Vergi Süreçleri

Vergi Borçları İnternetten Nasıl Ödenir?

İş hayatına atıldınız ve artık bir şirketiniz var. İster şahıs işletmesi ister limited şirket isterseniz de anonim şirket olun, yaptığınız işlerden dolayı artık vergi ödemeniz gerekiyor. 

Mevzuatımıza göre vergiye tabi kazancınızın yani vergi dilindeki adıyla matrahının devlete bildirilme görevi mali müşavirlere ait bir görevdir. Ancak bu matrah üzerinden hesaplanan vergiyi mükelleflerin kendilerinin ödemesi de yasal bir zorunluluktur. Bu yazımızda verginizi hangi kanallardan nasıl ödeyeceğinizi antalatacağız.

Verginin Türleri

Öncelikle bir şirket sahibi olarak hangi vergilerle muhattap olacağınızdan bahsetmek gerekirse;

Katma Değer Vergisi: katma değer vergisi, sattığınız mal veya hizmetin fiyatına eklenen bir vergi türüdür. Bu vergiyi müşterinizden satış esnasında tahsil ederek devlete ödemek üzere kayıtlarınıza alırsınız. Her ayın 26’sı bir önceki ayın KDV beyan ve ödemesinin son günüdür. Muhasebeciniz gelir faturalarınızdaki KDV ile gider faturalarınızdaki KDV farkını hesaplayarak beyannameyi vergi dairesine iletir. Ortaya çıkan fark bazen pozitif bazen negatif olabilir. Yani KDV ödemeniz çıkadabilir çıkmayadabilir. Bilmemiz gereken KDV beyannamesi ile birlikte mutlaka ödenmesi gereken bir vergi doğar bu da damga vergisidir. 2022 yılı için KDV beyannamesinin damga vergisi 87,30 TL’dir. 

Geçici Vergi: Hem gelir vergisi mükellefleri hem de kurumlar vergisi mükellefleri her yıl 3’er aylık dönemler halindeki kazançları için geçici vergi öderler. Kayıtlara alınan faturalardaki kara göre hesaplanacak olan bu vergi yine beyan edilmesi gereken süre içinde ödenmelidirde.

Damga Vergisi: sözleşmeler üzerinden hesaplanan damga vergisi ödeme zamanı anlamında uygulamada üç şekilde karşımıza çıkmaktadır. Birincisi damga vergisi mükellefleri açısından; izleyen ayın 26’sına kadar beyan edilerek ödenir. Mükellefiyeti olmayanlar vergiye tabi işlemi yaptıktan itibaren 15 içinde beyan ederek ödemek zorundadırlar. Son olarak yukarıda da bahsettiğimiz vergi beyanlarının damga vergileri ise ilgili bulundukları verginin ödeme süresi içinde ödenirler.

Stopaj Vergisi: aylık veya üç aylık olarak belirlenebilmektedir. Yasal olarak 10 veya daha az işçi çalıştıranlar 3 aylık olarak verebilirken diğerleri aylık olarak beyanname vermek zorundadırlar. Bu anlamda 3 aylık beyan verecek olanlar Ocak-Şubat-Mart aylarının stopaj vergisini Nisan ayının 26’sına kadar beyan etmek zorundadırlar. Aylık verenler ise ertesi ayın 26’sı beyannameyi vermelidirler.

Gelir/Kurumlar Vergisi: bu iki vergi türü de yıllık olarak beyan edilern vergilerdir. Gelir vergisi ertesi yılın mart ayında beyan edilerek iki taksit halinde ödenirken. Kurumlar vergisi yine ertesi yılın nisan ayında beyan edilerek ödenmektedir.

Vergiler Nasıl Ödenir?

Yasal olarak tüm vergilerin mükelleflerince ödenmesi zorunluluğundan bahsetmiştik. Sizde vergi borcunuzu aşağıdaki şekillerde ödeyebilirsiniz.

  • Nakit Ödeme: bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek vezneden doğrudan vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz.
  • Posta Yoluyla Ödeme: Pek kullanılan bir yöntem olmasa da vergi borcunuzu posta kanalıyla da ödeyebilmektesiniz.
  • Online / İnternetten Ödeme: İnteraktif vergi dairesine girerek de verginizi ödeyebilmektesiniz. Yapmanız gereken tek şey yol online vergi dairesine gitmek. Siteye girdikten sonra soldaki sekmelerden “Ödeme ve Borç İşlemleri” sekmesine tıklayarak borcunuzu görebilir ve bu sayfada bulunan “Öde” butonu aracılığı ile vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz.