Hepsiburada Pazaryeri Puanlama Sistemi

Hepsiburada pazaryerinde satıcı puanları aşağı yukarı diğer platformlar ile aynı mantıkla hesaplanmaktadır. Satıcının performansı ve müşterilerin değerlendirmeleri beraber baz alınarak puanlama yapılmaktadır.

Hepsiburada pazaryerinde satıcı puanları aşağı yukarı diğer platformlar ile aynı mantıkla hesaplanmaktadır. Satıcının performansı ve müşterilerin değerlendirmeleri beraber baz alınarak puanlama yapılmaktadır. Pazaryerinde puanlarınız ne kadar yüksek ise sitede ön plana çıkarak satış oranlarını artırabilmekteler. Hepsiburada puanı yüksek satıcıları ilgili kategorilerde ön sıralara taşımaktadır.

Peki bu puanlama nasıl yapılıyor, öncelikle satıcı puanınızın hesaplanabilmesi için son 180 günde en az 10 kalem sipariş almış olmanız gerekmektedir. Puanlama aşağıdaki kriterlere göre yapılmaktadır;

  • Satışın ardından müşteriler üzerindeki etkiniz puanlamada önemli bir yer tutuyor. Müşterilerin hakkınızda olumlu yorum yapması size puan kazandıracaktır.
  • Iptal oranı, sizden kaynaklı sipariş iptalleri doğal olarak puanınızı aşağı çekecektir. Bu konuda da müşteri memnuniyetini sağlamalısınız.
  • Teslimat zamanı, bu noktada sizin ürünü kargoya teslim süreniz önem arzetmekte, hepsiburada kargo şirketinden kaynaklı gecikmeleri puanlamıyor.
  • Müşterilerinizin ürünleriniz ile ilgili taleplerine dönüş süreniz de puanlamada dikkate alınıyor. Talepler dışında müşterilerinizin sorularına da minimum sürede cevap vermeniz gerek.
  • Ürünlerinizin faturalarını müşterilerinize zamanında ve eksiksiz iletmeniz de hepsiburada’nın puanladığı işlemlerden biridir.
  • Son olarak belki de en önemli puan kaybetme sebebi ise, eksik, hatalı veya hasarlı ürün gönderimidir. Ürünü gönderirken bu duruma ekstra özen göstermelisiniz. Tüm dikkatinize rağmen bu noktada bir sıkıntı oluşması durumunda ise maksimum müşteri memnuniyetine dikkat ederek süreci yönetmelisiniz.

Tüm bu kriterler hepsiburada tarafından, son 30-60-90-180 günlük periyotlarda farklı ağırlıklarda hesaplanmaktadır.

Kaynak: https://akademi.hepsiburada.com/portal

E-Tİcaret Fİnansmanı

Siz de E-Ticaret Finansmanı ile İşini Büyütenler Arasında Yerinizi Alın