Vergi Süreçleri

Satın Alınan Binek Otomobil Nasıl Şirket Gideri Gösterilir?

Şirket sahiplerinin en büyük sıkıntılarından biri, gider göstermektir. Yasal olarak giderleştirilebilecek kalem ne kadar az ise ödemeniz gereken vergi o kadar yükselmektedir. Bunun sebebi aslında harcamalar yaptığınız halde bunları belgelendiremediğinizde kazancınızın kar olarak görünmesidir. Yani bir anlamda elinizde olmayan paranın vergisini ödemektesiniz.

Şahıs şirketlerinin ve limited şirketlerin neleri giderleştirebileceğine dair daha önce yazılar yayınlamıştık. Bu yazımızda ise işletme sahibinin binek aracını şirkete nasıl kaydedebileceğinden ve giderleştirme sürecinden bahsedeceğiz. Tabi bunu şirket türlerine göre ayırmakta fayda var.

Binek Otomobil Alımında Giderleştirme

Öncelikle bir binek aracınız var ise bununla ilgili neleri giderleştirebileceğinizden söz edelim. Bu konu şirketten şirkete değişiklik göstermiyor. Bir binek otomobiliniz yoksa kiralama da yapabilirsiniz, buna da auyrıca değineceğiz.

İlk olarak belirtmek gerekir ki yaptığınız iş binek otomobil kiralaması veya işletilmesi üzerine ise buradaki kısıtlamalar sizin için geçerli değil. Tüm bu kısıtlamalar diğer ticari ve mesleki kazanç sahiplerinin işleri için kullandıkları otomobilleri kapsamaktadır. 

Binek otomobil size ait ise ya da yeni alacaksanız aracın fiyatıyla ilgili bir sınırlandırma var. Şöyleki, ister sıfır araç alın iste ikinci el 2022 yılında aldığınız binek otomobilinizi alırken ödediğiniz özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi toplamının maksimum 200.000 TL’sini gider olarak gösterebilirsiniz. Bu tutarın üzerinde kalan kısım ise kanunen kabul edilmeyen gider(KKEG) sayılmaktadır. Aracın fiyatı için ise 230.000 TL’lik bir kısıtlama söz konusudur. Yani ÖTV ve KDV hariç aracın fiyatı 230.000 TL’den fazla dahi olsa en fazla bu tutarı amortismana tabi tutmanıza izin veriyor kanunlarımız. 

Bu anlamda ikinci el araçlarda da toplam olarak en fazla 430.000 TL tutarına kadarı amortismana tabi tutulabilirken üzerinde kalan kısım için KKEG hükmü uygulanmalıdır.

Binek Otomobillerin Kiralanması

Bir binek otomobiliniz yok ancak işlerinizde kullanmak için kiralamayı düşünüyorsanız burada da bir kısıtlama söz konusu. Aracın aylık kira bedelinin en fazla KDV hariç 8.000 TL’ye kadar olan kısmını giderleştirebilirsiniz. Bunun sonucu olarak tabiki 8.000 TL’nin KDV’si indirilebilir. Üzerinde kalan kısım ise KKEG sayılmaktadır. Yani siz aracı aylık 10.000 TL’ye kiralamış dahi olsanız 8.000 TL giderleşirken kalan 2.000 giderleştirilemez. KDV olarak da 1.440 TL indirilecek KDV olarak dikkate alınır, üzerinde kalan 360 TL ise KKEG olur.

Bu konuda genellikle yanlış bilinen bir konuya daha değinmek istiyorum. Eğer aracı tam bir aylığına değilde birkaç günlüğüne ya da haftalığına kiralarsanız, tutar sınırlamasını günlüğe göre hesaplamanız gerekir. Bunu da örneklendirmek gerekirse;

Siz aracı 10 günlüğüne kiraladıysanız hesaplama şu şekilde yapılmaktadır: 

  • 8.000 / 30 = 266,67 
  • 266,67 * 10 = 2.666,7

10 gün için giderleştirebileceğiniz tutar 2.666,7 TL’yi geçememektedir.

Binek Otomobilin Diğer Masraflarının Giderleştirilmesi

Binek otomobilin alış maliyetleri amortismana tabi tutularak 5 yıl içinde parça parça giderleştirilebiliyor. Peki diğer masraflar nasıl giderleştirilecek? 

Aracınızın yakıt masrafları, otopark masrafları, bakım masrafları, otoyol ücretleri vb. giderlerinin %70’lik kısmı doğrudan gider yazılabilmekte. Tabiki belgelendirmek kaydıyla. Bu konuda da KDV aynı orana tabi. Yani ilgili giderlerin KDV’si de %70 oranında indirilecek KDV olarak dikkate alınabiliyor. 

Örneğin, bir günde 200 + KDV yakıt aldınız, 100 + KDV otopark masrafınız oldu. Bu durumda;

200*0,70 = 140 yakıtın giderleştirilebilecek kısmı,

140*0,18 = 25,2 yakıtın KDV’sinin indirilebilecek kısmı,

100*0,70 = 70 otoparkın giderleştirilebilecek kısmı,

70*0,18 = 12,6 otopark KDV’sinin indirilebilecek kısmı, olarak dikkate almanız gerekmekte.

Binek Otomobili Şirkete Kaydetmek

Eğer şirketinizi kurduktan sonra şirketiniz adına bir binek otomobil alıyorsanız bunu normal sabit kıymet olarak ilgili faturasıyla kayıtlara alabilmektesiniz. Tabiki yukarıda bahsettiğimiz gider kısıtlamalarına dikkat etmek şartıyla.

Ancak zaten var olan aracınızı şirket kayıtlarına almak istiyorsanız, bu durumda iki yoldan birini izlemeniz gerekiyor. Birinci yol kurumlar vergisi mükellefi şirketler olan Ltd ve A.Ş. için geçerli olan yol aracı kendinizden şirketinize satmak. Sahip olduğunuz otomobili şirket kayıtlarına alabilmek için şirketten kendinize gider pusulası düzenlemeli ve bu belge yoluyla kayıtlara almalısınız. Bildiğiniz gibi sahibi olsanız da limited veya anonim şirketlerin sizden ayrı bir kişiliği bulunmakta. Dolayısıyla aracın mülkiyeti sizden çıkarak şirketin mülkiyetine geçmekte.

Şahıs işletmelerinde ise durum biraz farklı. Sahip olduğunuz aracın masraflarını giderleştirmek istiyorsanız, interaktif vergi dairesi üzerinden genel amaçlı dilekçe ile aracınızı kayıtlara almak istediğinizi vergi dairesine bildiriyoruz. Aracın ruhsat görselini de ek olarak iletiyoruz. Ardından aracı sabit kıymet olarak kayıtlara alarak hem amortismana tabi tutabilirsiniz hem de diğer masrafları yukarıda bahsettiğimiz kısıtlamalar ışığında giderleştirebilirsiniz.

Siz de şirket kurmayı düşünüyorsanız ya da hali hazırda var olan şirketinizi WorqCompany’e taşımak istiyorsanız, linke tıklayın ve bize ulaşın!