Şirket Kuruluşu

Şirket Kurarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir iş fikriniz var ve size para kazandıracağına inanıyorsunuz. Gerek fikrinizi profesyonel bir şekilde icra etmek gerekse kanunların zorunlu kılması sebebiyle bir şirket kurmaya karar verdiniz. Peki şirket kurmak için nereden başlamalısınız. İşte bu yazımızda, şirket kurarken dikkat etmeniz gereken küçük ayrıntılardan bahsedeceğiz.

Planlama Aşaması

Hayatın hemen her alanında olduğu gibi plansız atılan adımları ne getireceği öngörülemez. Karşınıza çıkan sürpriz durumlar bazen önemsiz olabilir, bazen güzel şeyler bile olabilir ancak iş yaşamında sürprizler genellikle kötü sonuçlar doğurur. O yüzden eğer bir işe atılmak istiyorsanız, bir girişimci olmak istiyorsanız, planlı olmalısınız.

Şirket kurmaya karar verirken, öncelikle şirket türünü kararlaştırmalısınız. Bunun için dilerseniz internet deryasında derin araştırmalar yapabilirsiniz dilerseniz WorqCompany’i arayarak uzman vergi danışmanımızla konuşarak şirket türüne karar verebilirsiniz.

Keza sadece şirket türü değil, yapacağınız işi sadece yerelde mi yapabilirsiniz? Yoksa uluslararası düzeyde bir oyuncu olabilir misiniz? Bu ve benzeri konularda danışmanlık alabilirsiniz. Böylece şirketinizi daha kurmadan önlemlerinizi alabilirsiniz ve tüm hamlelerinizi planınıza uygun atarak kötü sürprizlerden kurtulursunuz.

Profesyonel Bir Ekip

Şirket kurma fikri beyninizde canlandığında belkide her şeyi tek başınıza halletmeyi hayal ettiniz. Kuracağınız işin niteliğine ve büyüklüğüne göre işinizi yalnız yapabilirsiniz. Ancak, şirketinizin arka planında sizin ve şirketiniz için zaruri olan yasal düzenlemelerle baş etmek, gözünüzden kaçabilecek fırsatları yakalamak için mutlaka alanında uzman profesyonellerden yardım almalısınız.

Worqcompany baştan başa şirketinizin kuruluşundan işleyişine kadarki tüm süreçlerde size gereken profesyonel desteği her biri alanında uzman çalışanları ile sağlar. Siz işinizi yalnız başınıza yapmanın tadına varırken aslında arka planda koca bir ekip işin arka planında sorunları sizin için çözer.

Şirket Adresiniz Neresi Olmalı?

İşletme adresi olarak üç seçenek bulunmaktadır.

Fiziki bir iş yeri kiralamak; İşletme sahibi yapacağı işin türüne ve ihtiyacına göre dilerse gerçek bir iş yeri tutarak adres olarak kullanabilir. 

Home-ofis; Günümüzde özellikle e-ticaret işleri bir bilgisayar yardımıyla yapılabildiğinden kişi isterse ikamet ettiği evi de işletme adresi olarak gösterebilmektedir. 

İlk iki seçenekteki en büyük handikap stopaj vergisidir. Eğer kiraladığınız yeri bir şirketten değil de gerçek kişiden kiraladıysanız, belirli oranlarda stopaj vergisi ödemeniz gerekecektir.

Sanal ofis; Adres konusunda bir diğer seçenek ise günümüzde oldukça popüler olan sanal ofis uygulamasıdır. 

Sanal ofis kullanımının en büyük artısı kira stopajının olmamasıdır. Sanal ofisin bir diğer artısı eğer doğru yerden kiralama yaptıysanız lokasyon avantajıdır. Normalde bir iş yeri kiralamak istediğinizde lokasyon ne kadar merkezi ve prestijli ise fiyat o kadar yüksektir. 

Oysa Worqcompany üzerinden sanal ofis kiralamanız halinde adresiniz istanbulun en merkezi ve prestijli adreslerinden biri olur ve kiranız fiziki bir iş yerini asla tutamayacağınız çok düşük bir tutardır.

Teşvik Alabiliyor Musunuz?

Şirket kuranların pek çoğu şirketlerini kurup işe başladıktan sonra iş konuları ile ilgili teşvikleri araştırırlar. Tabiki kurulu şirketlere de gerek kredi gerek hibe yoluyla destek sağlayan kurum ve kuruluşlar bulunabilir. Ancak doğru olan şirketi kurmadan teşvikleri araştırmaktır. Örneğin KOSGEB girişimcilere önce kısa bir eğitim verip ardından şirket kurmaları için teşvik sağlayan bir kuruluştur. 

Teşvik ve kredi gibi olanakları şirket kuruluşundan önce sağlamak üzerinizde oluşacak mali baskıyı ve riski dağıtarak size işinize odaklanmak için bir alan bırakacaktır.

Kuruluş İşlemleri

Tüm planınızı hazırladınız ve şirketi kurmaya hazırsınız, kuracağınız şirketin türüne göre yasal zorunluluklara dikkat etmelisiniz. Örneğin bir anonim şirket kurmaya karar verdiniz ancak ana sözleşmeyi hazırlarken gerekli bazı bilgileri eksik ya da yanlış girdiniz. Bu durum size en iyi ihtimalle zaman kaybettirir. Ticaret odası randevu sistemiyle çalıştığından, bu tür bir hata sizin belki 2 belki 3 gün sonrasına tekrar randevu almanıza ve geçtiğiniz süreçleri tekrarlamanıza sebep olur.

Tüm bu hatalara ve gecikmelere izin vermemek adına WorqCompany’e gelirseniz, tüm bu kuruluş süreçlerini sizin yerinize işin uzmanı ekiplerimiz yerine getirir. Günümüzde popüler bir deyiş haline geldiği gibi “siz kahvenizi içerken”, biz şirketinizi hatasız bir şekilde kurarız.

“Kolay Şirket” paketi ile şirket kuruluş işleminizi WorqCompany ayrıcalıklarıyla gerçekleştirmek için tıklayın.