol olan şirket kuruluşunu değerlendirebilirler.

YouTuber’lar için en uygun şirket kuruluş yolu olan Şahıs şirketi kuruluşunun yanında isterseniz, paketlerimizi buradan inceleyip Limited Şirket ve Anonim Şirket kurma seçeneklerini de değerlendirebilir. Sizin için hangi şirket türünün uygun olduğuna bu yazımızdan yararlanarak da karar verebilirsiniz. Şirket kurmakta büyük kolaylık sağlayan olanaklarımızın yanında, Şirket kuruluş paketinize ekleyebileceğimiz, vergi ödemelerinizi ve finansal durumunuzu analiz edebileceğiniz WorqFinance uygulamamız da size bu konuda kolaylık sağlayacaktır. WorqFinance uygulamamızı buradan inceleyebilirsiniz.

YouTube Geliri Nasıl Takip Edilebilir ve Vergilendirmesi Nasıl İşliyor?

Gelir Beyanı için en doğru yol bir muhasebeci aracılığıyla Google tarafından düzenli gönderilen faturaların takibi olacaktır. WorqFinance sayesinde bu faturaların girişini kolaylıkla yapıp sonrasında tüm gelir gider takibinizi sorunsuz izleyerek işinizin verimliliğini artırabiliriz. Aynı şekilde banka hesabınıza yollanan miktardan da takip edebileceğiniz gelirinizin WorqFinance sayesinde vergi beyannamelerinden vergi tutarlarını görebilir, WorqFinance içerisindeki Vergi Takvimi özelliği sayesinde Vergi ödeme tarihleri için hatırlatma alabilirsiniz. YouTube’dan elde edilen gelirlerde KDV oranı ise %18’dir.

Şirket Kurmanın Bedeli ve Mükellef Olduğum Vergiler Nelerdir?

Ticari Kazançlarımız için Katma Değer Vergisi (KDV) ödeyeceğimizi biliyoruz, peki vergilendirme yapabilmek adına kuracağımız şirket için hangi vergileri ödüyor olacağız? Şahıs Şirketi için hiç gelir elde etmiyor olsanız da Bağ-Kur gibi sabit giderlerinizi ödemek durumundasınız. Ödemek durumunda olduğunuz vergiler ise KDV dışında, başlıca Gelir Vergisi, Geçici Vergi ve bunlara bağlı damga vergileridir. Fakat genç girişimci teşviki sayesinde 3 yıl süre ile vergilerden ve 1 yıl süre ile Bağ-Kur primlerinden muaf olabilirsiniz. Genç girişimci teşviki için gereken şartlar;

Daha önce hiç şirket kurmamış olmanız 29 yaşının altında olmanız (Kurmuş olduğunuz şirket için 3 yıl süre ile muaf olduğunuz vergiler, kuruluş işleminizi 29 yaşınızın altında gerçekleştirmiş olduğunuz sürece, yaşınız dolsa bile devam edecektir.)

Bonus

YouTuber ve Influencerlar Şirketlerini WorqCompany Aracılığı ile Kurarken Başka Ne Gibi Avantajlardan Faydalanabilirler?
Evini ofis olarak göstermek isteyen YouTuberlar eğer ev sahibi değilse kira bedeline ek, stopaj da ödemek durumunda kalacakları için Şirket Kuruluşu Paketlerimize ek Sanal Ofis hizmetimiz de oldukça işlevsel olacaktır. Sanal Ofis nedir bu yazımızdan detaylı inceleyebilirsiniz. Sanal Ofis temel olarak sizin ihtiyaçlarınız için hazır kurulu bir ofis alanının yasal adresiniz olarak gösterilme hizmetidir. Ayrıca kargo, çağrı ve mail karşılama hizmetimizle de çağrı, posta ve kargolarınız için prestiji yüksek bir adresiniz oluyor. Böylece ofislerin temizlik, kira, bakım-onarım gibi yüksek maliyetlerinden kurtularak kargolarınızı karşılayabileceğiniz ve müşterilerinize sunabileceğiniz bir adrese sahip oluyorsunuz. Ayrıca dilerseniz diğer ofis seçeneklerimiz olan Hazır Ofis ve Paylaşımlı Ofislerimizi inceleyebilir, işiniz için en uygun ofis seçeneğine karar verebilirsiniz.

Yukarıda özetlediğimiz kolaylıklar gibi bir çok ayrıcalıktan faydalanmak, şirket kurulumunuzu hızlıca yapmak için: Hemen form doldurun, sizi arayalım.

 

Join the conversation

Başa Dön