Şirket Kuruluşu

Temizlik Şirketi Kurmak

Günümüzde kurulabilecek mantıklı iş fikirlerinden birisi de temizlik işleri yapan bir şirket kurmaktır. Bu tür bir işin en büyük handikabı eleman teminidir. Gerek müşterilerle doğrudan muhatap olacakları için, gerekse en maliyetli kısım sayılacağı için özellikle bu konuya eğilmekte fayda var.

Yazımızın konusu, temizlik şirketi nasıl kurulur ve dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir diye özetlenebilir. 

Temizlik Şirketleri Ne İş Yapar? 

Temizlik şirketi dendiğinde ilk akla gelen ev temizliği olsa da aslında çok kapsamlı bir iş modeli olduğu söylenebilir. Hastane, otel gibi insanların toplu olarak bulundukları ortamların temizliği, fabrika, şantiye gibi temizlenecek alanların çok farklılaşabildiği yerlerin temizliği, inşaatların satış öncesi temizliği gibi kollar düşünülebilir. 

Bu nokta önemli neden derseniz, şirketinizin büyüklüğüne bu nokta sayesinde karar verebilirsiniz. Eğer sadece ev temizliği üzerine odaklanmayı düşünüyorsanız daha küçük çaplı bir şahıs işletmesi düşünülebilir. Ancak diğer kapsamlı işler düşünüldüğünde limited veya anonim şirket kurmak daha anlamlı olacaktır.

Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur?

Aslında temizlik şirketi nasıl kurulurdan çok şirket nasıl kurulur daha doğru bir başlık olacaktır. Konu ile ilgili maliyetler hakkında ayrıntılı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz. https://www.worqcompany.com/sirket-kurulusu/sirket-kurmanin-maliyeti-nedir/ 

Yukarıda da bahsettiğim gibi önce şirketin türüne karar vermek gerekecektir. Worqcompany uzmanlarından bu konuda da destek alabilirsiniz. Eğer kurmak istediğiniz şirket türü şahıs işletmesi ise;

Internet aracılığı ile şirket kuruluş işlemlerini başlatabilirsiniz, her ne kadar kuruluşu kendiniz yapabilecek olsanızda hatasız bir kurulum ve ilerleme için bu anda dahi destek almanızı öneririm. Şirket kuruluşunun  hemen ardından bir mali müşavirle anlaşmak zaten bir zorunluluk. 

Limited veya anonim şirket kurmak için ise öncelikle bir ana sözleşme hazırlanmalı, şirket unvanı kanuna uygun şekilde belirlenmeli, ana sözleşme ilgili ticaret odasınca onaylanmalı, noter onay işlemleri yapılmalı (imza sirküleri vs.), anonim şirketlerde bankaya sermaye blokajı yapılmalı ve yine vergi dairesine açılış bildirimi yapılmalıdır.

Temizlik Şirketi Açmak İçin Neler Gerekli?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, bu iş kolunun en büyük ihtiyacı personeldir. Şirketinizi kurar kurmaz personel arayışına başlamanız gerekecektir.

Bu şirketi kurmak için neler gerekir diye baktığımızda, şirketin büyüklüğü ile orantılı bir sermayeye ihityacınız olacak. Bunun  ana sebebi yine piyasaya teklif vermeden önce personelinizin hazır olması gerekliliğidir. 

Şirket kuruluşunun hemen ardından personel tedarik etmeli sgk işlemlerini tamamlamalısınız. Ayrıca personelin kıyafet, gerekiyorsa servis gibi ihtiyaçlarını da baştan hazırlamanız gerekecektir. 

Yine temizlik için gerekli kimyasallar, alet edevatlar da işe başlamadan elinizde olması gereken diğer kalemlerdir. 

Şirketiniz için, bir bilgisayar, işe özel en az bir telefon numarası, mümkünse bir internet sayfası, reklam ve pazarlama için kartvizit, sosyal medya reklamları gibi kalemleri de unutmamak gerekir.

Ayrıca şirket kurarken dikkat etmeniz gereken diğer unsurlar için linkteki yazımı okumanızı tavsiye edebilirim. https://www.worqcompany.com/sirket-kurulusu/sirket-kurarken-nelere-dikkat-etmek-gerekir/  

Temizlik Şirketi Açmak İçin Hukuksal Durumlar 

Bir şirket kurarken belirlenmesi gereken şeylerden biri de nace  yani faaliyet kodudur. Temizlik işlerinin nace kodu şu şekildedir; “81.21.01 Nace Kodu; Binaların genel temizliği (daire, apartman, büro, fabrika, kurum, mağaza vb. her türlü binanın genel temizliği dahil, pencere, baca, sanayi makinesi, vb. uzmanlaşmış temizlik faaliyetleri hariç)

Temizlik şirketi kurmak için vergisel anlamda özellikli bir durum yoktur. Kuruluşun ardından ödemeniz gerekecek vergi benzeri kamu giderlerini şöyle listeleyebiliriz;

Devlet Destekli Temizlik Şirketi Kurma Süreci 

Temizlik şirketi kurmak için devlet desteğine başvurabilirsiniz, KOSGEB’in desteklenen iş kolları listesinde bu faaliyet kodu yer almaktadır. Dolayısıyla yine kuracağınız şirket türüne göre değişen tutarlarda destek alma şansınız var.

KOSGEB desteklerine başvurabilmek için öncelikle kurumun düzenlemiş olduğu online eğitime katılmanız eğitim sonunda düzenlenen sertifikayı aldıktan sonra şirketinizi kurmanız gerekmektedir. Bu ayrıntıya aman dikkat edin.

Eğer kararınızı verdiyseniz ve bir temizlik şirketi kuracaksanız gelin WorqCompany’ye şirket kuruluşu hakkında ayrıntıları konuşalım ve siz işinizin ayrıntılarını planlarken biz şirketinizi kuralım.