Şirket Kuruluşu

Yurtdışında Şirket Nasıl Kurulur?

Yurtdışında Şirket Nasıl Kurulur?

Yurtdışında şirket kurmanın pek çok farklı avantajı olabiliyor. Siz de çeşitli nedenlerle yurtdışında şirket kurmak istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Türk girişimciler ve yatırımcılar işlerini büyütmek, vergi avantajlarından faydalanmak, oturma izni ya da vatandaşlık almak veya faaliyetlerini taşımak için pek çok yabancı ülkede şirket kuruyor. Yurtdışında şirket kurma işlemleri ise ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu yazı, yurtdışına açılmak isteyen okuyucularımız için özellikle son dönemde Türk yatırımcıların gözdesi olan ülkelerdeki şirket kurma prosedürleri hakkında ayrıntılar içeriyor.

Amerika’da Şirket Kurmak

Amerika’nın Delaware eyaleti, şirket kurmak isteyen girişimciler tarafından en çok tercih edilen yerlerden birisi. Amerika’da yaklaşık 20 türk şirket kurmak mümkün, LLC ve C Corp türleri ise uzaktan da kurulabilir. Başlangıçta şirketler için büyük sermayelerin olmasına gerek yok fakat şirketin hisselerinin sonradan satın alınması gerekiyor. Bu sebeple başlangıçta hisse miktarını doğru belirtmek ve minimumda tutmak önemli.

İsrail’de Şirket Kurmak

İsrail Şirketler Kanunu madde 2’ye göre herkes bir şirketin kurucusu olabilir, dolayısıyıla kurucuların, yöneticilerin veya pay sahiplerinin de İsrail vatandaşı olması gerekmemekte. Ayrıca İsrail’de bir şirket kurabilmek için asgari sermaye alt sınırı yok, bunun yanında kayıtlı sermaye için bloke edilmesi gereken bir depozito yükümlülüğü de bulunmuyor. İsrail’de en yaygın ortaklık türü ise limited şirket.

Macaristan’da Şirket Kurmak

Macaristan, Avrupa’da şirket kurmak isteyenler için en cazip ülkeler arasında yer alıyor. Elbette bunun en önemli nedenlerinden biri, vergi avantajları. Macaristan’da kurumlar vergisi yüzde 9’dur. Bu oran Avrupa’daki en düşük vergili ülkelerden biri olmasını sağlar. Şirketleşme sonrası işlemler ve masraflar da diğer pek çok Avrupa ülkesine göre daha kolay ve daha hızlı gerçekleşir. Dahası bilişim altyapısının çok gelişmiş olması Macaristan’ı özellikle bilişim şirketleri için çok avantajlı kılıyor. Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü Budapeşte’de bulunuyor. Macaristan’da şirket kuruluşu sonrası 1-2 ve 5 yıllık oturum izinleri alınabilir.

Estonya’da Şirket Kurmak

Son dönemde pek çok şirket sahibi ve girişimci Estonya’da şirket kurmayı planlıyor. Şimdiye kadar da yüzlerce hatta binlerce Türk Estonya’da şirketler kurdu. Estonya’nın tercih edilmesindeki en büyük etken şüphesiz ülkenin yabancılara teşvikleri ve vergi avantajları. Estonya’da şirket kurmak isteyenlerin tercih ettiği en popüler şirket bir limited şirket türü olan “osauhing”‘dir. Bu şirket türü ülkeye gitmeden tamamen online olarak yapılabilmektedir. Üstelik Estonya’da şirket kurmak için minimum 2.500 Euro’luk sermaye yeterlidir. Elbette öncesinde bilmeniz gereken pek çok nokta var. Kurulacak şirkette birden fazla hissedar olması halinde hissedarlar arasındaki ilişkileri düzenleyecek hissedarlar anlaşması yapılması gerekiyor. Ayrıca şirket isminin müsaitliği ve başka bir şirketin marka hakkına zarar verip vermediği kontrol edilmeli. Estonya’da şirket kurmak istiyorsanız ülkede resmi bir adres göstermeniz zorunlu. Estonya’da şirket kurmak için ülkede bir banka hesabınızın olması zorunlu değil, ancak çeşitli işlemler için bir hesabınızın olmasının birçok avantajı var.