Vergi Süreçleri

Yazılım Şirketi Kuruluşu

Mesleki bilgiye dayalı iş fikirlerinden olan yazılım şirketi kuruluşu günümüzde getirisi oldukça yüksek olabilecek iş fikirlerinden biridir. Her ne kadar mesleki bilgiye dayalı diyerek söze başlamış olsam da tabii ki siz şirketi kurup bilgili kişileri personel olarak da çalıştırmayı düşünüyor olabilirsiniz.

Yazımızda yazılım şirketi kuruluşu ile ilgili ayrıntılardan bahsedeceğiz.

Yazılım Şirketi Kurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Şirket kurmadan önce hangi şirket türünü kuracağınıza karar vermelisiniz. Şahıs işletmesi mi, limited şirket mi ya da anonim şirket mi kuracaksınız bu önemli bir konu. Şirket kuruluş aşamaları kuracağınız şirketin türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Örneğin kendiniz yazılım uzmanı iseniz ve tek başınıza küçük çaplı işler yapmayı planlıyorsanız şahıs işletmesi sizin için uygundur. Ancak ekip kurarak iş yapmayı planlıyorsanız, büyük çaplı işler yapmak istiyorsanız limited şirket kurmalısınız. İleride yatırım da alırım diye planlıyorsanız o zaman da anonim şirket kurmanız mantıklı olacaktır. Hangi tür şirket kuracağınıza karar vermek için de WorqCompany’e ulaşabilirsiniz. 

Yazılım Şirketi Kuruluş Maliyetleri

Şirket kuruluş maliyetleri, yukarıda bahsettiğim şirket türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Aşağı yukarı tutarları yazmak istersek. 

Şahıs işletmesi kuruluş maliyeti 300-600 TL civarındadır. Bu tutar gerekli belgelerin noterce tasdik edilmesinin masraflarıdır. Normalde şahıs işletmesi açılışı internet üzerinden vergi dairesi aracılığıyla yapılabilmektedir. Ancak şirketinizin kuruluştan sonraki işlemleri için profesyonel yardım almanız gerekecektir.

Limited şirket kuruluş maliyeti 2000-2500 TL civarındadır. Bu tutar yine noterlik masraflarının yanında ticaret odası tescil işlem ücretini de içermektedir. 

Anonim şirket maliyeti limited şirket maliyeti ile yakındır ancak ayrıca kuruluş aşamasında bankaya sermaye blokajı zorunluluğu bulunmaktadır. Bu blokaj tutarı 2021 için minimum 12.500 TL’dir.

Yazılım Şirketlerinin Ödediği Vergiler ve Devamlı Giderler

Öncelikle şirketinizi kurduktan sonra hiç iş yapmasanız da ödemeniz gereken bir vergiden bahsetmek istiyorum; Damga vergisi, bu vergi ortalama aylık 100 TL civarı tutmaktadır. Bunun yanında yıl içerisinde ödeyeceğiniz vergilerden isim isim bahsetmek gerekirse;

Ödeyeceğiniz verginin türü kuracağınız şirkete göre değişmektedir;

Şahıs işletmesi kurmanız halinde ödemeniz gerekecek olan vergiler;

Geçici vergi (gelir vergisinin dönemler halinde peşin ödenmesidir)

Gelir vergisi

KDV

Damga vergisi

Sermaye Şirketi kurmaya karar verirseniz ödeyeceğiniz vergilerden biri değişmekte;

Geçici vergi (kurumlar vergisinin dönemler halinde peşin ödenmesidir)

Kurumlar vergisi

KDV

Damga vergisi

Bunların dışında sabit olarak aylık muhasebe ücreti ödeyeceksiniz. Bu ücret te yine kuracağınız şirketin büyüklüğüne göre değişmektedir.

Yazılım Şirketi Kurmak için Gerekli Belgeler

Şirket kurmak için gereken belgeler, şahıs işletmeleri için; muhasebe vekaletnamesi, imza sirküleri ve kira kontratıdır.

Kuracağınız şirket türü limited veya anonim şirket olacaksa;

1 adet fotoğraf

Oda kayıt beyanı(form şeklinde talep no ve potansiyel vergi no doldurulup çıktısı alınır),

Vekaletname

İşe başlama bildirimi , 

E-tebligat Formu, 

İnternet vergi dairesi şifre talep formu, 

Kira Kontratı (veya Tapu Fotokopisi),  

Şirket müdürünün imza sirküleri, 

Muhasebeci Vekaleti,

Muhasebe hizmet sözleşmesidir.

Yazılım Şirketi Kuruluşunda Sağlanan Devlet Destekleri

KOSGEB destekleri listesinde yazılım işlerinin faaliyet kodu bulunmaktadır. Dolayısıyla şirketiniz için KOSGEB’e destek başvurusunda bulunabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bu desteğe başvurabilmek için, önce KOSGEB girişimci eğitimini alıp sonra şirketi kurmanız gerekmektedir.

Yazılım işlerinde şirket kuruluş desteklerinin yanında yurt dışına yazılım ihracatı yapmanız halinde %50’lik vergi avantajınız da olacaktır. 

Hem gelir vergisi kanununa hem de kurumlar vergisi kanununa göre yazılım ihracatlarında %50 vergi istisnası uygulanmaktadır.

Yazılım Şirketi Ana Sözleşmesinde Yer Alması Gerekenler

Eğer yazılım şirketinizin türünü anonim şirket olarak belirlerseniz, ana sözleşme hazırlamanız gerekecektir bu ana sözleşmede aşağıdaki unsurların bulunması gerekmektedir. 

 • Şirketin tam ünvanı ve merkez adresi
 • Şirketin Kurucu Ortakları
 • Şirketin faaliyette bulunacağı sektörler
 • Sermaye tutarı, payları , sermaye ödemesinin şekli ve şartları
 • Pay senetlerinin nama veya hamiline yazılı olacakları; belirli paylara tanınan imtiyazlar; devir sınırlamaları. Nakit sermayeden başka , var ise,  sermaye olarak konulacak ayni varlıklar (İşyeri, taşıt , depo vs. ) 
 • Kuruculara, yönetim kurulu üyelerine ve diğer kişilere şirket karından sağlanacak menfaatler.
 • Yönetim kurulu üyeleri, bunlardan şirket adına imza koymaya yetkili olanlar.
 • Genel kurulun toplantıya çağırma şartları , ortakların oy hakları
 • Şirket belirli bir zaman ile sınırlandırılmışsa, bu süre.
 • Şirket ilanlarının nasıl yapılacağı.
 • Ortakların taahhüt ettiği sermaye paylarının türleri ve miktarları.
 • Şirketin , ilk yönetim kurulu üyeleri atanması

 

WorqCompany ile Yazılım Şirketi Kurmak

Eğer siz de yazılım şirketi kurmaya karar vermişseniz, aklınıza takılan tüm sorular için bize ulaşabilirsiniz. Gerek şirketinizin türüne karar verirken gerekse kuruluş ile ilgili tüm süreçlerde profesyonel ekimiz sizin yerinize işlemleri tamamlayarak hatasız ve gecikmeksizin şirketinizi size teslim eder. Şirket kuruluşu sayfamızı ziyaret ederek size en uygun olan paketi seçebilirsiniz.