Trendyol Pazaryeri Puanlama Sistemi

Puan hesaplanmasında birkaç kriter söz konusudur. Bu kriterler her pazaryerine göre farklılık gösterir. Trendyol mağaza puanlama sisteminin de kendisine özgü kriterleri bulunmaktadır.

Puan hesaplanmasında birkaç kriter söz konusudur. Bu kriterlerden kısa kısa bahsetmek gerekirse;

İlk Puanlama Ne Zaman Yapılır?

Trendyol satıcı puanları mağazanızı açar açmaz veya satışa başladığınız anda hesaplanmaz. Trendyol ilk siparişiniz üzerinden 15 gün geçmeden puan hesaplaması yapmıyor, ayrıca en az 5 sipariş oluşmadan da hesaplama yapılmaz.

Puanlamaya esas siparişler 7-97 gün aralığındaki siparişlerdir. Bu anlamda ilk puanlama için, 5. siparişinizin ardından 7 gün geçtikten sonraki hafta satıcı puanınınz hesaplanmaya başlar.

Puanlama Nasıl Yapılır?

Puanlama yapılırken adil olunması adına her satıcı kendi kategorisine göre puanlanmaktadır.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken konulardan biri, ilglili performans döneminde tek bir iade durumu oluşması halinde bu iade sürecinin puanlamaya etkisi yüksek olacaktır. Burada anlatılmak istenen  normalde iade performansınız çok iyi olsa dahi ilgili dönemde bir tek iadede kusur işlenmesi halinde puanınız düşebilecektir.

Tabi tüm iadelerde puanlamayı etkilememektedir. Puanlamaya etki eden iadeler; eksik, kusurlu ya da yanlış ürün gönderimlerinde oluşan iadelerdir. Ayrıca ürün satışı gerçekleştikten sonra tedarik edememe sonucu oluşan iade süreci de puanlamaya etki etmektedir.

Puanlamaya etki eden diğer faktörler nelerdir?

Puanlamada müşteri sorularına cevap verme süresi de önemli bir etkendir. Bu noktada sorunun geliş zamanı önem arz etmektedir, puanlamada sabah 08.00 ile akşam 20.00 arası gelen sorulara verilen cevaplama süresi dikkate alınmaktadır. Aynı mantıkla resmi tatil günlerindeki performansta puanlama dışında kalmaktadır.

Soru cevaplama performansı puanlanırken ne kadar erken cevap verilmişse o kadar iyi puan alınması esastır.

Puanlama yapılırken olay ve olayın etki yüzdeleri şu şekilde dikkate alınmaktadır;

Tedarik edememe, eksik, kusurlu veya yanlış ürün iade oranı, kargoya zamanında teslim oranı, kargoya teslim süresi, ihtilaflı iade oranı, iadeye dönüş süresi durumlarında, son bir ay %70 son üç ay ise %30 ağırlıklı olarak dikkate alınır.

Satıcı değerlendirmeleri, ortalama ürün puanı ve müşteri şikayet oranı durumlarında ise son üç ay dikkate alınmaktadır.

Son olarak soru cevaplama süresi konusunda sadece son ayki performans dikkate alınmaktadır. Ayrıca tüm bu hesaplamalarda genellikle son 7 gün dahil edilmemektedir.

KAYNAK: https://akademi.trendyol.com/

E-Tİcaret Fİnansmanı

Siz de E-Ticaret Finansmanı ile İşini Büyütenler Arasında Yerinizi Alın