Şirket Kuruluşu

NACE Kodu Nedir?

Nace Kodu Nedir?

NACE kodu işyerlerinin faaliyet gösterdikleri alandaki tehlike sınıfının tespit edilmesinde kullanılır ve her işyeri için mutlaka belirlenmesi ve alınması gerekir. İşyeri açılışı veya faaliyetleri sırasında mutlaka karşınıza çıkacak olan NACE kodu ile ilgili merak ettiklerinizi ve bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

NACE bir tür kodlama sistemidir. Sistemin amacı Avrupa’daki ekonomik sistem ve faaliyetlerle ilgili istatistik yapmak ve bunları ilgililere yayınlamaktır.

NACE Fransızca “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne”nin (Avrupa Birliği’nde Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması) kısaltmasıdır. NACE kodu uygulaması, ISIC yani “Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması uygulaması ile de bağlantılıdır. NACE kodu ekonomik çalışmalarla ilgili istatistikleri ve bilgileri dünya ölçeğinde karşılaştırma bakımından son derece gerekli bir araçtır. Bunun yanında NACE kodu iş yerlerinin ya da firmaların faaliyet gösterdikleri alana göre tehlike sınıflarını gösteren bir koddur. NACE kodu 6 haneden oluşur. Bu nedenle altılı faaliyet kodu olarak da anılmaktadır.

NACE Kodunun İşlevi Nedir?

NACE kodu işyerinin faaliyet alanıyla ilgili tehlike sınıflarını belirler. İşyeri açılışı yapmadan önce ya da işyeri faaliyeti devam ederken belirlenmesi çok önemlidir. İşyeri açılışı yapılırken ve işyerini ilgili ticaret odasına kaydettirmeden önce NACE kodunu öğrenmeniz şarttır. Çünkü İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre işyerinin tehlike sınıfı belirlenirken de NACE kodu kullanılır.

NACE kodu nasıl alınır açıklamadan önce işyerlerinin tehlike sınıflandırmalarını bilmekte fayda var. İş yerleri, tehlike sınıfına göre 3’e ayrılır. Bu sınıflar şu şekilde:

  • Az tehlikeli: Büro hizmetleri, gıda, perakende alışveriş mağazasına benzer iş yerleri.
  • Tehlikeli: İmalat, kesme, boyama, servis gibi işlerin yapıldığı işyerleri.
  • Çok tehlikeli: İnşaatlar, madenler, tersane gibi ağır işlerin yapıldığı işyerleri.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işyerlerine tehlike sınıflarına göre önemli sorumluluklar getiriyor. Bu yüzden kodun doğru olması veya düzeltilmesi büyük önem arz ediyor.

NACE Kodu Nasıl Bulunur?

Yeni işyeri açarken ya da gerektiğinde NACE kodu almak için kullanabileceğiniz birden çok yöntem var. Elbette NACE koduyla ilgili ayrıntılı bilgiyi ve koda nasıl ulaşacağınızı muhasebecinize ya da mali müşavirinize danışabilirsiniz. Kendiniz almak isterseniz de kullanabileceğiniz yöntemlerden biri şöyle:

Ticaret Odası Websitesinden NACE Kodu Alma

Hali hazırda ticaret odasına kayıtlı bir işyeriniz varsa NACE kodunu öğrenmek için İstanbul Ticaret Odası’ndaki (İTO) kaydınızı sorgulayabilirsiniz. Bunun için ticaret odasının web sayfasında “Tescil İlan Kuruluş” alanına girin. Sonra “Sicil Kayıtları” sekmesini tıklayın. Ardından arama bölümüne faaliyet alanınızla ilgili kelimeleri girin. Bundan sonra karşınızda açılan firma detay sayfasında NACE kodunu görebilirsiniz.

SGK Sicil Numarası Üzerinden NACE Kodu Öğrenme

NACE kodunuzu öğrenmenin çok kolay bir yolu daha var. Firmanızın SGK sicil numarasının 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. haneleri NACE kodunuzu oluşturur. Yani aslında NACE kodunu öğrenmek için SGK sicil numaranızı bilmeniz yeterli.

NACE Kodu Nasıl Değiştirilir?

İşyerleri bazı durumlarda NACE kodunu değiştirmek ya da düzeltmek zorunda kalabilir. NACE kodu değişikliği için gereken işlemler hangi belgedeki kodun değiştirileceğine göre farklılık gösterir.

NACE kodu eğer vergi levhasında yanlış yazılmışsa bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurmalı ve “NACE Kodu Değişikliği Talep Dilekçesi” sunmalısınız. İstenen NACE kodu ve Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil olunan NACE kodu arasında iş konusu açısından uyumsuzluk yoksa, değişiklik için vergi levhası değişikliğinden sonra ticaret odasına başvuru yapılması gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda NACE kodu değişikliği yapılması gerekiyorsa linke tıklayarak gerekli işlemler yapılabilir. Yapılan işlemlerin onaylanmasının ardından işyeri sahipleri NACE kodu değişimini görüntüleyebilirler.