7 Pazarlama Taktiği ile 2023 Yılbaşında E-Ticaret Satışlarınızı Artırın

Bu blog yazımızda yeni yıl yaklaşırken Aralık ayı boyunca hemen hemen tüm pazaryeri satıcılarının odağında olan yılbaşı kampanyalarına yer verdik. Yeni yıl kampanyalarınızı hazırlarken faydalanabileceğiniz 7 pazarlama taktiği altında satışlarınızı artırmayı sağlayacak ipuçları için okumaya devam edin.

E-ticaret hızlı bir şekilde gelişiyor ve değişiyor. E-ticaret trendlerine ayak uydurmak, herhangi bir sektörde başarılı olmak isteyen her işletme için çok önemlidir. Kampanyalar da bu trendler içerisinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Kampanyaları yakından takip ederek işletmenizin satışlarını artırabilir, rakiplerinizin önüne geçerek kampanyanın parlayan yıldızlarından biri olabilirsiniz.

1. Yılbaşı Özelinde Analizler Gerçekleştirin

Geçmiş yılbaşı kampanyalarında nasıl bir yol izlendiği, hangi kampanyaların başarılı olduğu, hangi ürünlerin en çok sattığı ve müşterilerin yılbaşındaki çevrimiçi alışveriş alışkanlıklarının üzerine iyi bir analiz yapılması yılbaşı kampanyalarınızda doğru aksiyonun alınması için çok önemlidir.

Doğru analiz ile nokta atışı anahtar kelimeleri seçip arama motorlarında indekslenmenizi artırabilir ve böylece yılbaşı kampanyalarında öne çıkarak satış hacminizi artırabilirsiniz. Analizleriniz için Google Trends, Google Analytics, KWfinder, Semrush gibi SEO araçlarını kullanarak sayfanızın arama motorlarında daha çok indekslenmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca rakip firmaların, yılbaşı için oluşturduğu kampanyaları inceleyebilir ve yılbaşı için belirlediği fiyatları analiz edebilirsiniz. Böylece ürün fiyatlarınızı rakip ürünlerin fiyatlarına göre düzenleyerek rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

2. Ürünlerinizi Yılbaşı Konseptine Uyarlayın

Yılbaşı süsleri, çam ağacı, kartpostallar, yılbaşı hediye setleri, yılbaşına özel ev aksesuarları, yeni yıl temalı battaniyeler, kazaklar ve kırlentler… Ürün kataloğunuzu yılbaşı konsepti ile revize ederek çevrimiçi mağazanıza yılbaşı ruhu katabilirsiniz. Kampanya dönemlerinde müşteriler kampanya ruhunu en iyi yansıtan markayı tercih edeceklerdir. Aynı şekilde müşteriler sevdiklerine hediye seçerken de hediyelerinin yılbaşı ruhunu yansıtmalarına özen göstereceklerdir. Örneğin mağazanızda çiftler için tasarlanan yılbaşı konseptli pijama takımlarına, aileler için yılbaşı temalı kazak kombinlerine, yeni yıla planlı girmek isteyenler için yeni yıl temalı ajandaya ve sıcak bir yılbaşı havası yakalamak isteyenler için kırmızı-yeşil, geyikli, çam ağacı konseptli battaniyelere, panduflara ve şallara yer verebilirsiniz.

3. Yılbaşına Özel Kampanyalar ve İndirimler Oluşturun

Çiftlere özel ya da ailelere özel kampanyalar hazırlayabilirsiniz. Örneğin bir pijama satıcısıysanız, aile paketi kapsamında 3 al 2 öde konsepti altında pijama satabilir ya da sevgililere özel olarak 1 pijama fiyatına 2 pijama kampanyası düzenleyerek satışlarınızı artırabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz pazaryerlerinin kampanyalarını takip ederek pazaryerlerinin sunduğu düşük komisyon oranlarından yararlanarak kârınızı artırabilirsiniz.

Müşteri sadakatini artırmak ve mağazanız ile müşterileriniz arasındaki bağı güçlendirmek adına web sitenizde üyelik kaydı olan müşterilerinize özel kupon sağlayarak yılbaşı indirim fırsatından yararlandırabilirsiniz. Bu konuda da önceden e-mail gönderimi yaparak, sms gönderimi yaparak ya da sitenizde pop-up çıkararak müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

Yılbaşı gibi kampanya dönemlerinde yapacağınız indirimleri ve kampanyaları geniş kitlelere duyurmak için de reklam bütçesi ayırarak sosyal medya mecralarını kullanabilirsiniz.

4. Kargo Kutunuzu Yılbaşı Konsepti ile Süsleyebilirsiniz

Siparişler müşterilerinize yılbaşı ruhunu taşıyarak ulaştığında memnuniyet yaratacaktır. Pazaryerleri mağaza puanları üzerinde müşteri memnuniyeti ve kargo paketlemelerindeki önem arz eden iki faktördür. Bu doğrultuda şipariş paketlerinizi yılbaşı dönemine özel olarak süsleyebilirsiniz.

5. Siparişlerinizin İçine Promosyon Ürün veya Hediye Ekleyebilirsiniz

Yeni yıl döneminde aldığınız siparişlerin yanına yeni bir ürününüzü ya da ön plana çıkarmak istediğiniz ürünü hediye olarak ekleyebilirsiniz. Bu bir yandan ilgili ürünü ön plana çıkarmayı sağlarken bir yandan da müşterinizi mutlu etmek için iyi bir yöntem olacaktır. Örneğin çay ve kupa üzerine işlettiğiniz bir mağazanız var ve kupa siparişi aldınız. Kupanın yanına yeni çıkaracağınız çayı ya da satışını artırmak istediğiniz çayı da eşantiyon olarak kutuya ekleyebilirsiniz.

Siparişin yanına koyacağınız ürününün sizin ürününüz olmasına gerek yok. Müşteri memnuniyeti ve sadakatini sağlamak amacıyla paketlerin içerisine küçük hediyeler de bırakabilirsiniz. Örneğin küçük çikolatalar, paket filtre kahveler, küçük not defterleri veya yılbaşı konseptli çoraplar…Hediyeleşmek yılbaşı ruhunun parçasıdır ve bu ruha ayak uydurmak için siz de siparişlerinizin için ufak sürprizler bırakıp bu ruha ayak uydurabilirsiniz.

6. Siparişleri Kişiselleştirebilirsiniz

Yılbaşı dönemine özel olarak müşterilerinize ürünleri kişiselleştirme şansı verebilirsiniz. Satın aldıkları ürünlere isim, şekil veya fotoğraf baskısı yapabilirsiniz.

7. Kararsız Müşterileriniz için Hediye Rehberi Oluşturabilirsiniz

Sitenize gelen müşteriler, yılbaşı hediye seçimlerinde epey kararsızlık çekerler. Yaşadıkları kararsızlıktan kaynaklı bazen hiçbir aksiyon almadan siteyi ya da sepetlerinde beğendikleri ürünleri toplayıp sonrasında sepetlerini terk ederler. E-ticarette sepet terk oranları dikkat edilmesi gereken önemli kriterlerden biridir. Bunun önüne geçmek için de kararsız müşterilerin kolay karar almalarını sağlamak amaçlı hediye rehberi oluşturabilirsiniz.

Bonus Bilgiler:

1- Yılbaşı ile ilgili markanıza özel, başka yerlerde olmayan ürün seti oluşturabilir ve satışa sunabilirsiniz,

2- Mağazanıza ürünlerinizi eklerken ürün başlıklarına yeni yıl, yılbaşı gibi tanımlayıcı kelimeler ekleyebilirsiniz. Örneğin: “Yeni Yıl Aile Kombini”, “Yılbaşı Temalı Ajanda” gibi.

3- Geçen sene yılbaşı ürünü satışı yaptığınız kişilere tamamlayıcı ürün önerebilirsiniz. Örneğin çam ağacı satın alan müşterilerinize ağaç süsleri önerebilirsiniz.

Yılbaşında satışlarınızı artırırken ürünlerinizi de WorqCompany ile artırabilirsiniz. Size özel sınırsız ve hızlı finansman desteğinden faydalanmak için “Hemen Başvurun”

Kaynaklar:

https://www.ticimax.com/blog/yilbasinda-e-ticaret-satislarinizi-arttiracak-ipuclari

https://tr.pinterest.com/search/pins/?q=pop%20up%20website&rs=typed

E-Tİcaret Fİnansmanı

Siz de E-Ticaret Finansmanı ile İşini Büyütenler Arasında Yerinizi Alın