Şirket Kuruluşu

5 Adımda Youtube İçin Şirket Kurmak

3 Adımda Youtube İçerik Üreticileri için Şirket Kuruluşu

Gelir Vergisi Kanununun 37.Maddesine göre, ticari kazancın tarifine dayanarak Youtuberlar’ın elde ettiği kazanç da artık vergilendiriliyor. Peki YouTuber ve Influencer’lar kolaylıkla nasıl şirket kurabilir? Sizler için süreci özetledik.

Youtuber’lar Neden Şirket Kurmak Zorunda? 

Youtuberların kazançları reklam üzerinden olduğu için yasal olarak vergi mükellefiyeti açtırmak bunun içibde en azından bir şahıs şirketi kurmak zorundadırlar.  Aslında bu zorunluluk sadece youtuberlar için değil benzer şekillerde iş yapan sosyal medya kullanıcıları da yani reklamdan para kazananlar mutlaka şirlket kurmak zorundadırlar.

Youtube Gelirlerinin Vergilendirilmesi 

Youtuberların kazançları ticari kazanç sayılmaktadır, dolayısıyla gelir vergisi kanunundaki ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilirler.
Bunun anlamı, yıllık olarak elde ettikleri kazançlarından giderlerini düşerek beyanname verilecek ve oluşan matrah üzerinden vergi hesaplanacaktır.
Verginin oranı kurulacak şirket türüne göre değişmektedir. Eğer şahıs işletmesi kurulursa artan oranlı bir vergi tarifesi uygulanır bu anlamda oranlar %15 ile %40 aralığındadır. Ancak kurumlar vergisi mükellefiyeti olan bir şirket kurulursa yani limited veya anonim şirket o zaman sabit oranlı vergilendirmeye tabi olunur bu noktada oran 2021 yılı için %25’tir.

Youtuber’lar Nasıl Şirket Kurabilir? 

Şahıs işletmesi kuruluşu; diğer şirket türlerine nazaran daha kolaydır. Kuruluş için interaktif vergi dairesi üzerinden kuruluş başvurusu yapılmakta, ardından vergi dairesince yapılacak yoklama ile şirket kuruluşu tamamlanmaktadır.
Limited şirket kuruluşu; Kuruluşta ilk aşama şirket ana sözleşmesinin hazırlanmasıdır, öncelikle ticaret odası ile irtibatlı bir şekilde şirket unvanı belirlenir. Ardından şirket genel kurul ve yönetim kurulu üyeleri belirlenerek ana sözleşmede belirtilir. Ayrıca ana sözleşmede şirketin faaliyet konuları da belirtilmelidir.
Kuruluş bilgileri belirlendikten sonra mersis sistemine giriş yapılır ve sistemden potansiyel vergi numarası ile vergi dairesi bilgileri alınır.
Son yapılan değişiklikle birlikte Limited şirket kuruluşunda sermayenin ¼’ünün bloke zorunluluğu kaldırılmıştır. Dolayısıyla limited şirket kuruluşu için yasal zorunluluk olan minimum sermaye tutarı olan 10.000 TL’nin 2 yıl içerisinde şirket hesabına geçirilmesi yeterlidir.
Anonim şirket kuruluşu; limited şirket ile hemen hemen aynı prosedürler izlenmektedir fark olarak kuruluş sermayesi en az 50.000 TL olmak zorunda ve bu tutarın ¼’ü olan 12.500 TL’nin kuruluşta bankaya yatırılması gerekmektedir.

Youtube için Şahıs Şirketi Kurmak

Şahıs işletmelerinin işletme sahibinden ayrı bir kişiliği yoktur. Bir şahıs işletmesi kurmanın faydası eğer yıllık olarak 53.000 TL’ye kadar kar elde etmeyi ön görüyorsanız vergi oranınız diğer şirket türlerine göre daha avantajlı olacaktır. Ayrıca şahıs işletmesinin kuruluş ve gerekirse kapanış işlemleri de diğer şirket türlerine göre daha kolay olmaktadır.

Youtube için Limited Şirket Kurmak 

Limited şirket kurmanın şahıs işletmesine göre bir avantajı devlete karşı oluşan borçlarından sadece şirkete koydukları sermaye tutarınca sorumlu olmalarıdır. Bir diğer avantaj vergisel anlamda yukarıda da bahsettiğimiz gibi sabit oranlı vergi ödemeleridir.

Youtube için Anonim Şirket Kurmak

Anonim şirket kurmak limited şirket kurmanın avantajlarının üzerine birkaç avantaj daha eklemektedir. En büyük avantajı ortakların sorumlulukları konusunda ortaya çıkmaktadır. Şirket sahipleri gerek üçüncü kişilere gerekse devlete karşı oluşan borçlarından sadece şirkete koydukları veya koymayı taahhüt ettikleri sermayeyle sorumludurlar.

Bir diğer avantaj, gerçek kişiler sahip oldukları anonim şirket hisselerini iki tam yıl ellerinde tutmuş olmak kaydıyla sonradan satmaları halinde elde ettikleri kazanç için Gelir Vergisi ödemezler. Kurumlar vergisi mükellefi olan şirketler en az iki tam yıl aktiflerinde kayıtlı olan gayrimenkulleri satmaları halinde elde edilen kazancın yarısı için vergi ödemezler.

Youtuber’lar için Şirket Kuruluş Maliyeti Nedir?

Şirket kurma maliyetleri şirketin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Yaklaşık olarak belirtecek olursak bir şahıs şirketi kurmanın maliyeti; 400 TL’dir. Limited şirket kurmanın yaklaşık maliyeti; 1.800TL civarındadır. Anonim şirket kurmanın yaklaşık maliyeti ise sermaye blokajını saymazsak 2.500 TL civarındadır.

Youtube için Şirket Kuruluşunda Hangi NACE Kodu Seçilir? 

Nace kodu işletmenin faaliyet konusunun resmi karşılığıdır. Her ne iş yapıyorsanız buna ilişkin nace kodunuzu önceden belirlemeli ve şirketinizin kuruluşunda bu kodu belirtmelisiniz. Youtuber’lar için uygun olan nace kodu; 63.12.01  Web portalı faaliyetleri olarak belirlenmelidir.

Bonus: Youtube Şirketleri için Sanal Ofis Hizmeti 

Youtuberlar işlerini evlerinde pc başında gerçekleştirdikleri için dilerlerse homeofis olarak dilerlerse de sanal ofis uygulaması aracılığıyla şirket adresi belirleyebilirler.
Sanal ofis kullanımının en büyük artısı kira stopajının olmamasıdır. Eğer ikamet ettiğiniz evinizi adres olarak gösterirseniz ödediğiniz kiranın vergisini ev sahibinden keserek develete ödemekle yükümlü olursunuz ancak sanal ofislerde kiraya verende bir şirket olduğu için bu ödev ortadan kalmaktadır.

YouTube Geliri Nasıl Takip Edilebilir ve Vergilendirmesi Nasıl İşliyor?

Gelir Beyanı için en doğru yol bir muhasebeci aracılığıyla Google tarafından düzenli gönderilen faturaların takibi olacaktır. WorqFinance sayesinde bu faturaların girişini kolaylıkla yapıp sonrasında tüm gelir gider takibinizi sorunsuz izleyerek işinizin verimliliğini artırabiliriz. Aynı şekilde banka hesabınıza yollanan miktardan da takip edebileceğiniz gelirinizin WorqFinance sayesinde vergi beyannamelerinden vergi tutarlarını görebilir, WorqFinance içerisindeki Vergi Takvimi özelliği sayesinde Vergi ödeme tarihleri için hatırlatma alabilirsiniz. YouTube’dan elde edilen gelirlerde KDV oranı ise %18’dir.

Mükellef Olduğum Vergiler Nelerdir?

Ticari Kazançlarımız için Katma Değer Vergisi (KDV) ödeyeceğimizi biliyoruz, peki vergilendirme yapabilmek adına kuracağımız şirket için hangi vergileri ödüyor olacağız? Şirket kurduğunuzda hiç gelir elde etmiyor olsanız da Bağ-Kur gibi sabit giderlerinizi ödemek durumundasınız. Ödemek durumunda olduğunuz vergiler ise KDV dışında, başlıca Gelir veya Kurumlar Vergisi, Geçici Vergi ve bunlara bağlı damga vergileridir.

Fakat eğer şahıs işletmesi kurmaya karar verirseniz genç girişimci teşviki sayesinde 3 yıl süre ile gelir vergisinden ve 1 yıl süre ile Bağ-Kur primlerinden muaf olabilirsiniz. Genç girişimci teşviki için gereken şartlar;
Daha önce hiç şirket kurmamış olmanız 29 yaşının altında olmanız (Kurmuş olduğunuz şirket için 3 yıl süre ile muaf olduğunuz vergiler, kuruluş işleminizi 29 yaşınızın altında gerçekleştirmiş olduğunuz sürece, yaşınız dolsa bile devam edecektir.)

Bonus

YouTuber ve Influencerlar Şirketlerini WorqCompany Aracılığı ile Kurarken Başka Ne Gibi Avantajlardan Faydalanabilirler?

Evini ofis olarak göstermek isteyen YouTuberlar eğer ev sahibi değilse kira bedeline ek, stopaj da ödemek durumunda kalacakları için Şirket Kuruluşu Paketlerimize ek Sanal Ofis hizmetimiz de oldukça işlevsel olacaktır. Sanal Ofis nedir bu yazımızdan detaylı inceleyebilirsiniz. Sanal Ofis temel olarak sizin ihtiyaçlarınız için hazır kurulu bir ofis alanının yasal adresiniz olarak gösterilme hizmetidir.

Ayrıca kargo, çağrı ve mail karşılama hizmetimizle de çağrı, posta ve kargolarınız için prestiji yüksek bir adresiniz oluyor. Böylece ofislerin temizlik, kira, bakım-onarım gibi yüksek maliyetlerinden kurtularak kargolarınızı karşılayabileceğiniz ve müşterilerinize sunabileceğiniz bir adrese sahip oluyorsunuz. Ayrıca dilerseniz diğer ofis seçeneklerimiz olan Hazır Ofis ve Paylaşımlı Ofislerimizi inceleyebilir, işiniz için en uygun ofis seçeneğine karar verebilirsiniz.

Yukarıda özetlediğimiz kolaylıklar gibi bir çok ayrıcalıktan faydalanmak, şirket kurulumunuzu hızlıca yapmak için: Hemen form doldurun, sizi arayalım.

Join the conversation